Niektórzy podatnicy obowiązani są do sporządzania i podawania do publicznej wiadomości informacji o realizowanej strategii podatkowej za rok podatkowy. Dotyczy to przede wszystkim podatkowych grup kapitałowych, ale obowiązkiem tym objęci są także inni podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych po osiągnięciu odpowiednie wysokich przychodów. Zgodnie z art. 27c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych obowiązek taki obejmuje dwie kategorie podatników:
- podatkowe grupy kapitałowe, bez względu na wysokość osiągniętych przychodów;
- podatników innych niż podatkowe grupy kapitałowe, u których wartość przychodu uzyskana w roku podatkowym przekroczyła równowartość 50 mln euro
Katalog otwarty. W art. 27c ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. ustawodawca wymienia rzeczy jakie podatnik powinien uwzględnić w informacji o realizowanej strategii podatkowej. Należy przy tym zaznaczyć, że jest to katalog otwarty. Podatnik przy realizacji obowiązku informacyjnego powinien uwzględnić rodzaj i rozmiar prowadzonej przez siebie działalności. Obowiązek informacyjny nie obejmuje za to informacji objętych tajemnicą handlową, przemysłową, zawodową lub procesu produkcyjnego.
Konieczność uwzględniania strategii podatkowej każdej spółki wchodzącej w skład grupy kapitałowej. W przypadku grupy kapitałowej informacja o realizowanej strategii podatkowej musi zawierać zarówno:
- informacje o strategii podatkowej realizowanej przez grupę kapitałową, jak również
- informacje o strategii podatkowej realizowanej przez każdą ze spółek wchodzących w skład tej grupy.
Zamieszczanie informacji o strategii podatkowej na stronie internetowej podatnika. Podatnik zamieszcza informację o realizowanej strategii podatkowej za rok podatkowy, sporządzoną w języku polskim lub jej tłumaczenie na język polski, na swojej stronie internetowej. Informacja ta musi być zamieszczona w terminie do końca dwunastego miesiąca następującego po zakończeniu roku podatkowego. W przypadku gdy podatnik nie posiada własnej strony internetowej, informację o realizowanej strategii podatkowej na stronie internetowej podmiotu powiązanego.
Ponadto na stronie internetowej muszą być udostępnione sporządzone i podane do publicznej wiadomości informacje o realizowanej strategii podatkowej za poszczególne lata.
Poinformowanie naczelnika US o adresie strony internetowej. W terminie do końca dwunastego miesiąca następującego po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany przekazać za pomocą środków komunikacji elektronicznej naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu dla podatnika informację o adresie strony internetowej. Ustawodawca precyzuje, że chodzi o środki komunikacji elektronicznej w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2020 r. poz. 344).
Kary. Ustawodawca za niedopełnienie obowiązków związanych ze sporządzeniem informacji o realizowanej strategii podatkowej określa kary. Regulacje w tym względzie należy podzielić na dwie grupy.
Zgodnie z art. 27c ust. 8 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. w przypadku niepoinformowania naczelnika US o adresie strony internetowej w terminie podatnik podlega karze pieniężnej. Kara jest nakładana przez naczelnika US w drodze decyzji i nie może być wyższa niż 250 tys. zł. Do postępowania w sprawie nałożenia kary pieniężnej, o której mowa w art. 27c ust. 8 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r., stosuje się odpowiednio przepisy działu IV Ordynacji podatkowej. Od decyzji w sprawie nałożenia kary pieniężnej przysługuje odwołanie do dyrektora izby administracji skarbowej.
W zakresie nieuregulowanym w art. 27c ust. 8 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. do nakładania kary pieniężnej stosuje się przepisy działu IVA ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego. Dotyczy to więc przypadków innych niż niedopełnienie obowiązku poinformowania naczelnika US o adresie strony internetowej w terminie.
Wyłączenia z obowiązku informacyjnego. Ustawodawca w art. 27c ust. 11 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. określił wyjątki od obowiązku sporządzania i podawania informacji o strategii podatkowej. Z obowiązku informacyjnego zwolniony jest podatnik będący stroną tzw. „umowy o współdziałanie” (zob. art. 20s-20za Ordynacji Podatkowej). Ponadto ze zwolnienia z obowiązku korzystają także uczelnie (w rozumieniu ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce).
Rafał Johaniuk
Konsultant podatkowy Instytutu Studiów Podatkowych
rafal.johaniuk@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 60 wew. 232