Serwis Doradztwa Podatkowego

Podstawa opodatkowania w podatku od czynności cywilnoprawnych przy zmianie umowy spółki osobowej w związku z wniesieniem do tej spółki wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa

     Wniesienie ułamkowych części przedsiębiorstwa do spółki jawnej wiąże się z koniecznością zmiany jej umowy. Czynność taka podlega opodatkowaniu na mocy ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej: ?ustawa z 9 września 2000 r.?), przy czym podstawę opodatkowania zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) powołanej ustawy stanowi wówczas „wartość wkładów” do spółki osobowej. Znaczenie tego pojęcia budzi niejakie wątpliwości.

     Odniósł się do nich m.in. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej o sygn..0111-KDIB2-2.4014.54.2020.1.MZ, wydanej 23 kwietnia 2020 r. na wniosek spółki jawnej, której Wspólnicy planowali niezwłocznie po otrzymaniu darowizny udziałów we współwłasności przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55s Kodeksu cywilnego wniesienie tegoż przedsiębiorstwa jako wkładu niepieniężnego do spółki w celu kontynuowania jej działalności i jako podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych przyjęli wartość wkładów określoną w umowie.

     Organ potwierdził zasadność powyższej kwalifikacji. Odwołując się do art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) i pkt 2 ustawy z 9 września 2000 r. wskazał, że planowana przez wspólników spółki jawnej czynność wniesienia do tej spółki przedsiębiorstwa jako wkładu niepieniężnego podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) i pkt 2 powołanej ustawy, jako czynność zmiany umowy spółki. Z kolei podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych w oparciu o art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy z 9 września 2000 r., stanowi w takiej sytuacji wartość wkładu, o którą zostaje podwyższony majątek spółki.

     W ocenie organu, skoro wartość aktywów netto wnoszonego przedsiębiorstwa jest wartością wnoszoną do spółki jawnej i powiększającą jej majątek, to podstawę opodatkowania stanowi właśnie ta wartość. Ponieważ zaś przepis art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy z 9 września 2000 r. nie odwołuje się do pojęcia „wartości rynkowej” wkładów powiększających majątek spółki osobowej lecz do wartości jaką te wkłady posiadają, zatem nie ma powodów, aby podstawę opodatkowania przedmiotowej czynności ustalać według „wartości rynkowej”, skoro ustawa tak nie stanowi.

     Wobec powyższego, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że podstawą opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych przy zmianie umowy spółki jawnej dokonanej w wyniku wniesienia przez wspólników spółki jawnej części ułamkowych przedsiębiorstwa jako wkładu niepieniężnego, jest wartość wkładów określona w umowie, a wartość tę wyceniają sami wspólnicy spółki.

 

dr Joanna Kiszka

Dyrektor Śląskiego Oddziału Instytutu Studiów Podatkowych
joanna.kiszka@isp-modzelewski.pl
tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją