Zgodnie z art. 14 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. podatnicy, m.in. na moment likwidacji działalności gospodarczej mają obowiązek sporządzić spis z natury i obliczyć podatek należny od towarów objętych tymże spisem. Jak w takim przypadku określić podstawę opodatkowania?
Kwestia ta została poruszona m.in. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 9 marca 2016 r. (ILPP1/4512-1-886/15-5/MK), w której to stwierdzono: „W tym miejscu należy przypomnieć, że jak wynika z cytowanego wyżej art. 29a ust. 2 oraz ust. 6, w związku z art. 14 ust. 8 ustawy, podstawą opodatkowania jest wartość towarów podlegających spisowi z natury, tj. cena nabycia tych towarów lub towarów podobnych, a gdy nie ma ceny nabycia – koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy tych towarów. Podstawa opodatkowania obejmuje podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku.
Mając na względzie powołane przepisy prawa wskazać należy, że w okolicznościach niniejszej sprawy podstawę opodatkowania będzie stanowić cena nabycia poszczególnych składników Kompleksu określona na dzień likwidacji lub rozwiązania Spółki Osobowej. W takim kształcie sprawy na podstawę opodatkowania wpływ będą miały nakłady poniesione na ww. składniki, a także stan zużycia tych składników.
Podstawę opodatkowania stanowić będzie zatem cena nabycia składników Kompleksu określona na fakturze dokumentującej dostawę na rzecz Wnioskodawcy ww. składników w drodze aportu, tj. nominalna wartość udziałów objętych za wniesione do Spółki składniki majątku. Podstawa opodatkowania powinna zostać powiększona o ewentualną dodatkową kwotę pieniężną zapłaconą z tytułu aportu oraz o poniesione przez Wnioskodawcę nakłady na ww. składniki majątku. Z kolei powinna zostać obniżona o wartość ewentualnego zużycia poszczególnych składników majątku. Ponadto w każdym z opisanych przypadków podstawa opodatkowania, stosownie do treści art. 29a ust. 6 pkt 1 ustawy, nie będzie obejmować podatku należnego wykazanego na fakturze dokumentującej nabycie Kompleksu oraz tegoż podatku zawartego na fakturze dokumentującej nabycie nakładów inwestycyjnych”.
Zgodnie z powyższym, podatnicy, którzy są obowiązani sporządzić spis z natury zgodnie z art. 14 ustawy z dnia 11 marca 2004 r., podatek należny od towarów objętych tymże spisem powinni obliczyć od podstawy opodatkowania określonej na podstawie wartości rynkowej tychże towarów (z zastosowaniem odpowiedniej stawki podatku lub stosując zwolnienie, w zależności od tego jaki jest przedmiot opodatkowania).
Maciej Jendraszczyk
Doradca podatkowy nr 12 238
Wicedyrektor Oddziału Wielkopolskiego ds. Doradztwa Podatkowego i Audytu Podatkowego
maciej.jendraszczyk@isp-modzelewski.pl
tel. 61 848 33 48