Odpłatna dostawa towarów jest jedną z czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Niniejszy tekst podejmuje się omówienia pojęcia odpłatnej dostawy towarów.
Odpłatna dostawa towarów jest jedną z czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Nie należy jej przy tym mylić z podobnie brzmiącą „wewnątrzwspólnotową dostawą towarów”, która także jest wymieniona wśród czynności opodatkowanych tym. Ogólną definicję odpłatnej dostawy towarów określa art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. podatku od towarów i usług (dalej „Ustawa”). Zgodnie z definicją przez odpłatną dostawę towarów na gruncie Ustawy rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Oprócz tego ustawodawca w art. 7 ust. 1 Ustawy zawiera katalog otwarty zdarzeń i czynności, które są uznawane za odpłatną dostawę towarów:
Nieodpłatne przekazanie towarów należących do przedsiębiorstwa jako odpłatna dostawa towarów. Przepis art. 7 ust. 2 Ustawy określa sytuację, w której nieodpłatne przekazanie towarów uznane jest za odpłatną dostawę towarów. Z treści tego przepisu wynika, że przez odpłatną dostawę towarów rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa. Nie każde jednak przekazanie towarów należących do przedsiębiorstwa zostanie uznane za nieodpłatną dostawę towarów. Czynność taka zostanie uznana za odpłatną dostawę towarów wyłącznie gdy zaistnieje następująca przesłanka: podatnikowi przysługiwało (w całości lub w części) prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia (jak również importu lub wytworzenia) tych towarów (lub części składowych tych towarów). Należy zwrócić uwagę, że Ustawodawca w tym przypadku jako kryterium uznania za odpłatną dostawę towarów wskazuje „przysługiwanie podatnikowi prawa do odliczenia” – z wykładni językowej wynika więc, że nie jest istotne czy przekazujący towar podatnik z prawa do odliczenia podatku naliczonego skorzystał. Istotne jest więc samo zaistnienie prawa do odliczenia.
Prezenty o małej wartości i próbki. Ustawodawca w art. 7 ust 2 Ustawy określa kiedy nieodpłatne przekazanie towarów należących do przedsiębiorstwa uznawane jest za odpłatną dostawę towarów – Ustawa określa przy tym wyjątki od tej reguły. Wyjątki te dotyczą „prezentów o małej wartości” oraz „próbek”. Nie jest więc uznawane za odpłatną dostawę towarów przekazywanie prezentów o małej wartości i próbek, pod warunkiem, że przekazanie to następuje na cele związane z działalnością gospodarczą podatnika. Przekazanie „próbek” lub „prezentów o małej wartości” należących do przedsiębiorstwa nie będzie uznane za odpłatną dostawę towarów nawet wówczas gdy podatnik przekazujący te towary skorzystał uprzednio z prawa do odliczenia podatku naliczonego.
Prezenty o małej wartości. Przez prezenty o małej wartości rozumie się przekazywane przez podatnika jednej osobie towary:
Próbka. Przez próbkę rozumie się identyfikowalne jako próbka egzemplarz towaru lub jego niewielką ilość, które pozwalają na ocenę cech i właściwości towaru w jego końcowej postaci. Przy czym ich przekazanie (wręczenie) przez podatnika:
Odpłatna dostawa towarów jako sprzedaż. Odpłatne dostawa towarów na gruncie Ustawy kwalifikowana jest jako sprzedaż. Sprzedażą na gruncie Ustawy są także: odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz tzw. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów).
Rafał Johaniuk
Konsultant podatkowy Instytutu Studiów Podatkowych
rafal.johaniuk@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 60 wew. 232
Skontaktujemy się z Tobą w najbliższym dniu roboczym aby porozmawiać o Twoich potrzebach i dopasować do nich naszą ofertę.
Jest to elektroniczny tygodnik podatkowy, udostępniany Subskrybentom w każdy poniedziałek w formie newslettera.