Serwis Doradztwa Podatkowego

Spółka jawna – status prawny wspólników na gruncie Kodeksu spółek handlowych

Z dniem 1 stycznia 2021 r. na mocy nowelizacji doszło do rozszerzenia katalogu podatników podatku dochodowego od osób prawnych. Od tej daty zgodnie z art. 1 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przepis ustawy mają zastosowanie również do spółek komandytowych. Nowelizacja doprowadziła do zrównania na gruncie podatkowym sytuacji spółek komandytowych z innymi spółkami objętymi podatkiem dochodowym od osób prawnych. Spółka komandytowa nie będzie już transparentna dla podatku dochodowego, a zatem od osiągniętego dochodu będzie płacić podatek dochodowy od osób prawnych w zależności od dokonanego przez spółkę wyboru od dnia 1 stycznia 2021 roku albo od dnia 1 maja 2021 roku. Podstawowa wysokość stawki podatku dochodowego to 19% od osiągniętego dochodu. Jeżeli spółka komandytowa będzie mogła zostać uznana za tzw. małego podatnika stawka ta wyniesienie 9%.2 W konsekwencji, dochód osiągany z działalności spółek komandytowych będzie podwójnie opodatkowany ? raz na poziomie spółki, a potem wspólników. Powyższe zmiany podatkowe są dobrą okazją do zastanowienia się, czy spółka komandytowa, w jej dotychczasowym kształcie, uwzględniając cele i uwarunkowania poszczególnych wspólników jest optymalną formą prowadzenia działalności gospodarczej. Kluczowe mogą okazać się przepisy kodeksu spółek handlowych i wynikające z nich cechy konkretnej spółki handlowej w kontekście indywidulanych oczekiwań wspólników. Wśród nich wskazać można np.: potrzebę ograniczenia odpowiedzialności wspólników za zobowiązania spółki, skalę i rodzaj prowadzonej działalności, wkłady wniesione do spółki, istniejące powiązania między wspólnikami, ich udział w zysku i potrzeby w zakresie bieżących wypłat ze spółki, wolę reinwestowania zysków spółki i inne aspekty prawne funkcjonowania spółki. Celem niniejszego artykułu jest omówienie w/w zagadnień i przedstawienie statusu wspólników spółki jawnej na gruncie kodeksu spółek handlowych.

 

Prawo podatkowe

 

Do dnia 1 stycznia 2021 r. spółki jawne, podobnie jak spółki cywilne, partnerskie i komandytowe nie były podatnikami podatków dochodowych. Dochód z działalności tych spółek był opodatkowany przez wspólników odpowiednio podatkiem dochodowym od osób fizycznych bądź podatkiem dochodowym od osób prawnych. Sposób opodatkowania dochodów uzyskiwanych przez spółki osobowe jest uzależniony od przyjętej przez prawodawcę koncepcji gospodarczego charakteru tych spółek. Uznanie, iż mamy do czynienia z odrębnym przedsiębiorcą (entity theory) prowadzić może do traktowania w sposób tożsamy ze spółkami kapitałowymi, natomiast przyjęcie zasady, że jednostka organizacyjna to pewna zbiorowość wspólników (aggregate theory) i skutki podatkowe jej działalności należy oceniać indywidualnie, na poziomie każdego wspólnika powoduje powstanie swoistej sytuacji prawnej[1]. W dniu 1 stycznia 2021 r. weszły w życie zmiany wprowadzone ustawą o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw[2]. Wprowadzone zmiany w istotny sposób zmienią zasady podmiotowości spółki jawnej w podatku dochodowym od osób prawnych poprzez uznanie niektórych spółek jawnych za podatników tego podatku. Zmiany dokonane nowelizacją ukierunkowane są przede wszystkim na zwiększenie wpływów podatkowych poprzez rozwiązania ograniczające możliwość optymalizowania podatków dochodowych. Prawodawca powyższy cel zamierza osiągnąć m. in. przez nadanie statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych spółkom komandytowym oraz niektórym spółkom jawnym. Ustawa nowelizująca PDOP określa łączne warunki na podstawie których, spółka jawna staje się podatnikiem:

  •  spółka jawna ma siedzibę lub zarząd na terytorium RP,
  • wśród wspólników spółki występują inne podmioty niż osoby fizyczne,
  • nie spełniono określonego niżej obowiązku informacyjnego, ciążącego na spółce.

