Czy podatnik ustalając okres amortyzacji podatkowej danego środka trwałego musi mieć na uwadze okres jego faktycznej użyteczności? Czy okres ten ma faktyczny wpływ na wysokość stawki amortyzacyjnej?
Kwestia ta została poruszona w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 2 grudnia 2020 r. (0111-KDIB1-1.4010.493.2020.1.NL), w której wnioskodawca zajął następujące stanowisko: ?Zdaniem Wnioskodawcy, nie jest wymagane istnienie związku stosowanych stawek amortyzacyjnych dla celów podatkowych z faktycznym okresem ekonomicznej użyteczności środków trwałych, w wyniku czego stawki amortyzacyjne stosowane przez Spółkę mogą kształtować się na dowolnym, ustalonym przez Spółkę poziomie (przy założeniu, że nie będą wyższe niż stawki określone w Wykazie).
Art. 16i ust. 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1406 ze zm.) stanowiący podstawę prawną dla obniżenia stawek amortyzacyjnych nie wskazuje na konieczność występowania związku pomiędzy określaną przez podatnika obniżoną stawką amortyzacyjną a okresem ekonomicznej użyteczności środka trwałego, dla którego stawka amortyzacyjna jest obniżana. Również inne przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie formułują obowiązku uwzględniania okresu ekonomicznej użyteczności środka trwałego przy określaniu przez podatnika stawki amortyzacyjnej dla danego środka trwałego. W związku z powyższym, w ocenie Wnioskodawcy, stawki amortyzacyjne mogą być kształtowane według uznania podatnika, jednak na poziomie nie wyższym, niż wynikałoby to z Wykazu, niezależnie od okresu ekonomicznej użyteczności danego środka trwałego.
Wnioskodawca chciałby jednocześnie wskazać, że zaprezentowane przez niego stanowisko znajduje swoje odzwierciedlenie m.in. w interpretacji indywidulanej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z:
- 16 sierpnia 2019 r., Znak: 0111-KDIB2-3.4D10.261.2019.1.KK, w której Organ podatkowy uznał za prawidłowe w całości następujące stanowisko wnioskodawcy: ?W konsekwencji, nie jest wymagane istnienie związku stosowanych stawek amortyzacyjnych dla celów podatkowych z faktycznym okresem ekonomicznej użyteczności środków trwałych, w wyniku czego stawki amortyzacyjne stosowane przez Spółkę mogą kształtować się na dowolnym, ustalonym przez Spółkę poziomie (przy założeniu, że nie będą wyższe niż stawki określone w Wykazie rocznych stawek amortyzacyjnych stanowiącym załącznik do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych)?;
- 18 września 2018 r., Znak: 0111-KDIB1-3.4010.418.2018.1.MBD, w której Organ podatkowy potwierdził następujące stanowisko wnioskodawcy: ?W konsekwencji, (…) stawki amortyzacyjne mogą być obniżane według (…) uznania, niezależnie od okresu ekonomicznej użyteczności danego środka trwałego?.
- 23 sierpnia 2018 r., Znak: 0111-KDIB1-1.4010.252.2018.1.BK, w której Organ podatkowy potwierdził stanowisko wnioskodawcy zgodnie z którym: ?W konsekwencji, w ocenie Wnioskodawcy, nie jest wymagane istnienie związku stosowanych stawek amortyzacyjnych dla celów podatkowych z faktycznym okresem ekonomicznej użyteczności środków trwałych?;
- 18 maja 2017 r., Znak: 0111-KDIB2-1.4010.24.2017.1.BJ, w której Organ podatkowy potwierdził stanowisko wnioskodawcy zgodnie z którym: ?nie jest wymagane istnienie związku stosowanych stawek amortyzacyjnych dla celów podatkowych z faktycznym okresem ekonomicznej użyteczności środków trwałych, w wyniku czego stawki amortyzacyjne stosowane przez Spółkę mogą kształtować się na dowolnym, ustalonym przez Spółkę poziomie (przy założeniu, że nie będą wyższe niż stawki określone w Wykazie rocznych stawek amortyzacyjnych stanowiącym załącznik do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych)?;
- 19 stycznia 2017 r., Znak: 0461-ITPB3.4510.716.2016.1.MJ, w której Organ podatkowy potwierdził stanowisko wnioskodawcy, zgodnie z którym: ?nie jest wymagane istnienie związku stosowanych stawek amortyzacyjnych dla celów podatkowych z faktycznym okresem ekonomicznej użyteczności środków trwałych, w wyniku czego stawki amortyzacyjne stosowane przez Spółkę mogą kształtować się na dowolnym, ustalonym przez Spółkę poziomie (przy założeniu, że nie będą wyższe niż stawki określone w Wykazie stanowiącym załącznik do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych)?.
W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy, nie jest wymagane istnienie związku stosowanych stawek amortyzacyjnych dla celów podatkowych z faktycznym okresem ekonomicznej użyteczności środków trwałych, w wyniku czego stawki amortyzacyjne stosowane przez Spółkę mogą kształtować się na dowolnym, ustalonym przez Spółkę poziomie (przy założeniu, że nie będą wyższe niż stawki określone w Wykazie)?.
Organ uznał powyższe stanowisko za w pełni prawidłowe i odstąpił od przedstawienia własnego uzasadnienia prawnego.
Reasumując należy uznać, że okres faktycznego użytkowania danego środka trwałego pozostaje bez wpływu na okres dokonywania podatkowych odpisów amortyzacyjnych.
Maciej Jendraszczyk
Doradca podatkowy nr 12 238
Wicedyrektor Oddziału Wielkopolskiego ds. Doradztwa Podatkowego i Audytu Podatkowego
maciej.jendraszczyk@isp-modzelewski.pl
tel. 61 848 33 48