Serwis Doradztwa Podatkowego

Opodatkowanie kartą podatkową, a incydentalna sprzedaż złomu

     W dniu 5 sierpnia 2020 r. DKIS wydał interpretację indywidualną nr 0115-KDIT3.4011.340.2020.2.KR w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie utraty warunków opodatkowania w formie karty podatkowej.

     Zgodnie z treścią interpretacji Wnioskodawca, zarejestrowany czynny podatnik VAT, prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie działalności usługowej (usługi ślusarskie, usługi w zakresie mechaniki maszyn). Wnioskodawca opłaca zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej. Podczas wykonywania działalności gospodarczej, jako produkt uboczny powstają metalowe odpady, tj. wióry stalowe, aluminiowe oraz miedziane. Wytworzone wióry nie są przydatne w prowadzonej działalności gospodarczej, a ze względu na ich charakter muszą być oddane (zbyte) na złom, zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony środowiska i gospodarowania odpadami komunalnymi. Wnioskodawca w CEIDG nie posiada i nigdy nie posiadał wpisanej działalności gospodarczej w zakresie handlu złomem metalowym. Również faktycznie nie wykonuje On działalności gospodarczej w zakresie handlu złomem. Zbycie odpadów produkcyjnych, tj. wiórów aluminiowych, miedzianych i stalowych, to inne prace i czynności towarzyszące, niezbędne do całkowitego wykonania i wykończenia wyrobu lub świadczonej usługi. Do zbycia odpadów produkcyjnych będzie dochodziło jeden raz w roku, ze względu na konieczność corocznego obowiązku sporządzenie sprawozdania o wytwarzanych odpadach, gospodarowaniu nimi oraz ich unieszkodliwianiu.

     W związku z powyższym Wnioskodawca zwrócił się z pytaniem, czy incydentalne (jeden raz w roku) przekazanie metalowych odpadów złomu, tj. metalowych wiórów (stalowych, aluminiowych, miedzianych) przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie usług ślusarskich oraz usług w zakresie mechaniki maszyn i wystawienie na tę okoliczność faktury sprzedaży, spowoduje utratę warunków opodatkowania w formie karty podatkowej na podstawie przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

     Wnioskodawca wskazał, że jego zdaniem sprzedaż metalowych odpadów złomu (metalowych wiórów powstałych przy wykonywaniu działalności gospodarczej) nie spowoduje utraty warunków opodatkowania w formie karty podatkowej. Powyższe stanowisko potwierdził DKIS, który wskazał, że zgodnie z art. 25 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, za usługi specjalistyczne w rozumieniu ust. 1 pkt 3 uważa się czynności i prace wchodzące w inny niż zgłoszony zakres działalności, niezbędne do całkowitego wykonania wyrobu lub świadczonej usługi, w tym również czynności i prace towarzyszące, o których mowa w załączniku nr 4.

     Usługi ślusarskie sklasyfikowane zostały w poz. 1 części I tabeli stanowiącej załącznik nr 3 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Usługi te – po spełnieniu warunków określonych w art. 25 ust. 1 ww. ustawy – mogą być opodatkowane w formie karty podatkowej przy maksymalnym zatrudnieniu trzech pracowników.

     Natomiast usługi w zakresie mechaniki maszyn sklasyfikowane zostały w poz. 11 części I tabeli stanowiącej załącznik nr 3 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Usługi te – po spełnieniu warunków określonych w art. 25 ust. 1 ww. ustawy – mogą być opodatkowane w formie karty podatkowej przy maksymalnym zatrudnieniu czterech pracowników. Podsumowując DKIS stwierdził, że Wnioskodawca przy spełnieniu wszystkich wymienionych w interpretacji warunków nie utraci prawa do opodatkowania w formie karty podatkowej. Co za tym idzie, jego stanowisko DKIS uznał za prawidłowe.

 

Katarzyna Wawrzonkiewicz

Specjalista ds. obsługi ubezpieczenia podatkowego

katarzyna.wawrzonkiewicz@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 76

Skontaktuj się z naszą redakcją