Serwis Doradztwa Podatkowego

Skutki podatkowe wynikające z pokrywania przez pracodawcę kosztów szczepień przeciw grypie pracowników

     W dniu 13 października 2020 r. DKIS wydał interpretację indywidualną nr 0112-KDIL2-1.4011.569.2020.3.DJ w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wynikających z pokrywania przez pracodawcę kosztów szczepień przeciw grypie pracownikom.

     Zgodnie z treścią interpretacji Pracodawca (urząd gminy) zamierza sfinansować w okresie jesienno-zimowym (ze środków własnych) wszystkim chętnym pracownikom świadczenie w postaci szczepień przeciwko grypie. Wśród pracowników, którzy będą mogli skorzystać z zaproponowanego przez pracodawcę świadczenia będą wszyscy pracownicy, którzy wyrażą taką wolę. Ponadto Pracodawca wskazał , że zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 3 stycznia 2012 r. w sprawie wykazu rodzajów czynności zawodowych oraz zalecanych szczepień ochronnych wymaganych u pracowników, funkcjonariuszy, żołnierzy lub podwładnych podejmujących pracę, zatrudnionych lub wyznaczonych do wykonywania tych czynności określono m.in., iż przy wykonywaniu pracy w urzędach zalecane jest szczepienie przeciw grypie.

     W związku z powyższym Pracodawca zwrócił się z pytaniem, czy jako płatnik w zakresie przychodów ze stosunku pracy, będzie on obowiązany obliczyć i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych od świadczenia w postaci sfinansowania szczepienia ochronnego przeciw grypie przez pracodawcę dla własnych pracowników?

     Zdaniem Pracodawcy, poniesione koszty przeprowadzenia szczepień ochronnych oraz zakupu szczepionek przeciwko grypie dla pracowników nie spowodują powstania u nich przychodu, który należałoby opodatkować zgodnie z zapisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zapewnienie pracownikom szczepień ochronnych z uwagi na wykonywanie pracy, w której istnieje zagrożenie zachorowalności na różne choroby zakaźne nie stanowi przychodu pracownika ze stosunku pracy, ponieważ finansowanie szczepień stanowi realizację ciążących na pracodawcy obowiązków, a ich przeprowadzenie jest dokonywane głównie w jego interesie. Zatem, zdaniem Pracodawcy, nie będzie on obowiązany jako płatnik do obliczenia i pobrania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od wartości szczepienia ochronnego, sfinansowanego przez pracodawcę dla własnego pracownika.

     W przedmiotowej sprawie DKIS przychylił się do stanowiska Pracodawcy i wskazał, że w sytuacji, gdy Pracodawca będzie zobowiązany, zgodnie z obowiązującymi przepisami, do poniesienia kosztów przeprowadzenia zalecanych szczepień ochronnych oraz zakupu szczepionek dla pracowników, gdyż przy wykonywaniu pracy narażeni są na działanie szkodliwych czynników biologicznych, otrzymanie powyższego świadczenia nie spowoduje uzyskania przez nich przysporzenia majątkowego a tym samym przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

     Mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego oraz przywołane przepisy prawa, DKIS uznał, że jeżeli na Pracodawcy ciąży zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa obowiązek zapewnienia pracownikom wykonującym pracę w warunkach narażonych na działanie biologicznych czynników chorobotwórczych ochrony poprzez zastosowanie szczepień ochronnych przeciwko grypie, to wartość tych szczepień, finansowana przez Pracodawcę, nie będzie stanowiła dla jego pracowników przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z powyższym na Pracodawcy nie będą ciążyły obowiązki płatnika, o których mowa w art. 31 tej ustawy.

 

Katarzyna Wawrzonkiewicz

Specjalista ds. obsługi ubezpieczenia podatkowego

katarzyna.wawrzonkiewicz@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 76

Skontaktuj się z naszą redakcją