Serwis Doradztwa Podatkowego

Opodatkowanie przy likwidacji działalności spółki i zaprzestaniu działalności przez osobę fizyczną

Ustawodawca w art. 14 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. określa szczególne regulacje dotyczące opodatkowania towarów w przypadku likwidacji spółki lub zaprzestania przez przedsiębiorcę prowadzenia działalności gospodarczej. Niniejszy tekst podejmuje się omówienia podstawowych regulacji w tym zakresie.

Podstawowe przesłanki powstania obowiązku podatkowego w przypadku szeroko rozumianej likwidacji działalności spółki i zaprzestania działalności gospodarczej określa art. 14 ust. 1 Ustawy. Punktem wyjścia jest pewne zdarzenie skutkujące powstaniem obowiązku podatkowego. Ustawodawca wymienia następujące sytuacje, w których określone kategorie towarów podlegają opodatkowaniu:

  • rozwiązanie spółki cywilnej;
  • rozwiązanie spółki handlowej niemającej osobowości prawnej;
  • zaprzestanie przez podatnika wykonującego samodzielnie działalność gospodarczą wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług;
  • zaprzestanie przez podatnika będącego przedsiębiorstwem w spadku wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług;
  • wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego;
  • wygaśnięcie uprawnienia do powołania zarządcy sukcesyjnego.

W przypadku zaistnienia jednej z wyżej wymienionych okoliczności opodatkowaniu podlegają towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów oraz towary własnej produkcji. Ustawodawca w art. 14 ust. 4 Ustawy zastrzega, że obowiązek podatkowy powstanie wyłącznie w odniesieniu do tych towarów w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Należy zauważyć, że warunek ten zostanie spełniony niezależnie od tego czy podmioty skorzystały z przysługującego im prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego – do spełnienia tego kryterium wystarczy sam fakt przysługiwania tego prawa.

W następstwie spełnienia wyżej omówionych przesłanek podatnicy są obowiązani sporządzić spis z natury towarów. Podatnicy są następnie są obowiązani złożyć informację o dokonanym spisie z natury, o ustalonej na jego podstawie wartości towarów i o kwocie podatku należnego. Informacja o spisie z natury składana jest nie później niż w dniu złożenia deklaracji podatkowej składanej za okres obejmujący dzień rozwiązania spółki, zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu albo wystąpienia innych z wyżej omówionych przypadków.

Obowiązek podatkowy powstaje w dniu rozwiązania spółki, zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu albo wystąpienia innych z wymienionych wyżej wypadków przypadków. Podstawą opodatkowania jest wartość towarów podlegających spisowi z natury.

 

Rafał Johaniuk

Konsultant podatkowy Instytutu Studiów Podatkowych

rafal.johaniuk@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 60 wew. 232

Skontaktuj się z naszą redakcją