W świetle nowelizacji podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych jest tylko taka spółka jawna, która posiada wśród wspólników inne podmioty niż podmioty fizyczne oraz nie ujawni właściwemu US tożsamości wszystkich wspólników spółki.[3] Obowiązek informacyjny nie dotyczy spółek, w których wszystkimi wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne, gdyż w ich przypadku organ podatkowy może określić wszelkie potrzebne na potrzeby podatku informacje na podstawie samej umowy spółki.[4] Ujawnienie wspólników, o którym mowa w ust. 1a, odbywa się w sposób określony w ustawie o PDOP, a także w wydanym na jej podstawie rozporządzeniu.

Po wejściu w życie zmian spółka jawna nabywa status podatnika odpowiednio od pierwszego dnia roku obrotowego, przed rozpoczęciem którego nie złożyła informacji wskazanej w art. 1 ust. 3 pkt 1a lit. a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r., albo od dnia zaistnienia zmian w składzie podatników, o których mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1a lit. b powyższej ustawy. Status podatnika spółka jawna posiada do dnia likwidacji lub wykreślenia z właściwego rejestru[5]. Stosownie do art. 8 ust. 2b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. w przypadku uzyskania statusu podatnika przez spółkę jawną pierwszy rok podatkowy tej spółki trwa od dnia, w którym spółka uzyskała ten status, do końca przyjętego przez tę spółkę roku obrotowego. Ponadto w myśl art. 9 ust. 2e powyższej ustawy, w przypadku uzyskania przez spółkę jawną statusu podatnika spółka ta jest obowiązana:

  • zamknąć księgi rachunkowe i sporządzić sprawozdanie finansowe zgodnie z przepisami o rachunkowości na dzień poprzedzający dzień uzyskania tego statusu oraz
  • wydzielić w kapitale podstawowym zyski wypracowane w okresie, w którym spółka ta nie posiadała statusu podatnika, jeżeli zyski te nie zostały podzielone między wspólników tej spółki.

Treść informacji, o której mowa wyżej została określona w ust. 4, dodanym do art. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. Zgodnie ze wspomnianym przepisem informacja zawiera:

  • imię i nazwisko lub firmę (nazwę), adres miejsca zamieszkania albo adres siedziby, numer identyfikacji podatkowej oraz wielkość prawa do udziału w zysku spółki jawnej:
  1. wspólnika będącego podatnikiem osiągającym dochody ze spółki jawnej,
  2. podatnika niebędącego wspólnikiem spółki jawnej osiągającego dochody z tej spółki,
  • nazwę, adres oraz numer identyfikacji podatkowej podmiotu niebędącego podatnikiem podatku dochodowego, za pośrednictwem którego podatnik osiąga dochody ze spółki jawnej, oraz wielkość posiadanego przez podatnika prawa do udziału w zysku tego podmiotu.

Stosownie do art. 1 ust. 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. Minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, wzór informacji, o której mowa w ust. 3 pkt 1a, wraz z objaśnieniami co do sposobu jej wypełniania, terminu i miejsca składania, mając na uwadze identyfikację podatnika i naczelnika urzędu skarbowego, do którego jest kierowana informacja, określenie wielkości przysługujących podatnikom praw do udziału w zysku w spółce jawnej bezpośrednio lub za pośrednictwem podmiotów niebędących podatnikami podatku dochodowego oraz identyfikację tych podmiotów.

Spółki jawne, których wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne nie będą podatnikami podatku dochodowego. Wspólnicy, którzy są osobami fizycznymi mogą wybrać dla opodatkowania dochodów ze spółki: opodatkowanie według skali podatkowej, podatek liniowy lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, pod warunkiem, że tę formę wybiorą wszyscy wspólnicy. Wybór przez wspólnika stawki liniowej w podatku dochodowym od osób fizycznych skutkuje również opodatkowaniem w tej formie wszystkich jego dochodów z działalności gospodarczej.

