W dniu 8 września 2020 r. DKIS wydał interpretację indywidualną nr 0115-KDIT1.4011.511.2020.1.MR w przedmiocie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Zgodnie z treścią interpretacji Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod symbolem klasyfikacyjnym PKD 47.91.Z, w zakresie handlu wirtualnymi rzeczami w grach komputerowych, w ramach której zajmuje się sprzedażą wirtualnych rzeczy w grach komputerowych. Działalność polega na sprzedawaniu wirtualnych rzeczy stworzonych do wykorzystania w konkretnej grze komputerowej przez internet, które sprzedaje klientom (graczom) przez własną stronę internetową. Informuje przy tym, że przeszukując internet w celu znalezienia odpowiedniego PKWiU dla wykonywanych przez niego czynności nie znalazł konkretnego numeru, gdyż jego działalność jest dość nietypowa. W związku z powyższym uważa, że numer PKWiU, który jako jedyny pasuje do jego stanu faktycznego jest następujący 47.00.89.0 ? Sprzedaż detaliczna towarów niekonsumpcyjnych, nieżywnościowych, gdzie indziej niesklasyfikowanych.
Wnioskodawca zwrócił się do DKIS z pytaniem czy dla przychodów osiąganych z prowadzonej działalności właściwe jest opodatkowanie przychodów ze sprzedaży stawką 3% zryczałtowanego podatku dochodowego?
W ocenie Wnioskodawcy sprzedaż wirtualnych rzeczy zalicza się do handlu, i według niego, do tego typu działalności powinna być przypisana stawka opodatkowania 3%. Jednak DKIS uznał stanowisko Wnioskodawcy za nieprawidłowe i wskazał, że przychody uzyskiwane przez podatnika ze sprzedaży wirtualnych rzeczy w grach komputerowych opodatkowane są 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. l pkt 3 lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, jeżeli spełnione są pozostałe ustawowe przesłanki opodatkowania w tej formie. Z ustawowej definicji działalności usługowej w zakresie handlu wynika, że jest to sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów. W opisanym stanie faktycznym podatnik co prawda również dokonuje sprzedaży towarów w postaci rzeczy wirtualnych, jednakże rzeczy te nie są przez niego uprzednio nabyte, lecz przez niego tworzone przy pomocy ogólnodostępnych programów oraz wiedzy programistycznej. Tym samym, wbrew twierdzeniu podatnika, że prowadzi on działalność handlową, w rzeczywistości definicja działalności usługowej w zakresie handlu nie jest spełniona. W konsekwencji powyższego, stawka ryczałtu w wysokości 3% nie może w tej sytuacji znaleźć zastosowania.
DKIS zastrzegł, że zastosowanie stawki 8,5% dla przychodów osiąganych przez podatnika jest prawidłowe wyłącznie, jeżeli nie są to usługi związane z oprogramowaniem. Gdyby bowiem wykonywane przez podatnika usługi były usługami związanymi z oprogramowaniem ? uzyskiwane ze świadczenia tych usług przychody podlegałyby opodatkowaniu 17% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, o której mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. g) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
DKIS wskazał ponadto, że jeżeli w zakres świadczonych przez Wnioskodawcę w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej usług ? co nie wynika z opisu stanu faktycznego ? wchodziłyby usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 96.09.1, które zostały wyłączone przez ustawodawcę z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (pozycja 58 Załącznika nr 2), to Wnioskodawca nie może opodatkować przychodów uzyskiwanych z tytułu wszystkich świadczonych przez niego usług w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Katarzyna Wawrzonkiewicz
Specjalista ds. obsługi ubezpieczenia podatkowego
katarzyna.wawrzonkiewicz@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 76