Serwis Doradztwa Podatkowego

Rozszerzenie kompetencji Dyrektora Krajowej informacji Skarbowej w zakresie wydawania wiążącej informacji stawkowej w świetle projektu pakietu tzw. SLIM VAT 3

W projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (nr projektu UD411) zaproponowano szereg zmian w przepisach ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług dotyczących wiążących informacji stawkowych. Jeżeli projektowane przepisy wejdą w życie to od dnia 1 kwietnia 2023 r. zmianie ulegnie zakres kompetencji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w zakresie wydawania tych decyzji.

Projektodawca zaproponował uchylenie art. 42h ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym Szef KAS z urzędu zmienia albo uchyla wydaną WIS, jeżeli stwierdzi jej nieprawidłowość, w określonych sytuacjach, a to ze względu na propozycję przyznania kompetencji do uchylenia WIS dyrektorowi KIS. Równocześnie zostaje utrzymana kompetencja dyrektora KIS do dokonywania zmian WIS, przy czym przepisy w tym zakresie zostaną przekształcone i uzupełnione o nowe przesłanki. Niemniej jednak Szef KAS, w ramach posiadanych kompetencji nadzorczych, o których mowa w dalszych przepisach – tak jak dotychczas – będzie mógł przejąć i prowadzić wszczęte przez dyrektora KIS z urzędu postępowanie w sprawie zmiany ostatecznej WIS oraz uzyska uprawnienie do przejęcia wszczętego przez dyrektora KIS z urzędu postępowania w sprawie uchylenia ostatecznej WIS. Przejęcie to będzie następowało – tak jak dotychczas – w drodze postanowienia (art. 42h ust. 4). Uprawnienie dyrektora KIS do wszczęcia postępowania w sprawie zmiany albo uchylenia WIS będzie dotyczyło tylko decyzji ostatecznej.

Wskutek zmiany projektowanej w art. 42h ust. 3 ustawy zwiększone mają zostać kompetencje dyrektora KIS w zakresie wszczęcia postępowania w celu zmiany ostatecznej WIS, a nadto organ ten ma uzyskać kompetencję do uchylenia ostatecznej WIS. Zasadniczo to dyrektor KIS będzie dokonywał wszystkich zmian i uchyleń WIS. W przypadku wystąpienia albo uzasadnionego przypuszczenia wystąpienia przesłanek powodujących nieprawidłowość WIS, w tym jej niezgodność z prawem, dyrektor KIS będzie wszczynał z urzędu postępowanie w sprawie zmiany albo uchylenia ostatecznej WIS. Zgodnie z obecnymi regulacjami dyrektor KIS może zmienić wydaną WIS w przypadku wystąpienia przesłanek określonych w pkt 1–4 tego przepisu. Oprócz dotychczasowych przesłanek uzasadniających zmianę (związanych z wszelkimi zmianami w CN bądź z błędem wykładni lub niewłaściwą oceną co do zastosowania przepisu prawa materialnego) proponuje się poszerzenie katalogu przesłanek o możliwość uchylenia WIS:

  • jeśli w dniu jej wydania istniały przesłanki odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wydania WIS, odmowy wydania WIS albo umorzenia postępowania,
  • w przypadku wystąpienia przesłanek wymienionych w art. 240 § 1 oraz art. 247 § 1 Ordynacji podatkowej.

Zasady te będą również obowiązywały w odniesieniu do ostatecznej decyzji zmieniającej WIS.

Jeżeli projekt ustawy wejdzie w życie to na mocy proponowanego art. 42h ust. 3a ustawy o podatku od towarów i usług po wszczętym z urzędu i przeprowadzonym postępowaniu w celu zmiany albo uchylenia ostatecznej WIS (na podstawie art. 42h ust. 3) dyrektor KIS będzie uprawniony do wydania w zależności od ustaleń dokonanych w trakcie tego postępowania – decyzji o zmianie bądź uchyleniu ostatecznej WIS. Po przeprowadzeniu wszczętego postępowania dyrektor KIS – w zależności od sytuacji:

  • uchyli WIS i w tym zakresie orzeknie co do istoty sprawy albo umorzy postępowanie, albo
  • zmieni WIS i w tym zakresie orzeknie co do istoty sprawy, albo
  • umorzy postępowanie, jeżeli w jego wyniku sprawa zostałaby rozstrzygnięta jak w WIS albo jeżeli postępowanie stało się bezprzedmiotowe.

Nadto na mocy art. 42h ust. 3b ustawy o podatku od towarów i usług proponuje się, aby w ramach sprawowanego nadzoru Szef KAS mógł zlecić dyrektorowi KIS wszczęcie z urzędu postępowania w sprawie uchylenia albo zmiany WIS, jeżeli uzna, że w danej sprawie występują przesłanki powodujące nieprawidłowość, w tym niezgodność z prawem, wydanej WIS albo też istnieje uzasadnione przypuszczenie wystąpienia takich przesłanek.

 

Karolina Karaś

 

tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją