Serwis Doradztwa Podatkowego

Przychody przedsiębiorstwa w spadku

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych wśród podmiotów będących podatnikami tego podatku wymienia m.in. przedsiębiorstwo w spadku. Niniejszy tekst omawia podstawowe regulacje dotyczące przychodów przedsiębiorstwa w spadku.

Przedsiębiorstwo w spadku jako podatnik. Przedsiębiorstwo w spadku jest podatnikiem z tytułu dochodów osiąganych w określonym przedziale czasowym. Przedsiębiorstwo w spadku jest podatnikiem z tytułu dochodów osiąganych w okresie od otwarcia spadku do dnia:

  1. wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego albo
  2. wygaśnięcia uprawnienia do powołania zarządcy sukcesyjnego, jeżeli zarząd sukcesyjny nie został ustanowiony i dokonano zgłoszenia, o którym mowa w art. 12 ust. 1c ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2020 r. poz. 170 oraz z 2021 r. poz. 802).

Przychody przedsiębiorstwa w spadku. Ustawodawca w art. 7a ust. 4 ustawy określa także jakie przychody uznawane są za przychody przedsiębiorstwa w spadku. Zgodnie z regułą ogólną wyrażoną w tym przepisie przychodami przedsiębiorstwa w spadku są wszystkie przychody związane z działalnością prowadzoną przez to przedsiębiorstwo (w tym w formie spółki cywilnej). W tymże przepisie ustawodawca doprecyzowuje, że do przychodów tych zalicza się również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wchodzących w skład przedsiębiorstwa w spadku (niezależnie od tego, kiedy zostały nabyte przez zmarłego przedsiębiorcę). Wyjątek stanowią składniki, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g Ustawy nie przekracza 1.500 zł.

Przychody przedsiębiorstwa w spadku uznaje się za przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Ustawodawca określa także, że przedsiębiorstwo w spadku może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów koszty poniesione przez zmarłego przedsiębiorcę związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, które zgodnie z ustawą podlegałyby potrąceniu w okresach sprawozdawczych przypadających po śmierci przedsiębiorcy.

Obowiązek sporządzenia wykazu składników. Ustawodawca nakłada na przedsiębiorstwo w spadku obowiązek sporządzenia wykazu składników majątku tego przedsiębiorstwa. Wykaz ten jest sporządzany na dzień otwarcia spadku. Ustawa określa obligatoryjne elementy, które muszą zostać uwzględnione w takim wykazie, tj.:

  • liczbę porządkową,
  • określenie (nazwę) składnika majątku,
  • datę nabycia przez zmarłego przedsiębiorcę składnika majątku,
  • kwotę wydatków poniesionych przez zmarłego przedsiębiorcę na nabycie tego składnika majątku,
  • kwotę wydatków poniesionych na jego nabycie zaliczoną do kosztów uzyskania przychodów
  • wartość początkową składnika,
  • metodę amortyzacji,
  • sumę odpisów amortyzacyjnych.

Urząd właściwy w sprawie opodatkowania przedsiębiorstwa w spadku. Urzędem skarbowym właściwym w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym przedsiębiorstwa w spadku jest US, przy pomocy którego naczelnik US właściwy w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym zmarłego przedsiębiorcy wykonuje swoje zadania.

 

Rafał Johaniuk

Konsultant podatkowy Instytutu Studiów Podatkowych

rafal.johaniuk@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 60 wew. 232

Skontaktuj się z naszą redakcją