Serwis Doradztwa Podatkowego

Skutki zbycia lokalu mieszkalnego zaadaptowanego na potrzeby działalności gospodarczej po jego wycofaniu ze środków trwałych

Do tytułowego zagadnienia odniósł się m.in. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (Dyrektor KIS) w interpretacji indywidualnej z dnia 12 września 2024 r. (nr 0115-KDWT.4011.86.2024.2.MJ). Organ zanegował w niej stanowisko podatnika i dokonał kwalifikacji następstw zbycia lokalu na gruncie przepisów art. 10 ust. 1 pkt 8 i art. 14 ust. 2c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: „ustawa z dnia 26 lipca 1991 r.”).

Interpretacja wydana została na wniosek podatnika, który zamierza sprzedać lokal mieszkalny zakupiony w 2004 r. do majątku wspólnego małżeńskiego, zaadaptowany następnie do potrzeb prowadzenia działalności gospodarczej na lokal usługowy – gabinet lekarski i w marcu 2005 r. czasowo przyjęty na stan środków trwałych w tejże działalności gospodarczej, w związku z którą był on z zastosowaniem rocznej stawki w wysokości 2,5% amortyzowany do marca 2024 r. Adaptacja lokalu spowodowała zmianę pierwotnego przeznaczenia z lokalu mieszkalnego, który odtąd był przeznaczony wyłącznie na prowadzenie działalności gospodarczej, nie został sklasyfikowany jako lokal mieszkalny w ewidencji środków trwałych i nie służył zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. W kwietniu 2024 r. nieruchomość została wyprowadzona z majątku trwałego na potrzeby własne podatnika.

Wnioskując o wydanie interpretacji podatnik dążył do potwierdzenia, że skutki podatkowe planowanej sprzedaży wskazanego lokalu należy oceniać w kontekście przesłanek określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. natomiast z pominięciem art. 14 ust. 2c tejże ustawy, wobec czego przychód ze zbycia przedmiotowej nieruchomości nie powinien być zaliczany do przychodów z działalności gospodarczej, a sprzedaż opisanego lokalu mieszkalnego nie będzie stanowiła źródła przychodu podatkowego, ponieważ nastąpi po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nieruchomość została nabyta.

Organ interpretacyjny ocenił powyższe stanowisko jako nieprawidłowe.

W uzasadnieniu wzmiankowanej na wstępie interpretacji indywidualnej z dnia 12 września 2024 r. Dyrektor KIS przypominał, że zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. jej art.10 ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 tej ustawy, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

W konsekwencji organ wskazał w szczególności, że „[…] co do zasady – przychodami z działalności gospodarczej są zarówno przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku używanych aktualnie w działalności gospodarczej (z wyjątkiem nieruchomości mieszkalnych i związanych z nimi praw wymienionych w art. 14 ust. 2c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), jak i przychody uzyskane ze sprzedaży tych składników majątku, które zostały z działalności gospodarczej z różnych względów wycofane. Jeżeli jednak między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności, i dniem ich odpłatnego zbycia upłynęło 6 lat, to przychód ze sprzedaży tych składników majątku nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej”.

Ostatecznie Dyrektor KIS uznał, że przychód ze sprzedaży lokalu nie będzie stanowił dla podatnika przychodu z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., ponieważ adaptacja przedmiotowego lokalu spowodowała zmianę jego pierwotnego przeznaczenia z mieszkalnego na użytkowy, a zatem skutki podatkowe opisanego zdarzenia należy odnosić do zbycia lokalu użytkowego, a nie mieszkalnego.

Zdaniem organu przychód uzyskany ze sprzedaży lokalu użytkowego, wykorzystywanego i amortyzowanego w działalności gospodarczej będzie stanowił dla podatnika przychód z działalności gospodarczej, o ile między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składnik majątku został wycofany z działalności, i dniem jego odpłatnego zbycia nie upłynie 6 lat, jeżeli zaś sprzedaż lokalu użytkowego nastąpi po upływie wskazanego powyżej sześcioletniego okresu, kwota uzyskana z tej sprzedaży nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

 

dr Joanna Kiszka

Dyrektor Śląskiego Oddziału Instytutu Studiów Podatkowych
joanna.kiszka@isp-modzelewski.pl
tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją