Dnia 22 września 2022 r. DKIS wydał interpretację indywidualna sygn. 0111-KDIB2.2.4014.84.2022.2.PB z zakresu podatku od czynności cywilnoprawnych w przedmiocie zachowania prawa do zwolnienia z opodatkowania umowy sprzedaży gospodarstwa rolnego.
Zgodnie z treścią interpretacji Wnioskodawca wraz z żoną zakupił nieruchomość, która stanowiła gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym. W wyniku nabycia Nieruchomości zostało utworzone gospodarstwo rolne o pow. pomiędzy 11 ha a 300 ha, wobec czego czynność ta została zwolniona z obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 9 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Następnie Wnioskodawca wraz z żoną wprowadzili w swoim małżeństwie ustrój rozdzielności majątkowej małżeńskiej. W wyniku podziału majątku wspólnego przedmiotowa nieruchomość stał się wyłączną własność Wnioskodawcy.
W związku z powyższym Wnioskodawca zwrócił się z następującymi pytaniami:
- czy dokonanie podziału majątku wspólnego pomiędzy małżonkami po wprowadzeniu w ich małżeństwie ustroju rozdzielności majątkowej małżeńskiej, obejmującego nieruchomość rolną nabytą przed upływem pięciu lat, co do nabycia której zastosowano zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych (art. 9 ust. 2, winno być: art. 9 pkt 2) w ten sposób, że nieruchomość tą nabył na wyłączną własność jeden z małżonków (Pan) skutkuje obowiązkiem zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych wraz z odsetkami?
- czy, z uwagi na brak zbycia nieruchomości „osobom trzecim” nadal można korzystać ze zwolnienia z przedmiotowego podatku?
W ocenie Wnioskodawcy, z uwagi na brak zbycia działki osobom trzecim, a jedynie dokonanie podziału majątku wspólnego pomiędzy małżonkami, a także ze względu na fakt, że na nieruchomości tej nadal prowadzone jest gospodarstwo rolne, nie wystąpi obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych wraz z odsetkami.
DKIS uznał stanowisko Wnioskodawcy za nieprawidłowe i wskazał, że „(…) W analizowanej sprawie ocenie prawnopodatkowej (prawa do dalszego stosowania zwolnienia) należy poddać przede wszystkim czynność cywilnoprawną jaką jest transakcja sprzedaży nieruchomości gruntowej stanowiącej gospodarstwo rolne. Otóż art. 9 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wprost stanowi, iż zwalnia się od podatku czynność cywilnoprawną – w tym przypadku transakcję sprzedaży nieruchomości gruntowej – po spełnieniu warunków określonych w tym przepisie. Warunki zwolnienia określone w przepisie muszą być spełnione przez wszystkich nabywców. Naruszenie warunku zwolnienia przez jednego z nich skutkuje tym, że prawo do zwolnienia traci czynność, a nie poszczególni nabywcy.
Zatem opisana sytuacja, w której jeden z nabywców (żona) przenosi (w drodze podziału majątku) zakupioną nieruchomość, będącą przedmiotem zwolnienia, na rzecz drugiego z nabywców (męża) przed upływem 5 lat od dnia nabycia oznacza utratę prawa do stosowania zwolnienia. Bez znaczenia pozostaje przy tym okoliczność, że zbycie nie następuje na rzecz „osób trzecich”, tylko na rzecz małżonka.
Podsumowując, w omawianej sprawie został naruszony warunek prowadzenia gospodarstwa rolnego przez okres 5 lat od nabycia przez żonę Wnioskodawcy. W wyniku naruszenia tego warunku zwolnienia przedmiotowa czynność cywilnoprawna w postaci transakcji sprzedaży nieruchomości gruntowej stanowiącej gospodarstwo rolne traci prawo do zwolnienia. Nie ma przy tym znaczenia sytuacja drugiego małżonka i okoliczność prowadzenia przez niego nabytego gospodarstwa rolnego przez okres 5 lat.
Powyższa okoliczność skutkuje obowiązkiem zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych od przedmiotowej umowy sprzedaży wraz z odsetkami. Zgodnie bowiem z art. 53 § 1 Ordynacji podatkowej”.
Katarzyna Wawrzonkiewicz
Specjalista ds. obsługi ubezpieczenia podatkowego
katarzyna.wawrzonkiewicz@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 76