Serwis Doradztwa Podatkowego

Projektowane zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług w zakresie OSS i IOSS – pakiet SLIM VAT 3

W ramach projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (nr projektu UD411) zaproponowano zmiany w zakresie procedur OSS i IOSS. Zmiany mają zapewnić podatnikom ochronę przed ewentualnymi konsekwencjami kwestionowania przez administracje podatkowe innych państw terminowego uiszczenia podatku VAT w procedurach szczególnych przez OSS (procedura unijna i nieunijna) i IOSS (procedura importu), a ponadto będą wiązać się z możliwością składania korekt deklaracji VAT do Łódzkiego Urzędu Skarbowego.

 

Termin płatności

Obecnie do terminu płatności podatku od towarów i usług rozliczanego z wykorzystaniem procedur szczególnych przez OSS i IOSS zastosowanie ma w szczególności art. 12 § 5 Ordynacji podatkowej. Zgodnie z tym przepisem, jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy, chyba że ustawy podatkowe stanowią inaczej. W sytuacji zatem gdy ostatni dzień terminu przypada przykładowo na sobotę, podatnik rozliczający VAT w procedurach szczególnych z wykorzystaniem punktu kompleksowej obsługi (One Stop Shop – OSS lub Import One Stop Shop – IOSS) uiszcza podatek w dniu następującym po dniu lub dniach wolnych od pracy tj. np. w poniedziałek. Podatek rozliczany w procedurach szczególnych przez OSS i IOSS w dużej części jest należny 60 administracjom podatkowym innych państw członkowskich UE. W związku z tym zdarzają się przypadki, że organy podatkowe innych państw członkowskich kwestionują terminowe uiszczenie podatku przez podatników zarejestrowanych do jednej z procedur szczególnych w Polsce. Takie działania mogą z jednej strony wynikać ze ścisłej, literalnej interpretacji przepisów art. 367, art. 369i oraz art. 369v dyrektywy 2006/112/WE, zgodnie z którymi podatnik zobowiązany jest dokonać płatności w chwili składania deklaracji VAT, nie później jednak niż w terminie, w którym należy złożyć deklarację. Deklarację VAT w procedurach szczególnych składa się z kolei, zgodnie z art. 364, art. 369f oraz art. 369s dyrektywy 2006/112/WE, do końca miesiąca następującego po upływie okresu rozliczeniowego objętego daną deklaracją. Z drugiej strony mogą być skutkiem braku wiedzy na temat szczegółowych zasad obliczania terminów na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej w Polsce, nierespektowaniem tych przepisów lub braku informacji odnośnie świąt lub dni ustawowo wolnych od pracy w Polsce.

W związku z powyższym proponuje się modyfikację terminu płatności podatku w procedurach szczególnych przy użyciu OSS i IOSS przez zastosowanie reguły, zgodnie z którą termin płatności będzie upływał również w przypadku gdy ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy. Takie rozwiązanie zapewnić ma pełną zgodność krajowych przepisów z przepisami prawa unijnego. Uiszczenie przez podatnika podatku w tak określonym terminie wyeliminuje ryzyko kwestionowania terminowości wpłaty przez obce administracje podatkowe.

 

Korekta deklaracji

Korygowanie transakcji rozliczonych przez OSS następuje zasadniczo w bieżącej deklaracji, składanej w tym systemie. Jednakże w określonych sytuacjach wskazanych w art. 61 ust. 2 rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011 z dnia 15 marca 2011 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (upływ 3 lat po terminie złożenia deklaracji), i art. 61a ww. rozporządzenia (zaprzestanie korzystania z procedury szczególnej, zmiana państwa członkowskiego identyfikacji) korekta taka może być złożona wyłącznie bezpośrednio do państwa członkowskiego konsumpcji (poza systemem OSS). Obecnie obowiązujące przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie regulują wprost kwestii korygowania deklaracji w niektórych przypadkach. Dotyczy to również transakcji, które zostały rozliczone w ramach systemu Mini One Stop Shop (MOSS). Obowiązujący od dnia 1 lipca 2021 r. przepis art. 130c ust. 5a ustawy o VAT określił sposób i ostateczny termin dokonywania korekt deklaracji VAT w ramach procedury unijnej (korekta jest dokonywana w kolejnej deklaracji w terminie trzech lat od dnia upływu terminu złożenia pierwotnej deklaracji), czyli nie obejmuje sytuacji określonej w art. 61 ust. 2 rozporządzenia 282/2011.

Aby umożliwić podatnikom złożenie korekty deklaracji, proponuje się wprowadzenie odpowiednich przepisów w ustawie o podatku od towarów i usług. W projekcie przewidziano ustalenie wzorów korekt deklaracji poza systemem OSS i IOSS. Jeżeli projektowane zmiany wejdą w życie podatnicy, dla których państwem członkowskim konsumpcji jest Polska będą mogli składać korektę deklaracji VAT drogą elektroniczną, za pomocą aplikacji informatycznej udostępnionej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych, do Łódzkiego Urzędu Skarbowego.

Ponadto, w projektowanym art. 130ca ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług uregulowane zostaną kwestie waluty, w jakiej należy sporządzić korektę deklaracji oraz sposób przeliczania waluty krajowej na euro. Zgodnie z projektowanym przepisem w tym przypadku odpowiednie zastosowanie będą miały przepisy art. 130c ust. 6 i 7 ustawy o podatku od towarów i usług. Oznacza to, że korekty będą sporządzane w euro, natomiast w sytuacji gdyby konsumenci dokonywali płatności w innych walutach niż euro, do ich przeliczenia na euro należałoby zastosować kurs wymiany opublikowany przez Europejski Bank Centralny w ostatnim dniu danego okresu rozliczeniowego (tj. ostatni 62 dzień kwartału) albo – jeżeli nie zostanie opublikowany w tym dniu – kurs wymiany opublikowany następnego dnia.

 

Karolina Karaś

 

tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją