Serwis Doradztwa Podatkowego

SLIM VAT 3 rozszerzenie katalogu podatków regulowanych z rachunku VAT wraz ze zmianami dotyczącymi grup VAT

Zgodnie z art. 62a ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (zwana dalej: „ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r.) – do rachunku rozliczeniowego bank prowadzi rachunek VAT. To specjalny rachunek bankowy, niejako subsydiarny w stosunku do „ogólnego” rachunku podatnika. Rachunek VAT nie może zostać otworzony bez rachunku rozliczeniowego. Rachunek VAT prowadzony jest w walucie polskiej. Może być otwarty tylko i wyłącznie dla rachunku rozliczeniowego prowadzonego w walucie polskiej. Dla rachunków prowadzonych w walucie obcej rachunków VAT nie otwiera się. Do rachunku VAT nie wydaje się karty płatniczej (ani żadnego innego instrumentu płatniczego). Jak podkreśla autor komentarza związane jest to z faktem, że środki na rachunku VAT mogą być wydatkowane tylko i wyłącznie na ściśle określone w przepisach cele (tytuły).

Kwestie związane z wpłatami dokonywanymi na specjalny rachunek VAT zostały uregulowane w art. 62b ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r., zgodnie z którym na rachunek VAT może wpłynąć wartość:

  • podatku VAT wykazana na wystawionej fakturze sprzedaży oraz fakturze korygującej,
  • podatku VAT pochodząca z innego rachunku VAT z tego samego banku należącego do tego samego podatnika,
  • podatku VAT pochodząca z rachunku VAT posiadacza będącego członkiem grupy VAT,
  • zwrotu podatku VAT.

Od 1 lipca 2023 roku, na skutek zmian, które ma wprowadzić ustawa z dnia 14 kwietnia 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (zwana dalej: „ustawą z dnia 14 kwietnia 2023 r.”), środki z rachunku VAT będą mogły być również wykorzystane w celu uregulowania:

  • podatku od wydobycia niektórych kopalin oraz odsetek za zwłokę w podatku od wydobycia niektórych kopalin,
  • podatku od sprzedaży detalicznej oraz odsetek za zwłokę w podatku od sprzedaży detalicznej,
  • opłaty od środków spożywczych oraz odsetek za zwłokę od tej opłaty zryczałtowanego podatku od wartości sprzedanej produkcji oraz odsetek za zwłokę w podatku od wartości sprzedaży produkcji,
  • podatku tonażowego oraz odsetek za zwłokę w podatku tonażowym,
  • opłaty, o której mowa w art. 92 ust. 11 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (opłata za zezwolenie na obrót hurtowy w kraju napojami alkoholowymi o zawartości powyżej 18%) oraz odsetek za zwłokę od tej opłaty.

Dodatkowo środki z rachunku VAT, przy użyciu komunikatu przelewu, mogą zostać przekazane, w kwocie odpowiadającej podatkowi od towarów i usług, na rachunek VAT instytucji finansowej wskazanej w umowie o nabyciu wierzytelności przez posiadacza rachunku, który otrzymał płatność przy użyciu komunikatu przelewu oraz nie jest dostawcą towarów lub usługodawcą wskazanym na fakturze, za którą jest dokonywana płatność.

Ponadto, znowelizowany art. 62b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. wprowadza zmiany w zakresie tzw. grup VAT. Ustawodawca w art. 6 pkt 2 lit. c ustawy z dnia 14 kwietnia 2023 r. umożliwił przekazywanie środków pomiędzy rachunkiem VAT członka grupy VAT a rachunkiem VAT przedstawiciela grupy VAT. W takiej sytuacji komunikat przelewu należy wypełnić następująco:

  • jako wartość brutto należy wprowadzić kwotę przekazywanych środków,
  • jako numer faktury należy wprowadzić wyrazy „przekazanie – grupa VAT”,
  • w polu dotyczącym numeru NIP należy wskazać numer, za pomocą którego grupa VAT jest zidentyfikowana na potrzeby podatku od towarów i usług.

Zgodnie z przepisami przejściowymi ustawy z dnia 14 kwietnia 2023 r. nowelizacja w zakresie art. 6 pkt 2 lit. c ustawy z dnia 14 kwietnia 2023 r. wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

 

Bartłomiej Sztendur

Młodszy konsultant podatkowy

bartlomiej.sztendur@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 69

Skontaktuj się z naszą redakcją