Serwis Doradztwa Podatkowego

Slim VAT 2

W celu uproszczenia rozliczania przez podatników podatku od towarów i usług ? Ministerstwo Finansów przygotowało tzw. pakiet Slim VAT 2.

Zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług: 

  1. „Neutralne odliczania VAT”:
    w związku z wydanym przez TSUE wyrokiem w sprawie C-895/19, ustawodawca zaproponował zmiany ? prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego będzie powstawało w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych towarów lub usług powstał obowiązek podatkowy pod warunkiem, że podatnik uwzględni kwotę podatku należnego z tytułu tych transakcji w deklaracji podatkowej, w której będzie on obowiązany rozliczyć ten podatek;
  2. Zmiany w mechanizmie podzielonej płatności:
    Ustawodawca przyznał naczelnikowi urzędu skarbowego prawo do wydawania postanowienia o uwolnieniu środków z rachunku VAT na rachunek rozliczeniowy również wtedy gdy podatnik posiada zaległości podatkowe, pod warunkiem, że zostały one objęte decyzją o odroczeniu lub rozłożeniu na raty. Podatnik uzyska prawo do wystąpienia z wnioskiem o wydanie zgody na wypłatę środków z rachunku technicznego ? podatnik będzie miał możliwość wnioskowania o zwrot środków zgromadzonych także na takim rachunku technicznym. Zmianie ulegnie również treść poz. 60 załącznika nr 15 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. . Od dnia 1 stycznia 2021 r. pozycja ta otrzymała brzmienie ?ex 26.20.1 Komputery i pozostałe maszyny do automatycznego przetwarzania danych oraz części i akcesoria do nich ? „wyłącznie komputery i pozostałe maszyny do automatycznego przetwarzania danych”. Po wejściu w życie nowelizacji zawężenie zakresu „wyłącznie” do „komputerów i pozostałych maszyn do automatycznego przetwarzania danych” zostanie usunięte. W związku z powyższym w przypadku dokonania zakupu części oraz akcesoriów do komputerów i pozostałych maszyn do automatycznego przetwarzania danych, zapłata będzie musiała zostać dokonana w obligatoryjnym mechanizmie podzielonej płatności, jeżeli oczywiście wartość faktury dokumentującej tę transakcję przekroczy 15.000 zł brutto.
  3. umożliwienie podatnikowi rozliczającemu podatek z tytułu importu towarów bezpośrednio w deklaracji podatkowej dokonania korekty deklaracji, w sytuacji gdyby w pierwotnej deklaracji nie rozliczył on w prawidłowej wysokości podatku;
  4. ulga na złe długi ? zmiana ma związek z wyrokiem z dnia 15 października 2020 r. w sprawie C-335/19, w którym TSUE stwierdził niezgodność z Dyrektywą VAT polskich regulacji ulgi na złe długi w zakresie dodatkowych warunków, od których uzależniona była możliwość obniżenia podstawy opodatkowania VAT. W związku z powyższym skorzystanie z ulgi na złe długi będzie możliwe, jeśli: na dzień poprzedzający dzień złożenia deklaracji podatkowej, w której podatnik dokona korekty, będzie on zarejestrowany jako podatnik VAT czynny; w przypadku dostawy towaru lub świadczenia usług dokonanych na rzecz podmiotu innego niż zarejestrowany podatnik VAT czynny ? wierzytelność została potwierdzona prawomocnym orzeczeniem sądu i skierowana na drogę postępowania egzekucyjnego lub wpisana do krajowego rejestru długów lub gdy wobec dłużnika ogłoszono upadłość konsumencką;
  5. podatnicy będą mogli złożyć oświadczenie o wyborze opcji opodatkowania VAT w przypadku dostawy budynków, budowli lub ich części bezpośrednio w akcie notarialnym.
  6. wydłużenie terminu złożenia korekty z tytułu importu towarów w procedurze uproszczonej ? podatnik rozliczający VAT z tytułu importu towarów bezpośrednio w deklaracji podatkowej, będzie miał możliwość dokonania korekty deklaracji, jeśli w pierwotnej deklaracji nie rozliczył VAT w całości lub w części. Podatnik będzie mógł złożyć korektę deklaracji w terminie 4 miesięcy po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów.

Ustawa ma wejść w życie z dniem 1 października 2021 r. ? w zakresie korekt importu towarów i neutralnego rozliczenia WNT, importu usług i dostaw krajowych podlegających odwrotnemu obciążeniu ? przepisy mają obowiązywać już od dnia następnego po ogłoszeniu ustawy w Dzienniku Ustaw.

 

Martyna Betiuk

Młodszy Konsultant Podatkowy

tel. 22 517 30 60 wew. 109

martyna.betiuk@isp-modzelewski.pl

Skontaktuj się z naszą redakcją