W dniu 14 lipca 2020 r. DKIS wydał interpretację indywidualną nr 0115-KDIT2.4011.380.2020.1.RS w przedmiocie podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania preferencyjną stawką podatku VAT usług wynajmu apartamentów na cele krótkotrwałego zakwaterowania.
Zgodnie z treścią interpretacji Wnioskodawca, który wspólnie z żoną kupił kilka lokali w budynku apartamentowym, by czerpać zyski z ich krótkoterminowego najmu. Lokale zostały zakupione z przeznaczeniem na czerpanie korzyści ekonomicznych. Apartamenty nie będą przeznaczone do wynajmu na cele mieszkaniowe. Ze względu na zamiar wykorzystywania wskazanych apartamentów do czynności opodatkowanych podatkiem VAT Wnioskodawca odliczył podatek VAT naliczony wykazany na fakturach dokumentujących zakup apartamentów. Wnioskodawca planuje przyporządkować przychody z najmu wskazanych wyżej apartamentów, na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do źródła przychodów związanego z pozarolniczą działalnością gospodarczą.
Wnioskodawca planuje wynajmować te apartamenty bezpośrednio zainteresowanym osobom fizycznym jak i podmiotom prawnym (dalej: Najemca), a także podpisać umowę ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Operator), której przedmiotem będzie wynajem zakupionych apartamentów. Apartamenty będą przeznaczone przez Najemcę do krótkotrwałego zamieszkania nie połączone ze świadczeniem innych usług. Analogicznie Apartamenty będą przeznaczone przez Operatora na realizację usług zakwaterowania polegających na oddaniu lokali mieszkalnych do krótkotrwałego zamieszkania nie połączone ze świadczeniem innych usług. Przedmiotem umowy pomiędzy Wnioskodawcą a Najemcą jest wynajem apartamentu wyłącznie na cele krótkotrwałego zakwaterowania nie połączone ze świadczeniem innych usług. Przedmiotem umowy pomiędzy Wnioskodawcą, a Operatorem będzie wynajem apartamentu w celu dalszego podnajmu Najemcom wyłącznie na cele krótkotrwałego zakwaterowania nie połączone ze świadczeniem innych usług.
W związku z powyższym Wnioskodawca zwrócił się z pytaniem, czy czynności wynajmu apartamentów na rzecz Najemców na cele krótkotrwałego zakwaterowania i Operatora, na cele prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, dotyczącej podnajmu wynajmowanych lokali osobom trzecim na cele krótkotrwałego zakwaterowania będą podlegały opodatkowaniu według stawki VAT w wysokości 8%.
Zdaniem Wnioskodawcy, czynności wynajmu apartamentów zarówno na rzecz Najemców wyłącznie na cele krótkotrwałego zakwaterowania jak i Operatora, w celu świadczenia usług podnajmu, wyłącznie na cele krótkotrwałego zakwaterowania będą podlegały opodatkowaniu według stawki podatku VAT w wysokości 8%, tj. właściwej dla usług związanych z krótkotrwałym zakwaterowaniem, zgodnie z art. 41 ust. 2 w związku z art. 146aa ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT jako czynność wymieniona w załączniku nr 3 do ustawy o VAT w pozycji 163.
W przedmiotowej sprawie DKIS stwierdził, że wynajem apartamentów na rzecz Operatora celem dalszego podnajmu (krótkotrwałe zakwaterowanie) podlega opodatkowaniu stawką VAT wynoszącą 23%. Zatem usługa wynajmu apartamentów przez Wnioskodawcę na rzecz Operatora nie będzie mogła korzystać ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy VAT, jak również z opodatkowania według preferencyjnej 8% stawki VAT, a więc usługa ta powinna zostać w całości opodatkowana według podstawowej stawki VAT, tj. obecnie 23%.
Mając zatem na uwadze opis sprawy oraz powołane przepisy prawa DKIS wskazał, że najem przedmiotowych apartamentów przez Wnioskodawcę na rzecz Najemców będzie opodatkowany podatkiem VAT na zasadach sformułowanych w przepisie art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146aa ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, tj. stawką podatku VAT w wysokości 8%, a wynajem apartamentów przez Wnioskodawcę na rzecz Operatora, w celach dalszego podnajmu będzie opodatkowany podatkiem VAT na zasadach ogólnych sformułowanych w przepisie art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146aa ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, tj. stawką podatku VAT w wysokości 23%.
W ocenie DKIS, mając na uwadze powyższe stanowisko przedstawione przez Wnioskodawcę w zakresie opodatkowania preferencyjną stawką podatku VAT usług krótkoterminowego zakwaterowania na rzecz Najemców jest prawidłowe, natomiast stanowisko Wnioskodawcy w zakresie opodatkowania preferencyjną stawką podatku VAT usług krótkoterminowego zakwaterowania na rzecz Operatora jest nieprawidłowe.
Katarzyna Wawrzonkiewicz
Specjalista ds. obsługi ubezpieczenia podatkowego
katarzyna.wawrzonkiewicz@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 76