Spółka jawna może prowadzić ewidencję księgową w postaci: podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zasad pełnej księgowości (księgi rachunkowe), ewidencji przychodów, jeżeli wspólnicy wybrali opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

 

Prawo handlowe

 

Spółka jawna jest jednym z najstarszych typów spółek[6]. Spółką jawną zgodnie art. 22 § 1 KSH jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową. Spółka jawna, tak jak pozostałe spółki osobowe nie jest osobą prawną. Jest jednostką organizacyjną, o której mowa w art. 331 k.c., czyli taką, której odrębna ustawa, tj. art. 8 KSH, przyznaje zdolność prawną i zdolność sądową. Spółka jawna może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, oraz zaciągać zobowiązania (art. 8 KSH), w związku z czym ma zdolność prawną i zdolność do czynności prawnych[7]. Posiada własny majątek, który stanowi wszelkie mienie wniesione jako wkład lub nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia (art. 28 KSH). Od osób prawnych odróżnia ją przede wszystkim osobista odpowiedzialność wspólników za długi spółki, brak ustawowych organów oraz zależność bytu spółki od jej składu osobowego[8]. Spółka jawna jest przedsiębiorcą zarówno w rozumieniu art. 431 k.c., art. 4 Prawa przedsiębiorców, jak również art. 36 ustawy o KRS. Spółka jawna nie może być prowadzona jednoosobowo. Do jej utworzenia konieczne jest współdziałanie dwóch wspólników ? osób fizycznych, handlowych spółek osobowych, czy osób prawnych oraz zawarcie umowy w formie pisemnej pod rygorem nieważności i wpis spółki do KRS (art. 251 KSH). Umowa spółki jawnej może być zawarta przy wykorzystaniu wzorca udostępnionego w systemie teleinformatycznym S24 przez Ministra Sprawiedliwości (art. 231 KSH.).

Spółka jawna prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą. W firmie spółki jawnej powinny być wskazane nazwiska lub firmy (nazwy) wszystkich wspólników albo nazwisko albo firma (nazwa) jednego albo kilku wspólników oraz dodatkowe oznaczenie „spółka jawna”. Dopuszczalne jest używanie w obrocie skrótu ?sp. j.?.

 

Odpowiedzialność za zobowiązania spółki

 

Jedną z niewątpliwych wad prowadzenia działalności w formie spółki jawnej jest ryzyko związane z odpowiedzialnością za zobowiązania spółki[9]. Jest ono konsekwencją braku obowiązków w zakresie wniesienia, określonego przez ustawodawcę, minimalnego kapitału i innych zabezpieczeń interesów wierzycieli spółki, charakterystycznych dla spółki kapitałowej. Należy zaznaczyć, że w pierwszej kolejności odpowiedzialność za zobowiązania spoczywa na spółce. Zgodnie z treścią art. 31 § 1 KSH wierzyciel spółki może prowadzić egzekucję z majątku wspólnika, w przypadku gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna (subsydiarna odpowiedzialność wspólnika)[10]. Każdy wspólnik odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką (art. 22 § 2 KSH). Odpowiedzialności nie można skutecznie ograniczyć ani wyłączyć. Wspólnicy ponoszą również odpowiedzialność w przypadku wystąpienia ze spółki, a także po jej rozwiązaniu i wykreśleniu z rejestru. Osoby przystępujące do spółki odpowiadają też za zobowiązania powstałe przed ich przyjęciem do grona wspólników.

 

Reprezentacja i prowadzenie spraw spółki

 

Spółkę osobową może reprezentować każdy ze wspólników. Reprezentacja dotyczyć będzie wszystkich czynności sądowych i pozasądowych. Prawo reprezentacji można wyłączyć bądź ograniczyć w stosunkach wewnętrznych. Wyłączenie takie nie jest skuteczne wobec osób trzecich. Spółka może być również reprezentowana przez prokurenta, pełnomocnika bądź kuratora[11].Prawo i obowiązek prowadzenia spraw spółki spoczywa na wszystkich wspólnikach (art. 39 § 1 KSH). Każdy wspólnik może bez uprzedniej uchwały wspólników prowadzić sprawy nieprzekraczające zakresu zwykłych czynności spółki. Jeżeli jednak przed załatwieniem sprawy choćby jeden z pozostałych wspólników sprzeciwi się jej przeprowadzeniu, wymagana jest uprzednia uchwała wspólników. Wspólnicy mogą postanowić w umowie lub późniejszej uchwale, że sprawy spółki będą prowadzone tylko przez jednego wspólnika lub kilku wspólników, co powoduje wyłączenie pozostałych wspólników z prowadzenia spraw spółki.

