Serwis Doradztwa Podatkowego

Podatek od nieruchomości – projektowane zmiany mające wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r.

W dniu 15 października 2024 r. do sejmu skierowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej. Ustawa ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r. Projektowane zmiany mają wyeliminować wątpliwości interpretacyjne w zakresie podatku od nieruchomości.

Projektodawca zapowiada zmianę w definicji budynku. Jeżeli projektowana zmiana wejdzie w życie to przez budynek będzie rozumiany obiekt wzniesiony w wyniku robót budowlanych, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych, oraz który posiada fundamenty i dach. Za budynek nie będzie uznawany obiekt, służący do gromadzenia materiałów, którego podstawowym parametrem technicznym jest pojemność (czyli np. zbiornik). Z kolei roboty budowlane mają zostać zdefiniowane jako prace polegające na budowie, odbudowie, rozbudowie, nadbudowie, przebudowie lub montażu, do których stosuje się przepisy ustawy – Prawo budowlane.

Co istotne, w projekcie zapowiedziano wprowadzenie nowej definicji – trwałego związania z gruntem. Obecnie pojęcie to nie zostało zdefiniowane dla potrzeb podatku od nieruchomości, co jest przyczyną sporów w sprawach dotyczących obiektów, od których kwota podatku jest niska, lecz generujących koszty nieproporcjonalnie wysokie lub nawet wyższe niż potencjalny dochód gminy z podatku. Definicja tego pojęcia ma uprościć stosowanie przepisów przez organy podatkowe i podatników, a powołanie biegłego ograniczyć wyłącznie do skomplikowanych stanów faktycznych. Trwałe związanie z gruntem proponuje się zdefiniować jako takie połączenie obiektu budowlanego z gruntem, które zapewnia temu obiektowi stabilność i możliwość przeciwdziałania czynnikom zewnętrznym niezależnym od działania człowieka, mogącym zniszczyć, spowodować przemieszczenie lub przesunięcie się obiektu na inne miejsce. Przez połączenie obiektu budowlanego z gruntem należy rozumieć wykonanie pewnych czynności w celu ich połączenia, a nie jedynie posadowienia obiektu budowlanego na gruncie.

Projektodawca zaproponował nową definicję budowli bez odwoływania się do przepisów pozapodatkowych, a także wyszczególnienie kategorii obiektów kwalifikowanych jako budowle w ustawie podatkowejPrzedłużenie terminu do złożenia deklaracji

Zaproponowano również wprowadzenie możliwości skorzystania z przedłużenia terminu do złożenia deklaracji na podatek od nieruchomości na 2025 r. Osoby prawne, jednostki organizacyjne oraz spółki niemające osobowości prawnej, jednostki organizacyjne Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, a także jednostki organizacyjne Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe są obowiązane składać do dnia 31 stycznia organowi podatkowemu właściwemu ze względu na miejsce położenia przedmiotów opodatkowania deklaracje na podatek od nieruchomości na dany rok podatkowy. Proponuje się wydłużenie tego terminu w 2025 r. – do dnia 31 marca 2025 r., w celu zapewnienia podatnikom prowadzącym działalność gospodarczą odpowiedniego czasu na zapoznanie się z nowymi przepisami.

Co więcej doprecyzowane zostaną zasady opodatkowania podatkiem od nieruchomości garaży w budynkach mieszkalnych. Pomieszczenie przeznaczone do przechowywania pojazdów uznawane będzie za część mieszkalną budynku. Po zmianie, wszystkie pomieszczenia przeznaczone do przechowywania pojazdów w budynkach mieszkalnych (niezajęte na działalność gospodarczą) będą opodatkowane jednakową stawką podatku.

 

Karolina Karaś

 

tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją