Serwis Doradztwa Podatkowego

Projekt zmian w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług

Rząd przyjął projekt ustawy doprecyzowujący przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. oraz wprowadzający ułatwienia w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej. Projekt przedłuża obowiązywanie mechanizmu odwrotnego obciążenia w VAT do dostaw gazu w systemie gazowym, energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym i świadczenia usług dotyczącego przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych. Projektowane zmiany mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r. z wyjątkiem zmian w zakresie mechanizmu odwrotnego obciążenia.

Kasy rejestrujące. Z dniem 1 lipca 2022 r. miał zacząć obowiązywać obowiązek zapewnienia integracji kasy rejestrującej z terminalem płatniczym. Celem rozwiązania była poprawa jakości danych do analityki z kas online, ich kontroli, a także wzmocnienie autentyczności pozyskiwanych danych. Na producentów terminali płatniczych nałożony został obowiązek odpowiedniego dostosowania terminali płatniczych, tak, aby integracja kasy rejestrującej i terminala była możliwa. Powyższy obowiązek został odroczony do dnia 1 stycznia 2025 r. Wśród problemów technicznych, które przyczyniły się do odroczenia oraz rekomendowanego obecnie wycofania się z tego rozwiązania należy wymienić niedostateczną liczbę urządzeń płatniczych, które mogły się zintegrować z kasą rejestrującą za pomocą protokołu komunikacyjnego „kasa – terminal” w trybie online, fakt, że nie wszystkie terminale płatnicze będące na rynku są w stanie zaimplementować protokół komunikacyjny kasa – terminal (konieczna byłaby wymiana terminali płatniczych), terminale płatnicze i kasy rejestrujące nie posiadają pasujących do siebie interfejsów komunikacyjnych.

Z uwagi na powyższe problemy w omawianym projekcie zaproponowano wyłączenie formalnoprawnego obowiązku dokonania przez podatnika integracji kas rejestrujących z terminalami płatniczymi i wprowadzenie obowiązku raportowania danych przez agentów rozliczeniowych – bezterminowo.

Stawki obniżone VAT. Zmiany proponowane w obszarze systemu stawek obniżonych VAT polegają na dostosowania obecnego ich zakresu do limitu kategorii towarów/usług wynikającego z przepisów dyrektywy VAT, jak również na doprecyzowaniu i dostosowaniu przepisów w obszarze stawek VAT po 4 latach funkcjonowania nowej matrycy stawek VAT. Zaproponowano:

  1. objęcie 0% stawką VAT dostawy statków ratowniczych i łodzi ratunkowych, które są wykorzystywane na morzu, a nie są statkami i łodziami pełnomorskimi;
  2. przedłużenie stosowania stawki VAT w wysokości 8% dla dostawy wyrobów medycznych dopuszczonych do obrotu na podstawie poprzednio obowiązującej ustawy o wyrobach medycznych;
  3. doprecyzowanie przepisów dotyczących stosowania stawki obniżonej na nawozy, środki ochrony roślin i pasze poprzez odwołanie do definicji tych produktów w określonych przepisach branżowych;
  4. obniżenie stawki VAT na dostawę kubeczków menstruacyjnych z 23% do 5%.

Mechanizm odwrotnego obciążenia. Z dniem 1 kwietnia 2023 r. wprowadzono czasowo mechanizm odwrotnego obciążenia podatkiem gazu w systemie gazowym, energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym i usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych. Mechanizm reverse charge to przeniesienie obowiązku rozliczenia podatku VAT ze sprzedawcy na nabywcę i dotyczy rozliczeń pomiędzy czynnymi podatnikami VAT, gdy dostawa towarów lub świadczenie usług nie są objęte zwolnieniem z VAT na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy. Zakres mechanizmu obejmuje dostawy gazu w systemie gazowym, dostawy energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym i świadczenia usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych, w sytuacji gdy są one dokonywane bezpośrednio lub za pośrednictwem uprawnionego podmiotu na:

  1. giełdzie towarowej w rozumieniu przepisów o giełdach towarowych,
  2. rynku regulowanym lub zorganizowanej platformie obrotu (OTF).

Czasowe regulacje wyłączają obowiązek stosowania mechanizmu podzielonej płatności do czynności objętych wprowadzonym odwrotnym obciążeniem w zakresie uprawnień do emisji gazów cieplarnianych.Regulacje zawierają obowiązek sprawozdawczy ciążący na obu stronach czynności – zarówno dostawcy (usługodawcy), jak i nabywcy (usługobiorcy), mający na celu zapewnienie prawidłowego i terminowego zewidencjonowania transakcji. Wypełnienie tych obowiązków zostało zabezpieczone regulacjami przewidującymi odpowiedzialność karnoskarbową zagrożoną karą grzywny za wykroczenie skarbowe.

Projekt zakłada przedłużenie funkcjonowania mechanizmu odwrotnego obciążenia podatkiem w odniesieniu do gazu w systemie gazowym, energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym i usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych do dnia 31 grudnia 2026 r. Projektowana zmiana miałaby wejść w życie z dniem 28 lutego 2025 r.

 

Karolina Karaś

 

tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją