Dnia 31 maja 2021 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną o sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.357.2021.1.MAP dotyczącą podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży elementów kolekcji.
Wnioskodawczyni hobbystycznie zajmowała się zbieraniem różnych rzeczy, takich jak: książki, biżuteria, znaczki pocztowe, porcelana, obrazy, karty pocztowe, antyki oraz liczne wiekowe ruchomości. Przedmioty należące do kolekcji nabywane były przez Nią w okresie ostatnich 30 lat na rynkach, giełdach i targach staroci oraz w ostatnich latach na aukcjach internetowych. Ostatni przedmiot, który podlegałby sprzedaży, wchodzący w skład kolekcji, został nabyty ponad około 1,5 roku temu. W związku z tym, że zakupu przedmiotów Wnioskodawczyni dokonywała na rynkach, giełdach i targach staroci, ani też nie planowała późniejszej sprzedaży przedmiotów należących do kolekcji, nie gromadziła dowodów zakupu przedmiotów, wchodzących w skład kolekcji i w rezultacie nie dysponuje Ona dowodami zakupu tych przedmiotów. Wnioskodawczyni oświadcza, że przedmioty, które planuje sprzedać, objęte kolekcją, nabywała w ramach realizacji swojego hobby, którym jest gromadzenie wiekowych przedmiotów o wartości kolekcjonerskiej. Nabywanie, ani następnie posiadanie przedmiotowych ruchomości, nie było i nie jest powiązane z prowadzeniem jakiejkolwiek działalności gospodarczej. Przedmioty te stanowią (i stanowiły) wyłącznie Jej majątek prywatny. Żaden z przedmiotów należących do kolekcji nie był nabywany w zamiarze jego dalszej odsprzedaży. Zamiarem Wnioskodawczyni było zgromadzenie jak najokazalszej kolekcji. Szacuje Ona, że zgromadziła około 6 000 przedmiotów (nie wliczając w to kilku klaserów znaczków pocztowych). W związku z uporządkowaniem kolekcji oraz częściową zmianą profilu swojego hobby postanowiła zbyć część zgromadzonych przedmiotów.
W związku z powyższym Wnioskodawczyni zwróciła się z pytaniem, czy wyprzedaż zbieranej przez lata kolekcji będzie stanowiła czynność podlegającą podatkowi dochodowemu od osób fizycznych?
Zdaniem Wnioskodawczyni, wyprzedaż kolekcji przedmiotów ruchomych, w sposób wskazany powyżej, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. DKIS zgodził się z powyższym stanowiskiem i wskazał, że przychody uzyskiwane z odpłatnego zbycia elementów kolekcji kwalifikują się jako przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., tj. z odpłatnego zbycia rzeczy.
DKIS podkreślił, że obrót dziełami sztuki jako rzeczami (przedmiotami materialnymi) nie jest przy tym równoznaczny z obrotem prawami autorskimi do utworów, które zbywane dzieła sztuki utrwalają, stanowiąc ich oryginalne, materialne nośniki (egzemplarze). Zgodnie bowiem z treścią art. 52 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jeżeli umowa nie stanowi inaczej, przeniesienie własności egzemplarza utworu nie powoduje przejścia majątkowych praw autorskich do niego. Jest tak często dlatego, że właściciel dzieła sztuki jako rzeczy nie posiada z reguły majątkowych praw autorskich do utrwalonego w nim utworu, gdyż co do zasady prawa te przysługują twórcy (art. 8 ust. 1 powyższej ustawy).
Mając na uwadze przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe oraz obowiązujące regulacje prawne DKIS stwierdził, że skoro ? jak wskazała Wnioskodawczyni ? od końca miesiąca, w którym nabyto elementy kolekcji będące przedmiotem sprzedaży, upłynie sześć miesięcy, a sprzedaż nie ma charakteru ciągłego i zorganizowanego, to sprzedaż nabytych przez Wnioskodawczynię przedmiotów, nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., a tym samym przychód uzyskany z odpłatnego zbycia wskazanych we wniosku przedmiotów w ogóle nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Katarzyna Wawrzonkiewicz
Specjalista ds. obsługi ubezpieczenia podatkowego
katarzyna.wawrzonkiewicz@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 76