Serwis Doradztwa Podatkowego

Projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie JPK VAT

Zgodnie z art. 99 ust. 13b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowy zakres danych niezbędnych do rozliczenia podatku, obliczenia jego wysokości, w tym podstawy opodatkowania oraz wysokości podatku należnego i podatku naliczonego wraz z objaśnieniami co do sposobu wypełniania, terminu i miejsca składania deklaracji podatkowych oraz niezbędnymi pouczeniami, uwzględniając konieczność prawidłowego rozliczenia podatku oraz kontroli tego obowiązku przez organ podatkowy.  Zgodnie z art. 109 ust. 14 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia m.in. szczegółowy zakres danych pozwalających na prawidłowe rozliczenie podatku, w szczególności dotyczący:

  1. rodzaju sprzedaży i podstawy opodatkowania, wysokości kwoty podatku należnego, w tym korekty podatku należnego, z podziałem na stawki podatku,
  2. kwoty podatku naliczonego obniżającego kwotę podatku należnego, w tym korekty podatku naliczonego,
  3. kontrahentów,
  4. dowodów sprzedaży i zakupów

Od dnia 1 stycznia 2023 r. wchodzą w życie przepisy wprowadzające nowe rozwiązania dotyczące grup VAT. W imieniu grupy VAT – jako podatnika – przedstawiciel grupy VAT składa JPK_VAT z deklaracją. W okresie posiadania statusu podatnika przez grupę VAT oraz po utracie przez tę grupę VAT tego statusu członkowie grupy VAT odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania z tytułu podatku. Ponadto, jak wynika z art. 3b § 1 pkt 2 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, zobowiązanym z tytułu należności pieniężnej wynikającej z deklaracji lub zeznania złożonych przez grupę VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług jest również członek grupy VAT.

W celu rozwiania wątpliwości interpretacyjnych, że deklaracja stanowi podstawę do wystawienia tytułu wykonawczego również na członka grupy VAT, w przypadku niewpłacenia w obowiązującym terminie podatku podlegającego wpłacie do urzędu skarbowego lub wpłacenia go w niepełnej wysokości, w załączniku do rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług, w części I dodano pkt 8 objaśniający tę kwestię.

Pozostałe zmiany mają charakter upraszczający oraz doprecyzowujący.

Projekt rozporządzenia zmieniającego przewiduje wprowadzenie następujących rozwiązań w rozporządzeniu w sprawie JPK_VAT. Zgodnie z nowym brzmieniem § 10 w ust. 1 pkt 1 rozporządzenia, ewidencja powinna zawierać dane pozwalające na prawidłowe rozliczenie podatku należnego m.in. wysokość podstawy opodatkowania wynikającą z dokumentowanych fakturą czynności podlegających opodatkowaniu, a nie w odniesieniu do których istnieje obowiązek wystawienia przez podatnika faktury na podstawie przepisów ustawy, ponieważ np. zgodnie z art. 106b ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. w przypadku czynności zwolnionych nie istnieje obowiązek wystawienia faktury, a w odniesienie do faktury wystawionej pomimo braku obowiązku wystawienia istnieje obowiązek ujęcia jej w ewidencji. Tym samym podatnik ma obowiązek wykazać w ewidencji wszystkie wystawione faktury, z wyłączeniem faktur ujętych w ewidencji zgodnie z pkt 8 i pkt 9 lit. a, tj. np. paragonów fiskalnych uznanych za faktury uproszczone oraz biletów.

5. Zmiana w § 10 ust. 3 w pkt 1 lit. h rozporządzenia wynika ze zmiany treści załącznika nr 12 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. Od dnia 1 stycznia 2022 r. uległa zmianie treść zał. 12 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. – część treści zawartej w poz. 1 została wydzielona do poz. 1a. W efekcie tej zmiany z poz. 1 załącznika nr 12 do tej ustawy „wyłączona” została część towarów zawarta w CN 7112. Towary objęte tym grupowaniem trafiły łącznie z innymi towarami do grupowania CN 8549: Odpady i złom elektryczne i elektroniczne (w tym z udziałem metali szlachetnych). W tej części CN 8549 dodano do załącznika nr 12 wprowadzając poz. 1a. W § 10 w ust. 5 w pkt 1 rozporządzenia doprecyzowano zapis, poprzez usunięcie wyrazu „wewnętrzny”, że oznaczenie „RO” dotyczy dokumentu zbiorczego zawierającego sprzedaż z kas rejestrujących. Zmiana związana jest z dostosowaniem do brzmienia § 10 ust. 1 pkt 8 rozporządzenia.

6. W § 10 w ust. 5 w pkt 2 oraz w § 11 ust. 8 pkt 2 rozrządzenia dokonano zmiany nomenklatury z „dokumentu wewnętrznego” na „dowód wewnętrzny”. W ocenie projektodawców, celowość tej zmiany podyktowana jest ujednoliceniem nazewnictwa z innymi przepisami podatkowymi m.in. przepisami o podatkowej księdze przychodów i rozchodów, ewidencji przychodu (przepisami o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne) i innych ewidencjach.

7. Zmiana w § 10 ust. 6 rozporządzenia ma na celu umożliwienie sprawowania nadzoru i kontroli nad limitem 42.000 zł w przypadku WSTO, którego przekroczenie skutkuje zmianą miejsca opodatkowania transakcji nim objętych.

8. W części I załącznika do rozporządzenia dodano pkt 8.1 stanowiący objaśnienie do pouczenia zawartego w § 8 pkt 1 rozporządzenia zmienianego. W związku z wprowadzeniem do ustawy o VAT przepisów w zakresie grup VAT, obowiązujących od 1 stycznia 2023 r., szczegółowo objaśniono, że deklaracja stanowi podstawę do wystawienia tytułu wykonawczego zgodnie z art. 3a § a pkt 1 ustawy z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, a zgodnie z art. 3b § 2 pkt 1 tej ustawy również na członka grupy VAT.

9. W części II załącznika do rozporządzenia zmieniono brzmienie pkt 13, aby uregulować kwestię wykazywania dokumentów zbiorczych. Zaproponowano, aby podatnicy w przypadku zdarzeń wykazywanych w ewidencji na podstawie dokumentów zbiorczych ujmowali je według daty ostatniego zdarzenia objętego tym dokumentem. Dotyczy to także podatników, o których mowa w art. 99 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r., którzy przesyłają ewidencję zgodnie z art. 109 ust. 3c tej ustawy za pierwszy i drugi miesiąc kwartału – podatnicy ci ujmują w ewidencji za każdy z tych miesięcy zdarzenia zgodnie z datą powstania obowiązku podatkowego, niezależnie od faktu, że rozliczenie kwartału nastąpi w deklaracji składanej razem z ewidencją w trzecim miesiącu kwartału.

10. Zgodnie z § 2 rozporządzenia zmieniającego do rozliczeń za okresy rozliczeniowe przypadające przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe. W § 3 rozporządzenia zmieniającego zakłada się, że rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2023 r.

 

Katarzyna Wawrzonkiewicz

Specjalista ds. obsługi ubezpieczenia podatkowego

katarzyna.wawrzonkiewicz@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 76

Skontaktuj się z naszą redakcją