Do opiniowania skierowany został projekt rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 16 sierpnia 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur z dnia 27 grudnia 2021 r. (Dz. U. poz. 2481). W ramach projektowanych zmian dostosowane mają zostać warunki korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur do specyfiki jednostek samorządu terytorialnego, a także zmian dotyczących uznania za podatnika podatku od towarów i usług grupy VAT, a nie poszczególnych jej członków.
W projekcie rozporządzenia zaproponowano rozwiązania ograniczające dostęp do KSeF dla jednostek scentralizowanych w ramach jednostek samorządu terytorialnego – jednostek „wewnętrznych” i członków grupy VAT.
Proponuje się, że uprawnienia do nadawania, zmiany lub odbierania uprawnień do korzystania z KSeF będzie posiadać osoba fizyczna wskazana przez jednostkę samorządu terytorialnego jako przedstawiciel samorządowej jednostki budżetowej lub samorządowego zakładu budżetowego. W lit. d tego przepisu przewiduje się, że takie uprawnienia będzie posiadać osoba fizyczna wskazana przez grupę VAT jako przedstawiciel członka grupy VAT.
W ramach projektu proponuje się, że uprawnienia do wystawiania lub dostępu do faktur ustrukturyzowanych będzie posiadać osoba fizyczna wskazana przez jednostkę samorządu terytorialnego, jako przedstawiciel samorządowej jednostki budżetowej lub samorządowego zakładu budżetowego albo wskazana przez grupę VAT, jako przedstawiciel członka grupy VAT.
Natomiast w świetle projektowanego § 2 ust. 3 pkt 5 lit. d z powyższego uprawnienia będzie mogła również skorzystać osoba fizyczna wskazana przez osobę fizyczną uprzednio wskazaną przez jednostkę samorządu terytorialnego, jako przedstawiciel samorządowej jednostki budżetowej lub samorządowego zakładu budżetowego albo wskazana przez grupę VAT, jako przedstawiciel członka grupy VAT.
Zaproponowano wprowadzenie ograniczenia, zgodnie z którym uprawnienia do wystawiania lub dostępu do faktur ustrukturyzowanych posiadane przez podmiot wskazany przez podatnika nie są uprawnieniami osoby fizycznej wskazanej przez osobę fizyczną uprzednio wskazaną przez jednostkę samorządu terytorialnego jako przedstawiciela samorządowej jednostki budżetowej lub samorządowego zakładu budżetowego, oraz osoby fizycznej wskazanej przez grupę VAT jako przedstawiciela członka grupy VAT.
W projekcie doprecyzowano, że do korzystania z KSeF może być uprawniona jedna osoba fizyczna. Dotyczy to podatników lub podmiotów niebędących osobami fizycznymi, nieposiadających możliwości uwierzytelnienia się w sposób, o którym mowa w § 5 ust. 1 tego rozporządzenia (kwalifikowanym podpisem elektronicznym, kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną, podpisem zaufanym oraz unikalnym, wygenerowanym przez KSeF tokenem), w przypadku których nadawanie lub odbieranie uprawnień do korzystania z KSeF jest dokonywane przez złożenie w postaci papierowej do właściwego naczelnika urzędu skarbowego zawiadomienia o nadaniu lub odebraniu uprawnień do korzystania z KSeF.
W ramach projektowanych zmian przewiduje się zmianę brzmienia załącznika do rozporządzenia ZAW-FA.
Projektowane zmiany mają wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia rozporządzenia zmieniającego z wyjątkiem przepisów dotyczących grup VAT, które mają obowiązywać od dnia 1 stycznia 2023 r. (nie dotyczy to zmiany proponowanej w § 4 ust. 1a rozporządzenia z dnia 27 grudnia 2021 r.).
Karolina Karaś
tel. 32 259 71 50