Serwis Doradztwa Podatkowego

Opodatkowanie podatkiem od spadków i darowizn dziedziczenia ogółu praw i obowiązków

Nabycie ogółu praw i obowiązków w spółce osobowej w drodze dziedziczenia spowoduje powstanie obowiązku podatkowego na gruncie ustawy o podatku od spadków i darowizn. Podatkowi od spadków i darowizn, podlega na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 d ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (dalej PodSpDarU), nabycie przez osoby fizyczne praw majątkowych wykonywanych na terytorium RP, tytułem dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego polecenia testamentowego. Ogół praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej jest niewątpliwie prawem majątkowym, o jakim mowa w ustawie o podatku od spadków i darowizn, gdyż w sensie rynkowym i ekonomicznym można określić jego wartość. Uznanie ogółu praw i obowiązków w spółce osobowej za prawo majątkowe nie budzi wątpliwości. W swym orzeczeniu z dnia 27.10.2011 r. (sygn. akt II FSK 857/10, NSA stwierdził, iż ogół praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej, stanowiący konglomerat uprawnień i obowiązków o charakterze majątkowo-korporacyjnym, składa się na jego udział w spółce. Wprawdzie nie jest to udział tożsamy z udziałem w spółce kapitałowej, ale na gruncie obrotu cywilnego stanowi prawo majątkowe.

Podstawę opodatkowania stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów (czysta wartość), ustalona według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego (chwila przyjęcia spadku). Do długów spadkowych, które miałyby wpływ na wysokość podstawy opodatkowania nie zalicza się zobowiązań podatkowych spadkodawcy. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w wyroku z dnia 25.10.2007 r. uznał w odniesieniu do spadkobierczyni, która po śmierci swego małżonka stała się, zgodnie z umową spółki, wspólnikiem prowadzącej przedsiębiorstwo spółki jawnej, że nie zachodzą warunki do zastosowania zwolnienia podatkowego, o którym stanowi art. 4 ust. 1 pkt 10 PodSpDarU, skoro nie nabyła ona w drodze spadku – zakładu (przedsiębiorstwa), o jakim w tym przepisie mowa. Sama okoliczność wstąpienia do spółki jawnej w miejsce zmarłego wspólnika, stanowiąca sukcesję wynikającą z umownego stosunku spółki jawnej, nie jest okolicznością przesądzającą o możliwości zastosowania takiego zwolnienia podatkowego.

Opodatkowaniu podlega nabycie majątku o wartości ponad kwotę wolną od podatku. W takim przypadku podatnik jest zobowiązany do złożenia we właściwym urzędzie skarbowym w ciągu 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu stwierdzającego nabycie spadku albo zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia przez notariusza zeznania podatkowego o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych lo ub wspólnego zeznania podatkowego Do zeznania należy dołączyć dokumenty mające wpływ na określenie podstawy opodatkowania tj. dokumenty wskazujące wartość ogółu praw i obowiązków. Spadkobiercy, będący najbliższą rodziną podatnika nie poniosą ciężaru podatku, jeśli spełnią warunki wskazane w art. 4a ust. 1 pkt 1 i 2 PodSpDarU. Na mocy tej regulacji zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli: zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2 PodSpDarU, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku lub wydania przez notariusza poświadczenia dziedziczenia.

 

Maciej Sobiech

dyrektor Oddziału Wielkopolskiego
doradca podatkowy nr 09809
radca prawny nr wpisu 1845

maciej.sobiech@isp-modzelewski.pl

Skontaktuj się z naszą redakcją