Serwis Doradztwa Podatkowego

Nowe obowiązki informacyjne niektórych podmiotów (terminy płatności)

     W dniu 1 stycznia 2020 r. weszły w życie istotne przepisy ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych. Zakłada ona m.in., że najwięksi podatnicy CIT oraz podatkowe grupy kapitałowe będą corocznie przekazywać ministrowi właściwemu ds. gospodarki sprawozdania o stosowanych przez siebie terminach zapłaty w transakcjach handlowych.

     Co do zasady sprawozdania należy przekazywać każdego roku do dnia 31 stycznia. Pierwsze sprawozdanie powinno być sporządzone i przekazane elektronicznie (za pomocą formularza elektronicznego znajdującego się na portalu www.biznes.gov.pl) do dnia 1 lutego 2021 roku za rok 2020. Sprawozdanie należy podpisać kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym.

     Zmieniona ustawa z dnia 8 marca 2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych (Dz.U. z 2020 r., poz. 935) zakłada m.in., że sprawozdanie będą obowiązani przygotować i przekazać kierownicy jednostek (w spółkach kapitałowych ? zarząd, a w przypadku spółki komandytowo-akcyjnej ? komplementariusz prowadzący sprawy spółki) podmiotów, o których mowa w art. 27b ust. 2 ustawy o CIT, tj.:

  • podatnicy (inni niż podatkowe grupy kapitałowe), u których wartość przychodu uzyskana w roku podatkowym przekroczyła równowartość 50 mln euro przeliczonych na złote według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w ostatnim dniu roboczym roku kalendarzowego;
  • podatkowe grupy kapitałowe (bez względu na wysokość osiągniętych przychodów).

     Nieprzekazanie sprawozdania, jak i utrudnianie lub udaremnianie spełnienia tego obowiązku w terminie podlegać będzie karze grzywny wymierzanej wobec kierowników podmiotów (zwykle członków zarządu).

     Dane przedstawiane w sprawozdaniach będą publicznie dostępne.

     Sprawozdanie będzie musiało zawierać:

  1. firmę (nazwę) i numer identyfikacji podatkowej;
  2. wartość świadczeń pieniężnych otrzymanych w poprzednim roku kalendarzowym w terminie:
    ? nieprzekraczającym 30 dni
    ? od 31 do 60 dni
    ? od 61 do 120 dni
    ? przekraczającym 120 dni
    ? od dnia wystawienia faktury lub rachunku potwierdzających dostawę towaru, lub wykonanie usługi;
  3. wartość świadczeń pieniężnych spełnionych w poprzednim roku kalendarzowym w terminie:
    ? nieprzekraczającym 30 dni
    ? od 31 do 60 dni
    ? od 61 do 120 dni
    ? przekraczającym 120 dni
    ? od dnia wystawienia faktury lub rachunku potwierdzających dostawę towaru, lub wykonanie usługi;
  4. wartość świadczeń pieniężnych nieotrzymanych w poprzednim roku kalendarzowym w terminie określonym w umowie oraz udział procentowy tych świadczeń w całkowitej wartości świadczeń pieniężnych należnych temu podmiotowi w tym roku;
  5. wartość świadczeń pieniężnych niespełnionych w poprzednim roku kalendarzowym w terminie określonym w umowie oraz udział procentowy tych świadczeń w całkowitej wartości świadczeń pieniężnych, do których spełnienia zobowiązany jest ten podmiot w tym roku.

     Zgodnie z przepisami przejściowymi, raportowanie w 2021 roku powinno obejmować także świadczenia wynikające z transakcji zawartych przed 1 stycznia 2020 roku.

 

Małgorzata Słomka

Doradca podatkowy nr 09900

malgorzata.slomka@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 64

Skontaktuj się z naszą redakcją