W dniu 22 sierpnia 2023 r. DKIS wydał interpretację indywidualną sygn. 0111-KDIB3-3.4013.208.2023.1.MPU w zakresie braku powstania obowiązku podatkowego w podatku akcyzowym w związku ze sprzedażą czystego glikolu propylenowego i czystej gliceryny
W opisie zdarzenia przyszłego wskazano, że Wnioskodawca jest podatnikiem podatku akcyzowego i Wnioskodawca, m.in. produkuje wyroby akcyzowe. Niezależnie od produkcji wyrobów akcyzowych Wnioskodawca posiada sklepy, w których sprzedaje nie tylko wyroby akcyzowe, ale również inny asortyment, wykorzystywany zasadniczo przy konsumpcji używek takich jak e-papierosy, fajki wodne, itp.
Wnioskodawca zamierza teraz poszerzyć katalog towarów sprzedawanych w swoich placówkach detalicznych. Wnioskodawca planuje sprzedawać w swoich sklepach towary takie jak czysta gliceryna, czy też czysty glikol propylenowy. Nowe towary są produktami jednorodnymi i mają uniwersalne przeznaczenie, m.in. w przemyśle chemicznym.
W związku z powyższym Wnioskodawca zwrócił się do DKIS z pytaniem, czy sprzedaż towarów w postaci czystego glikolu propylenowego i czystej gliceryny na rzecz konsumentów w ramach sieci placówek detalicznych zajmujących się sprzedażą płynów do e-papierosów oraz innego asortymentu wykorzystywanego zasadniczo do konsumpcji używek rodzi po jego stronie obowiązek podatkowy w zakresie podatku akcyzowego?
W opinii Wnioskodawcy sprzedaż glikolu lub gliceryny w punktach detalicznych nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego. DKIS uznał stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe i wskazał, że „(…) na mocy art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2022 r. poz. 2707), zmianie uległa definicja płynu do papierosów elektronicznych zawarta w art. 2 ust. 1 pkt 35 ustawy.
Zgodnie z brzmieniem tego przepisu, od 1 stycznia 2023 r., płynem do papierosów elektronicznych są wszelkie roztwory, w tym bazy do tych roztworów, przeznaczone do wykorzystania w papierosach elektronicznych. Przepis ten precyzuje również, że roztwór uważa się za przeznaczony do wykorzystania w papierosach elektronicznych, gdy jest używany albo ze względu na jego skład i właściwości fizykochemiczne może być użyty w papierosach elektronicznych, bez względu na miejsce jego sprzedaży bądź oferowania na sprzedaż.
Jednocześnie, dla uznania danego roztworu za płyn do papierosów, nie ma znaczenia kod CN tego roztworu (zgodnie z poz. 46 załącznika nr 1 do ustawy).
Zaznaczenia wymaga, że wprowadzona w powyższej nowelizacji ustawy zmiana, od 1 stycznia 2023 r. definiuje płyn do papierosów elektronicznych jako roztwór, czyli w powszechnym rozumieniu tego pojęcia, jednorodną mieszaninę dwóch lub więcej związków chemicznych. Tymczasem ani gliceryna, ani glikol (jako czyste, niezmieszane z innymi, substancje) takimi mieszaninami nie są. Zatem w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2023 r. nie spełniają one przesłanki wynikającej z przedmiotowej definicji.
W stosunku do poprzedniego stanu prawnego, w ww. nowelizacji doprecyzowano również pojęcie „przeznaczenie do wykorzystania w papierosach elektronicznych” zgodnie z ratio legis tego przepisu. Oznacza to, że warunkiem zakwalifikowania wyrobu jako płyn do e-papierosów jest jego użycie albo możliwość takiego użycia w papierosach elektronicznych, wynikająca z jego składu i właściwości fizykochemicznych.
Poszczególne komponenty, które nie stanowią roztworu lub ich skład i właściwości fizykochemiczne nie wskazują na użycie w papierosach elektronicznych w celu efektywnej konsumpcji, jak np. sama gliceryna czy sam glikol propylenowy, nie podlegają opodatkowaniu akcyzą.
W konsekwencji, mając na uwadze opis zdarzenia przyszłego, należy stwierdzić, że sprzedaż czystego glikolu lub czystej gliceryny, a więc pojedynczych substancji chemicznych nie będących roztworami (jak wynika to wprost z opisu sprawy i zostało uwarunkowane w treści zadanego pytania) przez Państwa nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem akcyzowym”.
Katarzyna Wawrzonkiewicz
Specjalista ds. obsługi ubezpieczenia podatkowego
katarzyna.wawrzonkiewicz@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 76
Akcyza i podatek akcyzowy
Serwis Instytutu Studiów Podatkowych pod redakcją naukową prof. dr hab. Witolda Modzelewskiego zawierający informacje, interpretacje, komentarze, orzecznictwo oraz publicystykę dotyczącą akcyzy i podatku akcyzowego w Polsce i Unii Europejskiej
Akcyza i podatek akcyzowy