Wykazywanie obowiązku podatkowego z datą wystawienia faktury w przypadku dostaw krajowych jest niepoprawne, jednakże nie niesie za sobą znacznego ryzyka podatkowego pod warunkiem, że do transakcji faktycznie dochodzi.
Jeżeli polski podmiot dokonuje dostawy towarów na rzecz innego polskiego podmiotu, dochodzi do tzw. dostawy krajowej. Taka dostawa powinna zostać udokumentowana fakturą VAT, a moment powstania obowiązku podatkowego powinien zostać ustalony na zasadach ogólnych – zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Powołany przepis formułuje zasadę ogólną, zgodnie z którą obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towaru bądź wykonania usługi, co oznacza, że podatek staje się wymagalny w rozliczeniu za okres, w którym dokonana została dostawa towarów bądź świadczenie usług i za ten okres podatek ten powinien być rozliczony. W związku z powyższym należy wskazać, że w przypadku, gdy do transakcji ostatecznie nie dojdzie, może to powodować ryzyko sankcji ze strony organu podatkowego.
Jeżeli podmiot wykaże obowiązek podatkowy przedwcześnie, tj. w dacie wystawienia faktury, to nie będzie to niosło znacznego ryzyka sankcji ze strony organu podatkowego, ponieważ nadpłata, jaka wystąpi za miesiąc, w którym podmiot wykaże obowiązek podatkowy (przedwcześnie) powinna być zaliczana na poczet następnego okresu rozliczeniowego. Co do zasady błąd taki nie będzie również powodował ustalenia dodatkowego zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług. Zgodnie bowiem z art. 112b ust. 3 pkt 2 lit. b) ustawy z dnia 11 marca 2004 r., przepisów dotyczących sankcji nie stosuje się w zakresie ustalania dodatkowego zobowiązania podatkowego, w przypadku gdy zaniżenie kwoty zobowiązania podatkowego lub zawyżenie kwoty zwrotu różnicy podatku, zwrotu podatku naliczonego lub różnicy podatku do obniżenia podatku należnego za następne okresy rozliczeniowe, wiąże się z nieujęciem podatku należnego lub podatku naliczonego w rozliczeniu za dany okres rozliczeniowy, a podatek należny lub podatek naliczony został ujęty w poprzednich okresach rozliczeniowych lub w okresach następnych po właściwym okresie rozliczeniowym, jeżeli nastąpiło to przed dniem wszczęcia kontroli podatkowej lub kontroli celno-skarbowej.
Zgodnie z powyższym należy uznać, że wykazywanie obowiązku podatkowego z datą wystawienia faktury w przypadku dostaw krajowych jest niepoprawne, jednakże nie niesie za sobą znacznego ryzyka podatkowego pod warunkiem, że do transakcji faktycznie dochodzi.
Aleksandra Szczęsny
Konsultant podatkowy, Śląski Oddział Instytutu Studiów Podatkowych
aleksandra.szczesny@isp-modzelewski.pl
tel. 32 259 71 50