W dniu 14 kwietnia 2021 r. DKIS wydał interpretację indywidualną o sygn. 0111-KDIB3-1.4012.109.2021.1.KO dotyczącą podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących czynsz najmu za miejsce parkingowe.
Wnioskodawca zajmuje się świadczeniem usług doradztwa podatkowego. Spółka jest posiadaczem abonamentu na wjazd i pozostawienie samochodu w podziemnej hali garażowej. Świadczone usługi nie przypisują jakikolwiek konkretnego pojazdu do konkretnego miejsca znajdującego się na hali, jedynym warunkiem koniecznym do spełnienia, aby z niej skorzystać jest posiadanie karty magnetycznej.
Sprawia to, iż z abonamentu mogą korzystać zarówno pracownicy i partnerzy Spółki korzystający z samochodu, od którego wydatki rozliczane są na zasadach określonych w art. 86a ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (czyli dla pojazdów używanych w tzw. cyklu mieszanym), jak i klienci umówieni na spotkanie w jej siedzibie. Korzystanie z takich usług wydaje się koniecznością z uwagi na to, że biuro Spółki znajduje się niemalże na samym rynku miasta i znalezienie w tym rejonie wolnego miejsca parkingowego często jest bardzo mało prawdopodobne. Warto również dodać, że nieliczne w tym rejonie miejsca dostępne są jedynie za opłatą. Istotnym w niniejszej sprawie jest przede wszystkim to, że Spółka nie ma wiedzy ani możliwości generalnego wskazania jakimi pojazdami poruszają się klienci spółki, a co za tym idzie, jaki jest status podatkowy w podatku od towarów i usług takich pojazdów.
W związku z powyższym Spółka zwróciła się do DKIS z pytaniem, czy w związku z najmem miejsca parkingowego, cała kwota podatku naliczonego wynikająca z faktur dokumentujących czynsz najmu za to miejsce parkingowe podlega odliczeniu?
Zdaniem Wnioskodawcy w związku z najmem miejsca parkingowego przez Spółkę, cała kwota podatku naliczonego wynikająca z faktur dokumentujących czynsz najmu za to miejsce parkingowe podlega odliczeniu. DKIS zgodził się ze stanowiskiem Spółki i wskazał, że mając na uwadze przedstawiony stan prawny i opis sprawy należy stwierdzić, że Wnioskodawcy przysługuje pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej czynsz najmu za miejsce parkingowe, gdyż jak wskazał Wnioskodawca miejsce to nie jest przypisane do konkretnego samochodu, a mogą z niego korzystać zarówno pracownicy i partnerzy Spółki, jak i również klienci Spółki. W przypadku braku przypisania konkretnego miejsca parkingowego do konkretnego samochodu zastosowanie znajdzie art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. Natomiast w tej sytuacji nie będzie miał zastosowania art. 86a ustawy z dnia 11 marca 2004 r., bowiem w tym przypadku najem miejsca parkingowego nie jest związany z używaniem konkretnych pojazdów samochodowych, lecz wynika z całokształtu funkcjonowania działalności Wnioskodawcy.
Katarzyna Wawrzonkiewicz
Specjalista ds. obsługi ubezpieczenia podatkowego
katarzyna.wawrzonkiewicz@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 76