Serwis Doradztwa Podatkowego

Opodatkowanie dochodów osiąganych przez wspólników spółki jawnej jako podatnika podatku dochodowego od dnia 1 stycznia 2021 r.

     Od dnia 1 stycznia 2021 r. zgodnie z art. 1 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. przepisy tej ustawy co do zasady mają zastosowanie również do spółek jawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium RP, jeżeli wspólnikami spółki jawnej nie są wyłącznie osoby fizyczne oraz spółka jawna nie złoży:

  1. przed rozpoczęciem roku obrotowego informacji, według ustalonego wzoru, o podatnikach podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku dochodowego od osób prawnych, posiadających, bezpośrednio lub za pośrednictwem podmiotów niebędących podatnikami podatku dochodowego, prawa do udziału w zysku tej spółki, o którym mowa odpowiednio w art. 5 ust. 1 albo o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, lub
  2. aktualizacji informacji, o której mowa w lit. a, w terminie 14 dni, licząc od dnia zaistnienia zmian w składzie podatników,
  • do naczelnika urzędu skarbowego właściwego ze względu na siedzibę spółki jawnej oraz naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla każdego podatnika osiągającego dochody z takiej spółki;

     Opodatkowanie spółek jawnych będzie mieć ograniczony charakter. Podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych nie będą spółki jawne, których wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne. Jeżeli chociaż jeden wspólnik spółki jawnej będzie podmiotem niebędącym osobą fizyczną, objęcie zakresem podatku dochodowego od osób prawnych zależeć będzie od wykonania obowiązku informacyjnego przez spółkę.

     Po wejściu w życie zmian spółka jawna posiada status podatnika odpowiednio od pierwszego dnia roku obrotowego, przed rozpoczęciem którego nie złożyła informacji wskazanej w art. 1 ust. 3 pkt 1a lit. a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r., albo od dnia zaistnienia zmian w składzie podatników, o których mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1a lit. b powyższej ustawy. Status podatnika spółka jawna posiada do dnia likwidacji lub wykreślenia z właściwego rejestru[1].

     Stosownie do art. 8 ust. 2b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. w przypadku uzyskania statusu podatnika przez spółkę jawną pierwszy rok podatkowy tej spółki trwa od dnia, w którym spółka uzyskała ten status, do końca przyjętego przez tę spółkę roku obrotowego. Ponadto w myśl art. 9 ust. 2e powyższej ustawy, w przypadku uzyskania przez spółkę jawną statusu podatnika spółka ta jest obowiązana:

  1. zamknąć księgi rachunkowe i sporządzić sprawozdanie finansowe zgodnie z przepisami o rachunkowości na dzień poprzedzający dzień uzyskania tego statusu oraz
  2. wydzielić w kapitale podstawowym zyski wypracowane w okresie, w którym spółka ta nie posiadała statusu podatnika, jeżeli zyski te nie zostały podzielone między wspólników tej spółki.

Treść informacji, o której mowa wyżej została określona w ust. 4, dodanym do art. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. Zgodnie ze wspomnianym przepisem informacja zawiera:

  1. imię i nazwisko lub firmę (nazwę), adres miejsca zamieszkania albo adres siedziby, numer identyfikacji podatkowej oraz wielkość prawa do udziału w zysku spółki jawnej:
    1. wspólnika będącego podatnikiem osiągającym dochody ze spółki jawnej,
    2. podatnika niebędącego wspólnikiem spółki jawnej osiągającego dochody z tej spółki,
  2. nazwę, adres oraz numer identyfikacji podatkowej podmiotu niebędącego podatnikiem podatku dochodowego, za pośrednictwem którego podatnik osiąga dochody ze spółki jawnej, oraz wielkość posiadanego przez podatnika prawa do udziału w zysku tego podmiotu.

     Pierwszą informację, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1a lit. a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. spółka jawna mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, której wspólnikami nie są wyłącznie osoby fizyczne, składa w terminie do dnia 31 stycznia 2021 r. według stanu na dzień:

  1. 1 stycznia 2021 r. ? w przypadku spółki jawnej, która rozpoczęła działalność przed dniem 1 stycznia 2021 r.,
  2. rozpoczęcia działalności ? w przypadku spółki jawnej, która rozpoczęła działalność w okresie od dnia 1 stycznia 2021 r. do dnia 31 stycznia 2021 r.

     Jeżeli przed przekazaniem pierwszej informacji nastąpi zmiana w składzie podatników, pierwszą aktualizację tej informacji, składa się w terminie do dnia 31 stycznia 2021 r., chyba że termin do jej złożenia przypada później. W przypadku niezłożenia pierwszej informacji lub pierwszej aktualizacji, spółka jawna uzyskuje status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych odpowiednio z dniem 1 stycznia 2021 r., z dniem rozpoczęcia działalności albo z dniem, w którym nastąpiła zmiana w składzie podatników.

     Od dnia gdy spółka jawna staje się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych dotychczasowe zasady opodatkowania wspólników będących osobami fizycznymi tj. opodatkowanie jako dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej, ulegną całkowitej zmianie, ponieważ przychód z udziału w zyskach spółki jawnej zostanie potraktowany jak przychód z udziału w zyskach osób prawnych, czyli będzie stanowić przychód z kapitałów pieniężnych (art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r.).

     Dochody wspólników będących osobami prawnymi opodatkowane są jako przychód z udziału w zyskach osób prawnych. Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. podatek dochodowy od określonych w art. 7b ust. 1 pkt 1 przychodów z dywidend oraz innych przychodów (dochodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu (dochodu). Przepis art. 22 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. przewiduje również możliwość zwolnienia od podatku dochodowego przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jeżeli zostaną spełnione określone w tej ustawie warunki.

 

[1] Zob. art. 1 ust. 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r.

 

Katarzyna Wawrzonkiewicz

Specjalista ds. obsługi ubezpieczenia podatkowego

katarzyna.wawrzonkiewicz@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 76

Skontaktuj się z naszą redakcją