Ministerstwo Finansów nie planuje obniżki stawki podatku na naturalne białko jaj ptasich (odbiorcami tego produktu są podmioty z branży fitness). W najbliższym czasie nie będzie również zmian w zakresie innych towarów.
W odpowiedzi na interpelację nr 9628 posłów Marty Wcisło i Pawła Poncyliusza w sprawie zmiany stawki podatku VAT z tytułu produkcji płynnego białka jaj, wiceministrów finansów Jan Sarnowski poinformował, iż: ?Koncepcja nowej matrycy stawek VAT jest oparta na wskazanych klasyfikacjach oraz na założeniu opodatkowania jedną stawką VAT całych (w miarę możliwości) działów towarowych CN, co w połączeniu z zupełnie inną budową i systematyką PKWiU oraz CN spowodowało, że zmiana stawek na niektóre towary ? podwyższenie stawki dla danego towaru lub obniżenie dla innego ? była nieuniknionym efektem przyjętych przy konstruowaniu nowej matrycy VAT założeń.
W obecnym kształcie matrycy stawek VAT stawką obniżoną nie są objęte albuminy klasyfikowane w CN 3502. Projekt matrycy VAT w trakcie procesu legislacyjnego był przedmiotem konsultacji ? krąg podmiotów, do których został przesłany był bardzo szeroki, długi był również okres konsultacji ? od 1 listopada do 16 grudnia 2018 r. W trakcie konsultacji, jak również na późniejszych etapach procesu legislacyjnego, nie wpłynęły uwagi podnoszące kwestię stawki VAT na albuminy.
Odpowiadając na pytanie o możliwość zmiany klasyfikacji CN dla płynnego białka jaj kurzych, uprzejmie informuję, że płynne białko jaj kurzych nie może być klasyfikowane do pozycji CN 0408, jak jaja ptasie, ponieważ pozycja ta jest zarezerwowana tylko do całych jaj ptasich bez skorupek i żółtek jaj. Zgodnie z zasadami klasyfikacji taryfowej płynne białko jaj klasyfikowane jest zasadniczo do pozycji CN 3502 obejmującej, zgodnie z jej brzmieniem albuminy (włączając koncentraty dwu lub więcej białek serwatki, zawierające w przeliczeniu na suchą substancję więcej niż 80 % masy białka serwatki), albuminiany i pozostałe pochodne albumin.
Zgodnie z Notami wyjaśniającymi do Systemu Zharmonizowanego (HS) do tej pozycji albuminy są białkami zwierzęcymi lub roślinnymi. Największe znaczenie mają białka zwierzęce, do których zalicza się albuminę białka jaja kurzego (owolbuminę) (?). Suszona albumina jaja klasyfikowana jest do podpozycji 3502 11, natomiast płynna albumina jaja ? do podpozycji 3502 19. Natomiast do pozycji CN 0408, zgodnie z jej brzmieniem, klasyfikowane są jaja ptasie bez skorupek i żółtka jaj, świeże, suszone, gotowane na parze lub w wodzie, formowane, zamrożone lub inaczej zakonserwowane, nawet zawierające dodatek cukru lub innego środka słodzącego. Pozycja ta obejmuje, zgodnie z Notami wyjaśniającymi do HS do tej pozycji, całe jaja bez skorupki oraz żółtka jaj wszystkich ptaków. Produkty objęte niniejszą pozycją mogą być świeże, suszone, gotowane na parze lub w wodzie, formowane (np. cylindryczne „długie jaja”), zamrożone lub konserwowane w inny sposób. Wszystkie te produkty są objęte niniejszą pozycją, nawet jeśli zawierają dodatek cukru lub innego środka słodzącego i niezależnie od ich przeznaczenia.
Zgodnie z wykluczeniem d) zawartym w ww. Notach wyjaśniających, pozycja ta nie obejmuje, oddzielonego białka jaja (albuminy jaja), które klasyfikuje się do pozycji CN 3502?.
W cytowanej odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister Jan Sarnowski odniósł się również do możliwości modyfikacji matrycy stawek VAT w zakresie pozostałych towarów: ?Zapewniam, że Ministerstwo Finansów na bieżąco monitoruje funkcjonowanie nowej matrycy VAT. Potrzeba jednak czasu, aby dokonać kompleksowego audytu oddziaływania nowej matrycy VAT, tak by móc dokonać rozważnych i właściwych korekt. Wydaje się, że połowa przyszłego roku będzie okresem na dokonanie podsumowania oddziaływania matrycy VAT i dokonywanie pewnych modyfikacji, jeśli okażą się uzasadnione?.