Serwis Doradztwa Podatkowego

Odliczenie podatku naliczonego od zakupu mieszkania wykorzystywanego częściowo na potrzeby działalności gospodarczej na podstawie faktury wystawionej bez NIP nabywcy

     W przypadku poniesienia przez podatnika wydatków na nabycie oraz wytworzenie nieruchomości, która została włączona do majątku jego przedsiębiorstwa lecz jest wykorzystywana zarówno do celów wykonywanej przez tego podatnika działalności gospodarczej, jak i celów osobistych, z uwagi na brzmienie art. 86 ust. 1 oraz art. 86 ust. 7b w związku z art. 2 pkt 14a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej powoływanej jako: „ustawa o podatku od towarów i usług”) obowiązkiem podatnika jest określenie udziału procentowego, w jakim przedmiotowy lokal wykorzystywany jest do celów prowadzonej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 powołanej ustawy. Kwotę podatku naliczonego do odliczenia oblicza się wówczas według wskazanego udziału procentowego.

     Gdy zatem Podatnik w momencie nabycia przeznaczył mieszkanie w części do prowadzenia działalności gospodarczej oraz wykonuje czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług i wykorzystuje część mieszkania wyłącznie do celów opodatkowanych tym podatkiem, przy czym wskazana część mieszkania nie służy celom osobistym, to z uwagi na spełnienie przesłanek z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, według udziału procentowego, w jakim lokal jest wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej, zgodnie z art. 86 ust. 7b ustawy, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego z faktur dokumentujących przedmiotowe nabycie, o ile nie zachodzą wyłączenia zawarte w art. 88 tejże ustawy.

     Ocenę taką potwierdza m.in. interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (o sygn. 0114-KDIP1-3.4012.206.2020.1.JF) z dnia 1 czerwca 2020r.

     W interpretacji tej Organ zgodził się ponadto ze stanowiskiem Podatnika, że na prawo do odliczenia nie ma wpływu brak umieszczenia na otrzymanych fakturach dokumentujących faktycznie dokonaną transakcję NIP nabywcy pod warunkiem, że pozostałe elementy zawarte w fakturach spełniają wymogi powołanej ustawy.

     Powyższe wynika stąd, że o prawidłowości faktur wystawianych i otrzymywanych przez podatników powinny decydować przede wszystkim ustalenia czy dokumenty te potwierdzają rzeczywiste transakcje handlowe. Faktura powinna zawierać dane nabywcy towaru lub usługi i tym samym dokumentować rzeczywiste zdarzenia gospodarcze, a jako wystawca i nabywca powinni widnieć faktyczni uczestnicy transakcji.

     Faktura potwierdza zatem zaistniałe zdarzenia gospodarcze, a jej elementy formalne wymagane przez art. 106e ust. 1 ustawy mają wyłącznie znaczenie dowodowe. Jedynie braki merytoryczne faktury mogą wywołać skutek materialny w postaci zmian w przedmiocie lub podstawie opodatkowania, a także doprowadzić do niewłaściwego określenia wysokości podatku.

     Jeżeli więc w fakturach dokumentujących transakcje występują, tzw. wadliwości mniejszej wagi, w ocenie organu nie ma podstawy do kwestionowania faktur, w tym prawa do odliczenia podatku naliczonego, wyłącznie z powodu braków mających charakter tzw. wadliwości mniejszej wagi. W przedstawianej interpretacji Dyrektor KIS przyznał bowiem, że ?[?] chociaż faktura powinna zawierać dane dotyczące nabywcy wymienione w art. 106e ustawy, to jednak niewskazanie niektórych z tych informacji nie wyklucza możliwości jego identyfikacji na podstawie pozostałych danych zawartych na fakturze. Brak NIP-u nabywcy przy jednoczesnym prawidłowym wskazaniu pozostałych danych podmiotu będącego nabywcą jest wadą techniczną, niewyłączającą możliwości zweryfikowania dokonania zdarzenia gospodarczego i prawidłowego określenia nabywcy towaru, a jednocześnie pozostającą bez znaczenia dla wysokości zobowiązania podatkowego?.

     Reasumując: prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury uzależnione jest od spełnienia warunków wynikających z przepisu art. 86 ust. 1 ustawy, a także od niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Ponieważ zaś przepis art. 88 ustawy enumeratywnie określa listę przypadków, w których podatnik został pozbawiony prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony, jednakże jako przesłanki negatywnej powodującej utratę prawa do odliczenia podatku naliczonego nie wymienia braku NIP nabywcy, zatem w sytuacji, gdy faktura odzwierciedla prawdziwe zdarzenie gospodarcze istnieje podstawa do odliczenia podatku naliczonego.

     Należy odnotować, że konkluzję analogicznej treści zawiera interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 6 listopada 2018 r. nr 0115-KDIT1-2.4012.939.2017.1.RS, w której czytamy, że ?[?] przepis art. 88 ustawy enumeratywnie określa listę przypadków, w których podatnik został pozbawiony prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony, jednakże nie wymienia opisanej we wniosku nieprawidłowości (braku numeru NIP nabywcy) jako przesłanki negatywnej powodującej utratę prawa do odliczenia podatku naliczonego (w sytuacji gdy faktura odzwierciedla prawdziwe zdarzenie gospodarcze)?.

 

dr Joanna Kiszka

Dyrektor Śląskiego Oddziału Instytutu Studiów Podatkowych
joanna.kiszka@isp-modzelewski.pl
tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją