Serwis Doradztwa Podatkowego

Nowe prawo i sankcje w zakresie „płacenia pod stołem” – Polski Ład

Z treści przygotowanych w ramach tzw. Polskiego Ładu przepisów prawa[1] wynika, że od 2022 roku pracodawcy, którzy będą zatrudniać pracowników w sposób niezgodny z prawem („na czarno”), będą musieli liczyć się z dodatkowymi sankcjami.

Konsekwencjami tego będzie przypisanie pracodawcom dodatkowego przychodu, który będzie stanowił równowartość minimalnego wynagrodzenia za pracę – za każdy miesiąc takiego zatrudnienia. Pracownik będący podatnikiem z tego tytułu nie będzie natomiast podlegać żadnej sankcji. Zarówno wynagrodzenie jak i składki będą stanowić koszt nieopodatkowany w sytuacji, gdy dojdzie do ujawnienia nielegalności zatrudnienia pracownika, na pracodawcy ciążyć będzie obowiązek płacenia w całości składek na ubezpieczenie społeczne. Zgodnie z projektem przychodem z działalności gospodarczej mają się stać również przychody z tytułu nielegalnego zatrudnienia w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 13 lit. a ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz przychody ze stosunku pracy[2] w części, w jakiej pracodawca nie ujawnił ich właściwym organom państwowym (art. 14 ust. 2 pkt. 21 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwanej dalej ustawą z dnia 26 lipca 1991 r.[3]) Będzie to przychód odpowiadający przychodowi pracownika zwolnionemu z opodatkowania na podstawie projektowanego przepisu (art. 21 ust. 1 pkt 151 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r.). Przychody pracownika z tytułu nielegalnego zatrudnienia oraz przychody ze stosunku pracy w części, w jakiej pracodawca nie ujawnił ich właściwym organom państwowym podlegać będą zwolnieniu od podatku dochodowego.

W związku z powyższym wraz z wejściem w życie projektowanych przepisów, pracownik nielegalnie zatrudniony oraz pracownik, który otrzymuje część wynagrodzenia „pod stołem”, nie będzie ponosił obciążeń podatkowych w związku z zaistniałą sytuacją: całość odpowiedzialności w zakresie podatku dochodowego ciążyć będzie na pracodawcy.

Z treści projektowanych przepisów wynika również fakt wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów wypłaconego wynagrodzenia z tytułu nielegalnego zatrudnienia oraz wynagrodzenia wypłaconego „pod stołem” (art. 23 ust. 1 pkt 55c ustawy z dnia 26 lipca

1991 r.), mimo że składki na ubezpieczenia emerytalne od wynagrodzenia z tytułu nielegalnego zatrudnienia oraz od części nieujawnionego wynagrodzenia będą finansowane z własnych środków pracodawcy jako płatnika składek nie będą one jego kosztem podatkowym.

 

[1] Numer z wykazu:UD260

[2] Dz.U. 2004 nr 99 poz. 1001

[3] Dz.U.2021.1128

 

Martyna Betiuk

Młodszy Konsultant Podatkowy

tel. 22 517 30 60 wew. 109

martyna.betiuk@isp-modzelewski.pl

Skontaktuj się z naszą redakcją