Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi podlegają:
1) następujące czynności cywilnoprawne:
a) umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
b) umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,
c) (uchylona),
d) umowy darowizny – w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
e) umowy dożywocia,
f) umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności – w części dotyczącej spłat lub dopłat,
g) (uchylona),
h) ustanowienie hipoteki,
i) ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,
j) umowy depozytu nieprawidłowego,
k) umowy spółki;
2) zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4;
3) orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne, jak czynności cywilnoprawne wymienione w pkt 1 lub 2.
Na podstawie art. pkt 4 lit. a) tej ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług.
Jak stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 11 maja 2016 r. (IPPB2/4514-158/16-2/LS) umowa kaucji kaucja zawierana z klientami tytułem zabezpieczenia roszczeń Spółki nie podlega opodatkowaniu PCC, z uwagi na fakt, iż Umowa kaucji nie mieści się w zakresie przedmiotowym art. 1 ust. 1 ustawy PCC oraz Umowa kaucji nie stanowi żadnej innej umowy podlegającej opodatkowaniu PCC, w tym w szczególności umowy depozytu nieprawidłowego.
Wobec powyższego zawarcie Umowy oraz otrzymanie kaucji gwarancyjnej nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Maciej Sobiech
dyrektor Oddziału Wielkopolskiego
doradca podatkowy nr 09809
radca prawny nr wpisu 1845