Serwis Doradztwa Podatkowego

Objaśnienia podatkowe w zakresie pakietu VAT e-commerce

Dnia 2 września 2021 r. Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe z dnia 1 września 2021 r. w zakresie tzw. pakietu VAT e-commerce wprowadzonego ustawą z dnia 20 maja 2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r. poz. 1163)

Z dniem 1 lipca 2021 r. wprowadzono do ustawy o podatku od towarów i usług szereg zmian dotyczących handlu elektronicznego, w tym importu tzw. małych przesyłek do Unii Europejskiej.

Zmiany wprowadzone ustawą z dnia 20 maja 2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw stanowią implementację unijnego pakietu VAT e-commerce.

W objaśnieniach podatkowych omówiono poszczególne najważniejsze rozwiązania przyjęte przepisami pakietu VAT e-commerce z podaniem przykładów ich praktycznego stosowania, tj.:

  • wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość WSTO (definicję, miejsce dostawy, moment powstania obowiązku podatkowego, dokumentację potwierdzającą dostarczenie towarów do nabywcy, fakturowanie, obowiązki ewidencyjne),
  • sprzedaż na odległość towarów importowanych SOTI (definicję, miejsce dostawy, moment powstania obowiązku podatkowego, fakturowanie, obowiązki ewidencyjne),
  • rolę operatorów interfejsów elektronicznych (platform),
  • procedury szczególne tzw. One Stop Shop – OSS (procedura unijna i nieunijna),
  • procedurę szczególną tzw. Import One Stop Shop – IOSS (procedura importu),
  • uproszczoną procedurę w zakresie deklarowania i odroczenia płatności podatku z tytułu importu towarów w przesyłkach o wartości nieprzekraczającej 150 euro (tzw. „USZ”).

Zmiany w podatku od towarów i usług związane z wdrożeniem pakietu e-commerce wprowadzają wiele nowych instytucji i sposobów rozliczania tego podatku w handlu międzynarodowym w relacjach B2C. Rozwiązania te obowiązują od dnia 1 lipca 2021 r., a ich celem jest uszczelnienie podatku od towarów i usług w sektorze handlu elektronicznego, w tym importu tzw. małych przesyłek do UE, przy jednoczesnym uproszczeniu rozliczeń tego podatku.

Nowe regulacje oznaczają istotne zmiany zasad opodatkowania podatkiem od towarów i usług dla polskich przedsiębiorców działających w branży e-handlu, dokonujących transgranicznych dostaw towarów i świadczących transgraniczne usługi unijnym konsumentom (transakcje B2C).Objaśnienia podatkowe nie obejmują przepisów obowiązujących w innych niż Polska państwach członkowskich UE, a także przepisów obowiązujących w państwach trzecich. Odniesienia w objaśnieniach podatkowych do przepisów i konsekwencji w zakresie VAT w innych państwach mają charakter poglądowy i są oparte na przepisach i rozwiązaniach systemowych przyjętych w Dyrektywie 2006/112/WE. Objaśnienia podatkowe nie obejmują także przepisów celnych

 

Katarzyna Wawrzonkiewicz

Specjalista ds. obsługi ubezpieczenia podatkowego

katarzyna.wawrzonkiewicz@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 76

Skontaktuj się z naszą redakcją