Serwis Doradztwa Podatkowego

Obowiązek złożenia zabezpieczenia akcyzowego od suszu tytoniowego przez podmiot prowadzący skład podatkowy, wykorzystujący susz tytoniowy do produkcji wyrobów tytoniowych oraz wyrobów nowatorskich

Dnia 6 marca 2020 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną dotyczącą obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego od suszu tytoniowego przez podmiot prowadzący skład podatkowy, wykorzystujący susz tytoniowy do produkcji wyrobów tytoniowych oraz wyrobów nowatorskich.

W przedmiotowej sprawie Spółka w ramach swojej działalności gospodarczej zajmuje się produkcją wyrobów tytoniowych oraz wyrobów nowatorskich. Spółka posiada zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego. Spółka na terenie składu podatkowego magazynuje susz tytoniowy, który jest wykorzystywany do celów produkcji wyrobów tytoniowych oraz wyrobów nowatorskich. W związku z posiadaniem zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego, Spółka jest zobowiązana do złożenia zabezpieczenia akcyzowego dla składu podatkowego.

Spółka rozważa czy przy obliczaniu niezbędnej kwoty zabezpieczenia akcyzowego powinna uwzględniać w jej wysokości wartość podatku akcyzowego od suszu tytoniowego, który Spółka zamierza przechowywać na terenie składu podatkowego.

Wnioskodawca ma wątpliwości czy susz tytoniowy należący do podmiotu prowadzącego skład podatkowy i wprowadzony do składu podatkowego z przeznaczeniem do produkcji wyrobów tytoniowych bądź wyrobów nowatorskich powinien zostać objęty zabezpieczeniem akcyzowym.

Analiza przedstawionych we wniosku okoliczności sprawy oraz obowiązujących przepisów prawa podatkowego prowadzi do wniosku, że susz tytoniowy należący do podmiotu prowadzącego skład podatkowy (Wnioskodawcy) i wprowadzony do jego składu podatkowego z przeznaczeniem do produkcji wyrobów tytoniowych bądź wyrobów nowatorskich nie musi zostać objęty zabezpieczeniem akcyzowym.

Wskazać bowiem należy, że co do zasady podmiot prowadzący skład podatkowy, na podstawie art. 63 ust. 1 pkt 1 ustawy, jest zobligowany do złożenia zabezpieczenia akcyzowego w kwocie pokrywającej powstałe albo mogące powstać zobowiązanie podatkowe. Niemniej ani sprzedaż suszu tytoniowego podmiotowi prowadzącemu skład podatkowy, który zużywa susz tytoniowy do produkcji wyrobów tytoniowych lub wyrobów nowatorskich, ani posiadanie suszu tytoniowego przez podmiot prowadzący skład podatkowy, który zużywa susz tytoniowy do produkcji wyrobów tytoniowych lub wyrobów nowatorskich, nie jest przedmiotem opodatkowania akcyzą i w konsekwencji nie prowadzi do powstania zobowiązania podatkowego. Zatem względem suszu tytoniowego należącego do podmiotu prowadzącego skład podatkowy (Wnioskodawcy) i wprowadzonego do składu podatkowego z przeznaczeniem do produkcji wyrobów tytoniowych bądź wyrobów nowatorskich nie jest wymagane objęcie go zabezpieczeniem akcyzowym.

 

Katarzyna Wawrzonkiewicz

Specjalista ds. obsługi ubezpieczenia podatkowego

katarzyna.wawrzonkiewicz@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 76

Akcyza i podatek akcyzowy

Serwis Instytutu Studiów Podatkowych pod redakcją naukową prof. dr hab. Witolda Modzelewskiego zawierający informacje, interpretacje, komentarze, orzecznictwo oraz publicystykę dotyczącą akcyzy i podatku akcyzowego w Polsce i Unii Europejskiej

Akcyza i podatek akcyzowy                               

Skontaktuj się z naszą redakcją