Serwis Doradztwa Podatkowego

Pro forma a mechanizm podzielonej płatności

Pro forma nie jest dokumentem księgowym; nie stosuje się do niej przepisów dotyczących faktur.

Dokument określany „faktura pro forma” nie jest dokumentem księgowym. Pro forma jest dokumentem wystawianym w obrocie gospodarczym w celu np. przyjęcia zlecenia do realizacji. Pro forma nie jest fakturą w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w związku z czym wystawienie takiego dokumentu nie powoduje powstania obowiązku podatkowego, nie zwalnia kontrahenta z obowiązku zapłaty, nie stanowi podstawy do odliczenia podatku oraz nie zwalnia podatnika z obowiązku wystawienia faktury podatkowej dokumentującej zdarzenie gospodarcze.

Przepisy prawa nie przewidują obowiązku umieszczania na pro formie zapisu MPP (mechanizm podzielonej płatności). Nie ma jednak przeszkód, aby w przypadkach takich podatnicy wystawiali pro formy z adnotacją „mechanizm podzielonej płatności”. Zasady wystawiania pro form nie są bowiem uregulowane przepisami prawa, a w konsekwencji podatnicy mają swobodę w zakresie treści tych dokumentów, w związku z czym nie ma przeszkód, aby umieszczali na nich dowolne adnotacje.

W sytuacji, gdy pro forma dotyczy towarów lub usług wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r., za które kwota należności ogółem przekracza kwotę 15 000 zł lub jej równowartość wyrażoną w walucie obcej, a kontrahent dokona zapłaty za taki towar lub usługę z pominięciem mechanizmu podzielonej płatności przed otrzymaniem faktury, powinien wystąpić do Spółki o zwrot środków i dokonać płatności w sposób zgodny z przepisami prawa.

 

Aleksandra Szczęsny

Konsultant podatkowy, Śląski Oddział Instytutu Studiów Podatkowych

aleksandra.szczesny@isp-modzelewski.pl

tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją