W polskim systemie podatkowym, kwestia opodatkowania sprzedaży samochodu osobowego, uprzednio wykupionego z leasingu, budzi wiele wątpliwości. Zasadniczo, sprzedaż samochodu wykorzystywanego w działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (VAT). Istnieją jednak sytuacje, w których sprzedaż takiego pojazdu może nie podlegać opodatkowaniu.
Leasing operacyjny jest umową, na podstawie której leasingobiorca nabywa jedynie prawo do korzystania z przedmiotu leasingu, a formą wynagrodzenia za powyższą usługę jest czynsz. Po zakończeniu podstawowego okresu trwania umowy leasingu operacyjnego, leasingobiorca ma prawo wykupić przedmiot leasingu na własność. Wykup ten, zgodnie z art. 709 (16) Kodeksu cywilnego, jest odrębną czynnością prawną – dostawą towaru – niezwiązaną z samą umową leasingu.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą. Działalność gospodarcza, zgodnie z art. 15 ust. 2 ww. ustawy, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
W przypadku, gdy samochód osobowy został wykupiony z leasingu i następnie wykorzystywany wyłącznie do celów prywatnych, jego sprzedaż nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT. Wynika to z faktu, że osoba fizyczna dokonująca takiej sprzedaży nie działa w charakterze podatnika VAT, a czynność ta nie mieści się w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Istotne jest, że fakt odliczania podatku VAT od czynszów leasingowych nie ma wpływu na opodatkowanie sprzedaży samochodu po jego wykupie. Leasing operacyjny jest bowiem traktowany jako usługa, a wykup samochodu to odrębna czynność – dostawa towaru.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 09.12.2024 r. (sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.883.2024.1.MWJ) stwierdził, że „sprzedaż samochodu, który po wykupie nie jest i nie będzie wykorzystywany w działalności, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług”.
Reasumując sprzedaż samochodu osobowego wykupionego z leasingu operacyjnego, który był wykorzystywany wyłącznie do celów prywatnych, nie podlega opodatkowaniu VAT. Warunkiem jest jednak, aby pojazd ten nie był wprowadzony do ewidencji środków trwałych i nie był wykorzystywany w działalności gospodarczej. W takim przypadku sprzedaż stanowi realizację prawa własności, a nie czynność podlegającą opodatkowaniu.