 

Majątek spółki jawnej

 

Handlowe spółki osobowe, w tym spółki jawnej jako odrębne od wspólników podmioty prawa posiadają własny majątek. Majątek ten nie stanowi współwłasności wspólników. Majątek spółki jest wyodrębniony od majątków osobistych wspólników. Treść art. 28 KSH wskazuje, iż majątek spółki stanowi wszelkie mienie wniesione, jako wkład lub nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia. Majątek spółki osobowej ma dwa źródła: wkłady wniesione przez wspólników spółki oraz mienie nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia. Ustawodawca nie wymaga, aby spółka posiadała majątek określonej wartości. Każdy wspólnik musi jednak wnieść do spółki wkład. Kodeks podkreśla potrzebę współdziałania wszystkich wspólników w procesie tworzenia majątku spółki, lecz pozostawia im pełną swobodę w zakresie określenia przedmiotu wkładu i jego wartości (art. 25 pkt 2 KSH). Wkład definiowany jest jako sposób partycypacji w spółce handlowej, związany z udziałem wspólnika w tym przedsięwzięciu, dzięki któremu w płaszczyźnie majątkowej realizowane są jej cele[12]. Wniesienie wkładów do spółki handlowej jest jednym z obowiązków wspólników oraz sposobów współpracy w ramach spółki. Nie ma możliwości tworzenia spółek bezwkładowych[13]. Obowiązek ten wynika z treści art. 3 KSH, zgodnie z którym przez umowę spółki handlowej wspólnicy albo akcjonariusze zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu przez wniesienie wkładów oraz, jeżeli umowa albo statut spółki tak stanowi, przez współdziałanie w inny określony sposób. Redakcja przepisu wskazuje, że wkłady powinny być odpowiednio zindywidualizowane, zwłaszcza przez określenie ich przedmiotu i przypisane konkretnym wspólnikom[14]. Wspólnicy zawierając umowę podejmują decyzję o przedmiocie wkładów. Kodeks nie wprowadza minimalnej wartości wnoszonych wkładów. Wspólnik może wnieść do spółki wkład pieniężny i niepieniężny (aport). Przedmiotem wkładu niepieniężnego mogą być w szczególności: prawo własności rzeczy (nieruchomości, ruchomości), użytkowanie wieczyste, ograniczone prawa rzeczowe, wierzytelności, prawa własności przemysłowej, przedsiębiorstwo, know-how, świadczenie pracy, świadczenie usług. W przypadku spółek jawnych zawartych przez Internet (system S24) wkłady mogą być wyłącznie pieniężne. Wspólnicy w umowie spółki powinni oznaczyć wartość wniesionych wkładów. W razie wątpliwości uważa się, że wkłady wspólników są równe (art. 48 § 1 KSH). Według wartości rzeczywiście wniesionego wkładu wyznacza się wartość udziału kapitałowego (art. 50. KSH). Udział kapitałowy wspólnika jest podstawą do obliczania należnego wspólnikowi zysku (art. 51 KSH), odsetek (art. 53 KSH), rozliczenia z tytułu wystąpienia wspólnika ze spółki (art. 65. KSH) oraz ustalenia wielkości kwoty likwidacyjnej (art. 82 KSH). Nie można utożsamiać udziału kapitałowego w spółce osobowej z udziałem kapitałowym w spółkach kapitałowych. Wynika to przede wszystkim z natury spółek osobowych, gdzie substratem są wspólnicy, a nie kapitał (majątek). Udział kapitałowy ma wpływ na zakres partycypacji w majątku spółki w razie wystąpienia wspólnika lub likwidacji spółki, wyznacza także zakres prawa do odsetek od wniesionych wkładów.

Wkłady powinny zostać wycenione, przy czym reguła interpretacyjna wynikająca z art. 48§1 KSH wskazuje, iż w razie wątpliwości uważa się, że wkłady wspólników są równe. Wyceny wkładów dokonują sami wspólnicy, przy czym w doktrynie podkreśla się, że nie jest dopuszczalne ustalenie wartości wkładów wyższej niż wynikająca z przepisów o rachunkowości.[15] Określenie wartości wkładu w postaci rzeczy lub prawa nie powoduje większych trudności, natomiast wskazanie wartości wkładów polegających na przeniesieniu przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, czy na świadczeniu na rzecz spółki pracy lub usług tytułem wkładu, albo oddaniu rzeczy do używania do spółki może być trudne. Oznaczenie wartości wkładu wspólnika zobowiązującego się świadczyć na rzecz spółki pracę lub usługi polegać może na wskazaniu wartości pracy w stawkach godzinowych, tygodniowych, miesięcznych, rocznych itp[16]. Ważne, również z perspektywy prawa podatkowego są skutki wniesienia wkładu. W odniesieniu do spółek osobowych, inaczej niż ma to miejsce w spółkach kapitałowych wartość wkładu nie musi mieć wpływu na sposób partycypacji w zysku spółki. W spółkach osobowych, z wyjątkiem jedynie spółki komandytowo ? akcyjnej, brak jest kapitału zakładowego podzielonego na udziały lub akcje, które obejmowane są proporcjonalnie do wartości wniesionego wkładu.

