Serwis Doradztwa Podatkowego

Opodatkowanie dochodów małoletnich dzieci. Podstawowe zasady

Kwestie opodatkowania dochodów małoletnich dzieci określono w art. 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dochody małoletnich dzieci własnych i przysposobionych, podlegające opodatkowaniu na terytorium Polski co do zasady dolicza się do dochodów rodziców. Od tej reguły istnieją jednak dwa wyjątki.

Po pierwsze dochodów małoletnich dzieci nie dolicza się do dochodów rodziców, w przypadku gdy rodzicom nie przysługuje prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci. Po drugie nie są doliczane do dochodów rodziców dochody, które małoletnie dzieci uzyskują ze swojej pracy, dochody z przedmiotów oddanych małoletnim dzieciom do swobodnego użytku, a także uzyskane przez dzieci stypendia.

W przypadku gdy rodzice jako małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu, dochody ich małoletnich dzieci dolicza się po połowie do dochodu każdego z małżonków. Reguła ta nie ma zastosowania do małżonków, w stosunku do których orzeczono separację – w takich przypadkach dochody dziecka doliczane są do dochodów rodzica, który sprawuje faktyczną opiekę.

W sytuacji, gdy małoletnie dziecko osiąga dochód, który nie jest doliczany do dochodu rodzica, rodzic składa zeznanie podatkowe za dziecko – takie zeznanie składane jest na imię i nazwisko małoletniego dziecka, lecz podpisuje się pod nim opiekun prawny.

Małoletnim jest co do zasady osoba przed ukończeniem 18 roku życia. Wyjątek stanowią przypadki, w których małoletnia uzyskuje pełnoletność przed ukończeniem 18 roku życia w wyniku zawarcia małżeństwa – możliwość ta dotyczy wyłącznie kobiet, które ukończyły 16 rok życia.

 

Rafał Johaniuk

Konsultant podatkowy Instytutu Studiów Podatkowych

rafal.johaniuk@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 60 wew. 232

Skontaktuj się z naszą redakcją