Serwis Doradztwa Podatkowego

Podatek od przerzucanych dochodów w 2023 r.

Ustawa z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw wprowadza od 1 stycznia 2023 r. szereg zmian w ustawie z dnia 15 lutego 2022 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „Ustawa”). Jedna z istotniejszych zmian dotyczy podatku od przerzucanych dochodów.

Zgodnie z nowym art. 24aa ust. 1 Ustawy w przypadku spółek będących podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1 tej ustawy (czyli posiadających w Polsce siedzibę lub zarząd i podlegających obowiązkowi podatkowemu od całości dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania), podatek z tytułu przerzuconych dochodów wynosi 19% podstawy opodatkowania. Jak stanowi nowy ust. 3a art. 24aa Ustawy. podstawę opodatkowania, stanowi suma przerzuconych dochodów w roku podatkowym, a w przypadku podatkowej grupy kapitałowej – suma przerzuconych dochodów w roku podatkowym spółek tworzących tę grupę.

Kluczowej modyfikacji ulegnie również sama definicja przerzucanych dochodów. Zgodnie z nowym art. 24aa ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. za przerzucone dochody uznaje się zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w roku podatkowym koszty poniesione przez podatnika na rzecz niemającego siedziby lub zarządu na terytorium Polski podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. z tym podatnikiem, jeżeli łącznie są spełnione następujące warunki:

  1. według przepisów prawa podatkowego obowiązujących w państwie siedziby, zarządu, zarejestrowania lub położenia tego podmiotu powiązanego, dochód (przychód) tego podmiotu uzyskany z jednego z tytułów wymienionych w ust. 3 podlega opodatkowaniu według stawki podatku dochodowego niższej niż 14,25%, obliczonej zgodnie z ust. 2a i 2b, lub zwolnieniu, lub wyłączeniu z opodatkowania tym podatkiem;
  2. ten podmiot powiązany uzyskuje od podatnika lub innych spółek, o których mowa w art. 3 ust. 1, powiązanych w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 5 z tym podatnikiem, z tytułów wymienionych w ust. 3 co najmniej 50% ogółu przychodów określonych zgodnie z przepisami o podatku dochodowym lub przepisami o rachunkowości;
  3. ten podmiot powiązany przekazuje, w jakiejkolwiek formie, co najmniej 10% przychodów, o których mowa w pkt 2, na rzecz innego podmiotu:
    1. zaliczając w związku z tym wydatki do kosztów rozliczanych dla celów podatku dochodowego lub wydatki te lub przychody odlicza od dochodu, podstawy opodatkowania lub od podatku w jakiejkolwiek formie, lub
    2. jeżeli przychody te składają się na zysk przeznaczony do wypłaty, bez względu na termin, w formie dywidendy lub innych przychodów z udziału w zyskach osób prawnych;
  4. suma określonych w ust. 3 kosztów poniesionych przez podatnika w roku podatkowym na rzecz podmiotów powiązanych w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 z podatnikiem, zaliczonych w roku podatkowym do kosztów uzyskania przychodów tego podatnika, stanowi co najmniej 3% sumy kosztów uzyskania przychodów podatnika za ten rok.”.

Należy podkreślić, iż katalog kosztów kwalifikowanych nie uległ istotnej zmianie, a zmiany mają charakter redakcyjny. Zgodnie z ust. 3a art. 24aa ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. podstawę opodatkowania, o której mowa w ust. 1, stanowi suma przerzuconych dochodów w roku podatkowym, a w przypadku podatkowej grupy kapitałowej – suma przerzuconych dochodów w roku podatkowym spółek tworzących tę grupę.

 

Konrad Skreczko

konrad.skreczko@isp-modzelewski.pl

tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją