W dniu 14 maja 2020 r. DKIS wydał interpretację indywidualną nr 0111-KDIB2-3.4014.78.2020.4.LM w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki komandytowej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
Zgodnie z treścią wniosku Zainteresowany będący stroną postępowania jest spółką komandytową, w której wspólnikami są pozostali Zainteresowani ? A. T. jako komplementariusz oraz A. M. jako komandytariusz. Przedmiotem wkładu wszystkich wspólników w toku całej działalności spółki były wyłącznie pieniądze. Celem uproszczenia struktury organizacyjnej przedsięwzięcia, ograniczenia kosztów operacyjnych oraz dążąc do pozyskania inwestora strategicznego prywatnego bądź publicznego (gdzie, w tym drugim wypadku, konieczne jest prowadzenie działalności w formie spółki kapitałowej), Zainteresowani planują wykonanie następujących czynności prawnych: przekształcenie Spółki osobowej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w trybie art. 551 i następne KSH. Wszyscy dotychczasowi wspólnicy Spółki osobowej staną się wspólnikami przekształconej Spółki z o.o., a cały majątek Spółki osobowej przeznaczony zostanie na utworzenie kapitału zakładowego Spółki z o.o. ? tym samym pokryje on wartość nominalną udziałów Spółki z o.o., gdyż w procesie przekształcenia nie zostaną wniesione nowe wkłady do Spółki z o.o. Ewentualna nadwyżka majątku zostałaby przekazana na kapitał zapasowy z tzw. agio. Tym samym udział procentowy w kapitale zakładowym Spółki z o.o. będzie odpowiadał udziałowi w zysku Spółki osobowej, jaki przypadał na Zainteresowanego będącego stroną postępowania i pozostałych Zainteresowanych.
Dodatkowo, w sytuacji pozyskania w przyszłości inwestora, Zainteresowani rozważają wprowadzenie inwestora do spółki z o.o. poprzez sprzedaż części swoich udziałów w tejże spółce, tj. w spółce z o.o. powstałej w wyniku przekształcenia.
W uzupełnieniu wniosku Zainteresowani wskazali, że wszyscy dotychczasowi wspólnicy Spółki osobowej staną się wspólnikami przekształconej Spółki z o.o., a majątek Spółki osobowej (w zakresie jej ujawnionego w księgach rachunkowych kapitału podstawowego spółki) przeznaczony zostanie na utworzenie kapitału zakładowego Spółki z o.o. ? tym samym pokryje on wartość nominalną udziałów Spółki z o.o., gdyż w procesie przekształcenia nie zostaną wniesione nowe wkłady do Spółki z o.o. Majątek Spółki osobowej, który będzie wniesiony na kapitał Spółki z o.o. (tj. kapitał podstawowy spółki) pochodzi z wkładów wspólników do Spółki i jako taki był w całości opodatkowany podatkiem od czynności cywilnoprawnych w momencie wnoszenia tych wkładów do Spółki.
Z uwagi na zakres niniejszej interpretacji pominięto w przywołaniu uzupełnienia tę jego część, która odnosi się wyłącznie do zagadnienia dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych.
W związku z powyższym Zainteresowani zwrócił się z pytaniem, czy planowana czynność przekształcenia spowoduje powstanie po stronie Zainteresowanego będącego stroną postępowania lub pozostałych Zainteresowanych obowiązku podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych?
Zdaniem Zainteresowanych, zgodnie z art. 4 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, obowiązek podatkowy ciąży na spółce o ile przedmiotem czynności nie jest spółka cywilna. Tym samym Zainteresowani ? A. T. oraz A. M. ? nie będą podlegali obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z planowanym przekształceniem, czy to w momencie podejmowania uchwały o przekształceniu, jak również w wyniku wpisu przekształcenia do rejestru przedsiębiorców KRS (który to moment będzie stanowił dzień definitywnego objęcia udziałów w przekształconej spółce z o.o.). Zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych za zmianę umowy spółki osobowej uznaje się wyłącznie takie przekształcenie, które prowadzi do zwiększenia majątku spółki osobowej. Ze względu na fakt, że w trakcie przekształcenia do spółki nie zostaną wniesione żadne nowe wkłady, to nie dojdzie do zwiększenia majątku Spółki osobowej. Nie można również mówić o podwyższeniu kapitału zakładowego spółki kapitałowej (po przekształceniu), skoro kapitał ten ? w wyniku przekształcenia ? nie ulega,,podwyższeniu?, lecz powstaje,,od nowa?, z uwagi na to, że w spółce osobowej go nie było. Tym samym również Zainteresowany będący stroną postępowania w przedstawionym stanie faktycznym (winno być: zdarzeniu przyszłym) nie będzie podlegał obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych.
W przedmiotowej sprawie DKIS zgodził się ze stanowiskiem Zainteresowanego i wskazał, że analiza powołanych w interpretacji przepisów jednoznacznie wskazuje, że w przypadku przekształcenia spółki osobowej w spółkę kapitałową powstaje obowiązek podatkowy, gdyż dochodzi do zmiany umowy spółki, o jakiej mowa w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych. Obowiązek podatkowy powstanie w takim przypadku stosownie do art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, tj. zmiany umowy spółki. Przy czym opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlega co do zasady różnica pomiędzy wysokością kapitału zakładowego spółki kapitałowej, a wysokością opodatkowanych wcześniej wkładów spółki osobowej. Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż docelowa wysokość kapitału zakładowego spółki przekształconej (Spółki z o.o.) nie będzie wyższa od opodatkowanej wcześniej podatkiem od czynności cywilnoprawnych wartości wkładów. W omawianym przypadku powstanie zatem obowiązek podatkowy, który będzie ciążyć na spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (spółce przekształconej ? zgodnie z powołanym wyżej art. 4 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych), jednakże nie dojdzie do powstania zobowiązania podatkowego z uwagi na możliwość zastosowania zwolnienia z art. 9 pkt 11 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Skoro bowiem wartość kapitału zakładowego będzie odpowiada wartości wkładów do spółki osobowej (już opodatkowanych), a ewentualne nadwyżki będą przekazane na kapitał zapasowy tzw. agio, to ze względu na zwolnienie, o którym mowa w art. 9 pkt 11 lit. a) tej ustawy ? podatek nie wystąpi.
Podsumowując DKIS stwierdził, że planowana czynność przekształcenia nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych ani po stronie Zainteresowanego będącego stroną postępowania ani pozostałych Zainteresowanych.
Katarzyna Wawrzonkiewicz
Specjalista ds. obsługi ubezpieczenia podatkowego
katarzyna.wawrzonkiewicz@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 76