Serwis Doradztwa Podatkowego

Przygotowywane rozporządzenia Ministra Finansów w związku z wejściem w życie przepisów o grupie VAT

Grupa VAT jako nowy podmiot podatku od towarów i usług pojawi się w polskim porządku prawnym w dniu 1 stycznia 2023 r. W związku z tym trwają prace nad zmianami prawnymi mającymi uwzględnić wprowadzenie nowego rodzaju podatnika podatku od towarów i usług. Zmiany te mają na ten moment charakter dostosowawczy.

Obecnie procedowane są dwa projekty rozporządzeń dotyczących grupy VAT:

  1. projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (aktualny stan projektu: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12363556);
  2. projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzorów formularzy zgłoszeń identyfikacyjnych i zgłoszeń aktualizacyjnych oraz zgłoszeń w zakresie danych uzupełniających (aktualny stan projektu: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12364300).

Pierwszy z wymienionych projektów dotyczy Krajowego Systemu e-Faktur (czyli tzw. KSeF). Od dnia 1 stycznia 2022 r. podatnik VAT ma możliwość skorzystania z nowej formy dokumentowania dostaw towarów i świadczenia usług. Ustawa z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw ( Dz. U. z 2021 r. poz. 2105 z późn. zm.) wprowadziła do porządku prawnego tzw. fakturę ustrukturyzowaną, czyli nowy rodzaj faktury obok dotychczas funkcjonujących faktur papierowych i faktur elektronicznych. Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 32a Ustawy faktura ustrukturyzowana to faktura wystawiona przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) wraz z przydzielonym numerem identyfikującym tę fakturę w tym systemie. Na potrzeby obsługi nowego rodzaju faktury stworzono specjalnie do tego przeznaczony system elektroniczny – jest to system teleinformatyczny służący wyłącznie obsłudze faktur ustrukturyzowanych. Zmiany wprowadzane nowelizacją obejmują także uproszczenia w wystawianiu faktur korygujących, m.in. liczby elementów faktury, faktur zaliczkowych oraz fakultatywnego korzystania z duplikatów faktur. Faktury ustrukturyzowane są nowym rodzajem faktury i nie należy ich mylić z podobnie brzmiącym pojęciem („ustrukturyzowana faktura elektroniczna”), którym posługuje się ustawa z dnia 9 listopada 2018 r. o elektronicznym fakturowaniu w zamówieniach publicznych, koncesjach na roboty budowlane lub usługi oraz partnerstwie publiczno-prywatnym (Dz.U. z 2020 r. poz. 1666). Korzystanie z faktur ustrukturyzowanych ma obecnie charakter fakultatywny, lecz może się to w przyszłości zmienić, gdyż w planach jest wprowadzenie obowiązku korzystania z KSeF. Projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur związany jest m.in. z wprowadzeniem grupy VAT. Projektowane zmiany mają umożliwić nadawanie uprawnień o ograniczonym charakterze dla członka grupy VAT.

Projekt drugiego z wymienionych wyżej rozporządzeń Ministra Finansów określa nowy wzór zgłoszenia NIP-2(14), czyli formularza związanego z ewidencją i identyfikacją podatników, płatników podatków i płatników składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne będących osobą prawną lub jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej. Zmiany w stosunku do obecnie obowiązującego wzoru, wynikają głównie z dostosowań wynikających z wprowadzenia do porządku prawnego nowego podmiotu, tj. grupy VAT.

 

Rafał Johaniuk

Konsultant podatkowy Instytutu Studiów Podatkowych

rafal.johaniuk@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 60 wew. 232

Skontaktuj się z naszą redakcją