W wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 17 kwietnia 2020 r. (sygn. II FSK 3244/19) wskazano, że pojazdy przeznaczone do nauki jazdy nie stanowią pojazdów specjalnych, które mogłyby zostać zwolnione z podatku od środków transporotowych. Co więcej, wpis w dowodzie rejestracyjnym określonego środka transportowego oznaczenia „L” (pojazd służący do nauki jazdy), nie ma związku z kwalifikacją pojazdu do kategorii pojazdów specjalnych.
W myśl art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, zwalnia się od podatku od środków transportowych środki transportowe stanowiące zapasy mobilizacyjne, pojazdy specjalne oraz pojazdy używane do celów specjalnych w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym. Stosownie zaś do art. 2 pkt 36 Prawa ruchu drogowego pojazd specjalny to pojazd samochodowy lub przyczepa, przeznaczone do wykonywania specjalnej funkcji, która powoduje konieczność dostosowania nadwozia lub posiadania specjalnego wyposażenia. W pojeździe tym mogą być przewożone osoby i rzeczy związane z wykonywaniem tych funkcji.
Sąd wskazał w uzasadnieniu, że z przytoczonej definicji wynika, że istotną cechą tego pojazdu jest jego przeznaczenie. Istotne znaczenie dla zakwalifikowania środka transportowego, jako pojazdu specjalnego (i takiego oznaczenia w dowodzie rejestracyjnym), mają także przepisy § 7 rozporządzenia w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach oraz tabela nr 3 załącznika Nr 4 do tego rozporządzenia, określająca przeznaczenia pojazdów specjalnych. Zgodnie z brzmieniem tabeli nr 3 tego rozporządzenia pojazdami specjalnymi są pojazdy takie, jak: służące do oczyszczania dróg, zimowego utrzymania dróg, podnośnik do prac konserwacyjno-montażowych, pomoc drogowa, ambulatorium służby zdrowia, żuraw samochodowy, pożarniczy, pogotowie techniczne, kempingowy, pogrzebowy, koparka, koparko-spycharka, ładowarka, bankowóz, inny pojazd, który na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji, albo zaświadczenia o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu, zakwalifikowano do danego podrodzaju lub przeznaczenia.
Natomiast zgodnie z art. 55 Prawa ruchu drogowego, pojazd do nauki jazdy lub przeprowadzania egzaminu państwowego wymaga jedynie oznaczenia tablicą kwadratową barwy niebieskiej z białą literą „L”, którą należy umieścić na pojeździe.
NSA podkreślił w swoim rozstrzygnięciu, że z powyższych przepisów nie można wywieść, aby pojazd do nauki jazdy był pojazdem specjalnym. Samochód wykorzystywany do nauki jazdy może być również używany do przewożenia osób bądź rzeczy niezwiązanych z nauką jazdy, a zatem, chociaż pojazdy wykorzystywane do nauki jazdy muszą spełniać określone parametry (mieć określone dodatkowe wyposażenie) i przejść dodatkowe badania techniczne, jednak okoliczność ta nie przesądza, że są to pojazdy specjalne. W dowodzie rejestracyjnym takiego pojazdu nie dokonuje się wpisu, że środek transportowy, którego dokument ten dotyczy, stanowi pojazd specjalny, a wpis oznaczenia „L” (pojazd służący do nauki jazdy) nie ma bowiem związku z kwalifikacją pojazdu do kategorii pojazdów specjalnych.
Agata Strocka
Konsultant podatkowy
Główny specjalista w Dziale Audytu Podatkowego
agata.strocka@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 69