Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 6 grudnia 2023 r. (sygn. 0111-KDIB1-2.4010.528.2023.1.AW) zajął stanowisko w sprawie ustalenia skutków podatkowych podatku dochodowym od osób prawnych rozwiązania fundacji rodzinnej.
Z wnioskiem o wydanie interpretacji wystąpił podatnik, który rozważa powołanie fundacji rodzinnej. W strukturze fundacji, planuje być jedynym fundatorem, który jednocześnie będzie również beneficjentem Fundacji. Na pokrycie funduszu założycielskiego Fundator chce wnieść mienie w postaci środków pieniężnych, których wartość będzie wynosić nie mniej niż 100 000 zł. Jednym z założeń jest, że statut Fundacji ma przyznawać prawo do mienia Fundacji, po jej rozwiązaniu, beneficjentowi będącemu jednocześnie fundatorem. Przedmiotem działalności Fundacji, ma być m.in. udzielanie pożyczek spółkom kapitałowym, w których fundacja rodzinna posiada udziały lub akcje, a także spółkom osobowym, w których Fundacja jest wspólnikiem, jak również beneficjentom fundacji. Wnioskodawca, poza wniesieniem mienia w postaci środków pieniężnych na pokrycie funduszu założycielskiego, zamierza dokonywać kolejnych darowizn środków pieniężnych w trakcie dalszego funkcjonowania Fundacji.
Podatnik zwrócił się do organu z uwagi na wątpliwości dotyczące konsekwencji podatkowych wynikających z przekazania fundatorowi majątku, w postaci środków pieniężnych, w związku z rozwiązaniem Fundacji.
Przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych mają zastosowanie do fundacji rodzinnych w organizacji. Fundacja rodzinna, jako osoba prawna podlega zasadom opodatkowania dochodów osób prawnych na mocy art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r.
Organ wskazał, że fundacje rodzinne zostaną, co do zasady, objęte podmiotowym zwolnieniem od podatku dochodowego od osób prawnych. Zwolnienie nie znajdzie jednak zastosowania do przekazanych lub postawionych do dyspozycji przez fundację rodzinną bezpośrednio lub pośrednio: świadczeń dokonywanych przez fundację rodzinną na rzecz beneficjenta (w tym fundatora będącego jednocześnie beneficjentem) oraz mienia w związku z rozwiązaniem fundacji rodzinnej, a także świadczeń w postaci ukrytych zysków.
Ponadto Organ podkreślił, że zwolnienie nie znajdzie zastosowania do fundacji rodzinnych wykonujących działalność gospodarczą inną, niż działalność gospodarcza, której wykonywanie przez fundację rodzinną dopuszczają przepisy ustawy o fundacji rodzinnej. Przedmiotem wątpliwości podatnika była kwestia ustalenia, czy środki pieniężne wniesione przez fundatora do Fundacji w celu pokrycia funduszu założycielskiego oraz w wyniku dokonanych w późniejszym okresie darowizn na rzecz Fundacji, objęte są dyspozycją art. 24q ust. 3 ustawy, a w konsekwencji, czy w przypadku rozwiązania Fundacji i przekazania fundatorowi środków pieniężnych zgromadzonych jako mienie Fundacji, tak ustalony przychód będzie mógł zostać pomniejszony o wartość podatkową tego mienia określoną na podstawie art. 24q ust. 4 i 5 tej ustawy.
Z przepisów wynika, że fundacja rodzinna co do zasady korzysta ze zwolnienia podmiotowego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy. Zwolnienie to nie ma jednak zastosowania m.in. w przypadku rozwiązania fundacji rodzinnej (art. 6 ust. 6 ustawy). Zgodnie z art. 24q ust. 1 pkt 2 ustawy podatek dochodowy od przekazanego lub postawionego do dyspozycji przez fundację rodzinną bezpośrednio lub pośrednio mienia w związku z rozwiązaniem fundacji rodzinnej – wynosi 15% podstawy opodatkowania.
Organ odniósł się do art. 24q ust. 2 i 3 ustawy, z którego wynika, że w przypadku rozwiązania fundacji rodzinnej, podstawę opodatkowania stanowi wartość mienia, o której mowa w ust. 1 pkt 2, pomniejszona o wartość podatkową mienia wniesionego przez fundatora lub fundatorów.
Wniesione do fundacji rodzinnej środki pieniężne w walucie polskiej (niezależnie od przeznaczenia ich na fundusz założycielski lub przekazania w formie darowizny w trakcie funkcjonowania fundacji) nie mogą stanowić wartości podatkowej mienia wniesionego przez fundatora, o którą zgodnie z przepisem art. 24q ust. 3 ustawy. pomniejsza się wartość przychodu fundacji rodzinnej w związku z jej rozwiązaniem.
Fundacja Rodzinna nie będzie miała zatem możliwości pomniejszenia wartości przychodu fundacji rodzinnej, ustalanego w związku z jej rozwiązaniem, o wartość podatkową mienia wniesionego do niej w formie środków pieniężnych.
Karolina Karaś
tel. 32 259 71 50