W ramach prac nad wdrożeniem pakietu VAT e-commerce, modyfikującego zasady opodatkowania w Unii Europejskiej sprzedaży w relacjach B2C, w projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw zdefiniowane zostało kluczowe dla przedmiotowego pakietu pojęcie wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość (dalej: „projekt nowelizacji”).
W ustawie z dnia 11 marca 2004 r., o podatku od towarów i usług (dalej: ?ustawa z 11 marca 2004 r.?) w jej obowiązującym obecnie brzmieniu, sprzedaż wysyłkowa została odrębnie uregulowana w zależności od tego, czy towary są wysyłane lub transportowane z terytorium Polski (art. 2 pkt 23 i art. 23 ustawy), czy też na terytorium Polski (art. 2 pkt 24 i art. 24). W związku z wprowadzeniem do dyrektywy 2006/112/WE definicji „wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość”, projekt nowelizacji przewiduje uchylenie wskazanych przepisów i dodanie do ustawy art.22a zawierającego jedną, „bezwariantową” definicję wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość.
W świetle projektowanego art. 22a ustawy z dnia 11 marca 2004 r., aby dana dostawa została uznana za wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość, transakcja musi być dokonana na rzecz nabywcy (będącego podatnikiem lub osobą prawną niebędącą podatnikiem), w przypadku którego wewnątrzwspólnotowe nabycia towarów nie podlegają opodatkowaniu, albo na rzecz osoby niebędącej podatnikiem VAT (konsumenta), przy czym przez wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość rozumieć się będzie dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych przez dostawcę lub na jego rzecz, w tym także taką, w której dostawca uczestniczy pośrednio w transporcie lub wysyłce towarów ? z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium państwa członkowskiego zakończenia wysyłki lub transportu towarów. Jednocześnie zaś dla zaistnienia wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość dostarczane towary nie mogą być nowymi środkami transportu ani towarami zmontowanymi i zainstalowanymi, o których mowa w art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy.
Należy zaznaczyć, że w projekcie nowelizacji, w ślad za zmianami w dyrektywy 112, przewidziano zmiany zasad opodatkowania sprzedaży wysyłkowej.
W obecnym stanie prawnym dostawca dokonujący sprzedaży wysyłkowej na rzecz konsumentów z innych krajów UE do momentu przekroczenia progu sprzedaży ustalonego odrębnie przez każdy kraj członkowski może wybrać opcję opodatkowania sprzedaży w kraju wysyłki. Po przekroczeniu tego progu, zobowiązany jest do rejestracji dla celów VAT w kraju, do którego dostarczane są towary (tzw. kraj przeznaczenia) i rozliczania VAT w tym kraju.
Pakiet przewiduje ujednolicenie progu na terenie całej UE. Próg ten wynosić ma 10 tys. euro netto i będzie odnosił się do sprzedaży B2C łącznie do wszystkich krajów UE. Po przekroczeniu wskazanego progu, sprzedaż w systemie wysyłkowym na rzecz konsumentów z krajów UE opodatkowana będzie co do zasady ? tak jak dotychczas ? w kraju członkowskim, do którego dostarczane są towary i wiązać się z obowiązkiem rejestracji VAT w tym kraju. Obowiązku rejestracji na cele VAT będzie można jednak uniknąć poprzez zastosowanie nowej procedury VAT-OSS.
Zgodnie z projektem implementującym pakiet do polskiego porządku prawnego od 1 lipca 2021 r. procedura ta poza zastosowaniem do wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość ma się odnosić także do niektórych usług świadczonych na rzecz konsumentów, których miejsce świadczenia uregulowane zostało w sposób szczególny (usługi, których miejscem świadczenia jest terytorium państwa członkowskiego konsumpcji) oraz do niektórych dostaw towarów w państwie członkowskim dokonywanych przez interfejsy elektroniczne ułatwiające te dostawy.
Podatnicy, którzy dobrowolnie skorzystają z procedury VAT-OSS, po przekroczeniu progu sprzedaży, w wysokości 10 tys. euro, nie będą musieli rejestrować się dla celów VAT w państwach członkowskich, do których dostarczają towary, lecz będą mogli składać polskim organom podatkowym jedną elektroniczną kwartalną deklarację, obejmującą swoim zakresem wszystkie dostawy dokonywane do konsumentów z poszczególnych państw członkowskich UE (przy zastosowaniu stawek VAT obowiązujących w państwach konsumentów).
dr Joanna Kiszka
Dyrektor Śląskiego Oddziału Instytutu Studiów Podatkowych
joanna.kiszka@isp-modzelewski.pl
tel. 32 259 71 50