 

Podział zysku

 

W spółce jawnej zysk jest co do zasady dzielony między wspólników w częściach równych (art.51 W takim samym zakresie wspólnicy partycypują w stratach. Artykuł 51 KSH ma charakter dyspozytywny, co oznacza, że w umowie spółki wspólnicy mogą ograniczyć prawo danego wspólnika do udziału w zysku, w szczególności uzależnić udział w zysku od wartości wkładów wspólników, zaangażowania w spółce (np. mierzonego ilością „zafakturowanych” godzin). Ponadto, niezależnie od wypłaty zysku wspólnik ma prawo corocznie żądać wypłaty odsetek w wysokości 5% od swojego udziału kapitałowego (art. 53 KSH)..[17]

 

BIBLIOGRAFIA

BieniakJ.,BieniakM., Nita-Jagielski G., Kodeks spółek handlowych. Komentarz. Wyd. 3, Warszawa 2014.

Gorczyński G., Spółka jawna jako podmiot prawa, Warszawa 2009.

Jara Z.(red.), Kodeks spółek handlowych, System Informacji Prawnej Legalis, 2016, uwagi do art. 25.

Kidyba A.(red.), Prawo Spółek, Warszawa 2013.

Kopaczyńska-Pieczniak K., Pozycja prawna wspólnika spółki jawnej, Warszawa 2013.

Kozieł G., zakończenie działalności spółki handlowej w sposób uzgodniony przez wspólników, Prawo Spółek 2011, nr 7-8.

Nawrot r. A., Restrukturyzacje przedsiębiorstw. Aspekty podatkowe, Warszawa 2011.

Siemiątkowski T., Potrzeszcz r.(red.), Komentarz, Warszawa 2010.

Sobiech A. , Skutki podatkowe przejęcia majątku spółki dwuosobowej, w: Od restrukturyzacji do

likwidacji spółek handlowych, red. A.J. Witosz, E. Janik, Katowice 2015.

SobiechA., Sobiech M> Spółka jawna ? status prawnohandlowy na gruncie kodeksu spółek handlowych BISP 3/2021

Sołtysiński S., Spółka jawna, „Studia Prawa Prywatnego” 2006, nr 3.

Szumański A.[ w:] System prawa prywatnego. Prawo spółek osobowych, Z Radwański ( red.) t. 16 Warszawa 2008.

Trzebiatowski M., Inny niż likwidacja sposób zakończenia działalności spółki osobowej ? co, jak i kiedy, Prawo Spółek 2011, nr 3.

Wiśniewski A. W., Kilka uwag w sprawie reformy prawa osobowych spółek handlowych, Przegląd Prawa Handlowego 2012, nr 9.

Witosz A.J., Subsydiarna odpowiedzialność wspólników spółek osobowych. Zasady naczelne, Warszawa 2009

 

 

[1] A. Sobiech, Opodatkowanie spółek osobowych, Warszawa 2016, s. LI.

[2] Dz. U. z 2020 r. poz. 2123.

[3] Uzasadnienie do projektu ustawy zmieniającej z dnia 28 listopada 2020 r.: ?Zmiany zawarte w projekcie zmierzają również do pełniejszej realizacji ? wywodzonych z art. 84 Konstytucji RP ? zasad sprawiedliwości podatkowej i powszechności opodatkowania w zakresie związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wymienione zasady konstytucyjne doznają uszczerbku we wszystkich sytuacjach, kiedy dochód wynikający ze zdarzeń o ekonomicznie tożsamym skutku zostaje opodatkowany na różnym poziomie lub na różnych zasadach, a nie jest to uzasadnione czynnikami obiektywnymi. Różnice te stanowią podstawę do podejmowania przez podatników działań potocznie zwanych „optymalizacją podatkową”, których podstawową cechą jest fakt, iż o wyborze konkretnego sposobu przeprowadzenia danej transakcji czy formy prowadzenia działalności decydują wyłącznie bądź w przeważającej mierze przepisy prawa podatkowego.? Druk nr 642. Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym (?) https://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/druk.xsp?nr=642 [data dostępu: 25 stycznia 2021 r.]

