Serwis Doradztwa Podatkowego

Projektowane zmiany warunków stosowania zwolnienia od podatku akcyzowego dla gazu wykorzystywanego do celów opałowych

     Jedną z konsekwencji zasad wprowadzonych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 są istotne trudności w realizacji części obowiązków, od spełnienia których uzależnione jest zastosowanie zwolnienia od akcyzy. W przypadku zwolnienia od podatku akcyzowego dla gazu wykorzystywanego do celów opałowych warunkiem takim jest m.in. potwierdzenie na papierowym dokumencie dostawy odbioru LPG oraz obowiązek okazania dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość podmiotu zużywającego gaz LPG, będącego osobą fizyczną.

     Rozwiązanie tego rodzaju problemów zapewniać mają regulacje zawarte w datowanym na 17 kwietnia 2020 r. projekcie rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków stosowania niektórych zwolnień od podatku akcyzowego (dalej określanym jako: „projekt”).

     Zgodnie z nowym § 5a ust.1 pkt 2 (którego dodanie do obecnie obowiązującego rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 12 grudnia 2018 r. zakłada projekt), do czasu ustania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, warunek dotyczący potwierdzenia zakończenia przemieszczania na papierowym dokumencie dostawy (stosowany na podstawie art. 3a ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy ? Prawo celne) nie musi być spełniony, o ile potwierdzenia odbioru dokonuje osoba nieprowadząca działalności gospodarczej. Jeśli natomiast potwierdzenia odbioru dokonuje podmiot prowadzący taką działalność, realizacja warunku może polegać na przekazaniu przez podmiot odbierający informacji, które byłby on zobowiązany podać na papierowym dokumencie dostawy za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, np. e-mail lub sms.

     Według projektu, po ustaniu stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii podmioty wysyłające zwolniony od akcyzy gaz LPG powinny dopełnić obowiązku uzyskania na dokumencie papierowym potwierdzenia dostawy zrealizowanej w procedurze zwolnienia, od każdego odbiorcy, nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, wprowadzonych w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.

     W tym samym terminie powinien również zostać dopełniony inny warunek zastosowania zwolnienia, którego zawieszenie zakłada projekt, a mianowicie wymóg okazania przez podmiot zużywający będący osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej nabywającą gaz LPG dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego jego tożsamość. Uzasadnieniem dla projektowanego wyłączenia wskazanego obowiązku do czasu ustania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii są istniejące ograniczenia w zakresie możliwości kontaktów interpersonalnych, zwłaszcza z osobami objętymi kwarantanną.

     Jednocześnie w projekcie przewidziano odstąpienie od warunku okazywania potwierdzeń przyjęcia zgłoszenia rejestracyjnego (AKC-PR) dla branży dokonującej obrotu LPG. Zgodnie z projektowanym nowym § 5a ust.1 pkt 2 lit. b rozporządzenia, podmioty sprzedające gaz LPG wykorzystywany do celów opałowych ze zwolnieniem od akcyzy nie dłużej niż do dnia, w którym odwołany zostanie stan zagrożenia epidemicznego lub stan epidemii wprowadzony w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, miałyby przesyłać oświadczenie o złożeniu zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym lub w przypadku uzyskania pisemnego potwierdzenia przyjęcia takiego zgłoszenia, wydanego przez uprawniony organ zgodnie z art. 16 ust. 3 tejże ustawy, przekazywać skan tego potwierdzenia za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, np. e-mail lub sms.

     Projekt zakłada wejście w życie rozporządzenia nowelizującego z dniem ogłoszenia, z mocą od dnia 14 marca 2020 r. W dniu 20 kwietnia 2020 r. projekt został skierowany do uzgodnień.

 

dr Joanna Kiszka

Dyrektor Śląskiego Oddziału Instytutu Studiów Podatkowych
joanna.kiszka@isp-modzelewski.pl
tel. 32 259 71 50

Akcyza i podatek akcyzowy

Serwis Instytutu Studiów Podatkowych pod redakcją naukową prof. dr hab. Witolda Modzelewskiego zawierający informacje, interpretacje, komentarze, orzecznictwo oraz publicystykę dotyczącą akcyzy i podatku akcyzowego w Polsce i Unii Europejskiej

Akcyza i podatek akcyzowy

Skontaktuj się z naszą redakcją