[4]  Wypowiedź Ministra Kościńskiego z września 2020 r.: ?Na uszczelnieniu systemu podatkowego skorzysta większość przedsiębiorców, tych uczciwych i mniejszych, których Ministerstwo Finansów chce wspierać. Stracą natomiast nieuczciwi ? spółki prowadzące agresywną politykę podatkową, w szczególności w wymiarze międzynarodowym. Projekt jest też istotny w kontekście pobudzenia rozwoju naszej gospodarki? https://www.gov.pl/web/kas/nowe-rozwiazania-podatkowe-mf–obnizki-ulatwienia-i-uszczelnianie [dostęp 25 stycznia 2021 r.]

[5] Zob. art. 1 ust. 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r.

[6] Po raz pierwszy uregulowano ją w końcu XVII w. we Francji w Ordonnance de commerce (1673). W Niemczech spółka jawna (offene Gesellschaft) została uregulowana ustawowo w 1861 r. w Handelsgesetzbuch (HGB). Wzorem dla konstrukcji spółki jawnej z Kodeksu handlowego z 1934 r. był model spółki niemieckiej i austriackiej. Obecnie uregulowana jest w art. 22?85 k.s.h.

[7]  G. Gorczyński, Spółka jawna jako podmiot prawa, Warszawa 2009, s. 47 i nast.; A. Sobiech, Opodatkowanie spółek osobowych, Warszawa 2016, s.4-5. A.Sobiech, M. Sobiech Spółka jawna ? status prawnohandlowy na gruncie kodeksu spółek handlowych BISP 3/2021

[8]  S. Sołtysiński, Spółka jawna, „Studia Prawa Prywatnego” 2006, nr 3, s. 10.

[9]   A.J. Witosz, Subsydiarna odpowiedzialność wspólników spółek osobowych. Zasady naczelne, Warszawa 2009. A.Sobiech, M. Sobiech Spółka jawna ? status prawnohandlowy na gruncie kodeksu spółek handlowych BISP 3/2021

[10]  S. Sołtysiński, Spółka jawna, op. cit.; A. Sobiech, Opodatkowanie spółek osobowych, op.cit.

[11]  K. Kopaczyńska-Pieczniak, Pozycja prawna wspólnika spółki jawnej, Warszawa 2013, s. 121 i nast.;

[12] A. Kidyba (red.), Prawo Spółek, Warszawa 2013, s. 333.

[13] W doktrynie podnoszone są głosy za dopuszczalnością spółek bezwkładowych, w których wspólnicy w inny sposób wspierali by realizację celu spółki. Zob. A. W. Wiśniewski, Kilka uwag w sprawie reformy prawa osobowych spółek handlowych, Przegląd Prawa Handlowego 2012, nr 9, s. 28. A. Sobiech, Opodatkowanie spółek osobowych Warszawa 2016, s.4-5. . A.Sobiech, M. Sobiech Spółka jawna ? status prawnohandlowy na gruncie kodeksu spółek handlowych BISP 3/2021

[14]  J. Bieniak, M. Bieniak, G. Nita-Jagielski, Kodeks spółek handlowych. Komentarz. Wyd. 3, Warszawa 2014.

[15] T. Siemiątkowski, r. Potrzeszcz (red.), Komentarz, Warszawa 2010, s. 157. A.Sobiech, M. Sobiech Spółka jawna ? status prawnohandlowy na gruncie kodeksu spółek handlowych BISP 3/2021

[16] Z. Jara (red.), Kodeks spółek handlowych, System Informacji Prawnej Legalis, 2016, uwagi do art. 25;. A. Sobiech, Opodatkowanie spółek osobowych Warszawa 2016, s.4-5.

[17] A. Sobiech, Skutki podatkowe przejęcia majątku spółki dwuosobowej, w: Od restrukturyzacji do likwidacji spółek handlowych, red. A.J. Witosz, E. Janik, Katowice 2015, s.91-107. A.Sobiech, M. Sobiech Spółka jawna ? status prawnohandlowy na gruncie kodeksu spółek handlowych BISP 3/2021

 

Maciej Sobiech

dyrektor Oddziału Wielkopolskiego
doradca podatkowy nr 09809
radca prawny nr wpisu 1845

maciej.sobiech@isp-modzelewski.pl

Skontaktuj się z naszą redakcją