W dnia 4 sierpnia 2020 r. Dyrektor KIS wydał interpretacje indywidualną (0115-KDIT1.4011.450.2020.1.AW) w sprawie sposobu ustalenia daty nabycia nieruchomości w sytuacji, gdy podatnik uzyskał nieruchomość w wyniku podziału majątku małżeńskiego, przy czym nieruchomość ta pierwotnie była odrębną własnością jego żony, a następnie została darowana przez żonę do majątku wspólnego małżonków.
Aktem notarialnym z 1997 r. ówczesna małżonka wnioskodawcy uzyskała prawo własności do lokalu mieszkalnego. Następnie 19 stycznia 2018 r. małżonka wnioskodawcy darowała do majątku wspólnego swojego i męża przedmiotowe mieszkanie. W dniu 26 stycznia 2018 r. aktem notarialnym została podpisana przez małżonków umowa o ustanowieniu rozdzielności majątkowej. Tego samego dnia małżonkowie podpisali umowę o podziale majątku wspólnego w taki sposób, że małżonka wnioskodawcy prawo do własności lokalu mieszkalnego z jej majątku osobistego przeniosła do majątku wspólnego i w ramach podziału majątku całość do przedmiotowego lokalu mieszkalnego nabył wnioskodawca w zamian za określoną spłatę. Sąd wyrokiem z dnia 2 lutego 2018 r. (prawomocnym z dniem 24 lutego 2018 r.), orzekł rozwód wnioskodawcy i jego małżonki. Następnie w dniu 29 listopada 2019 r. wnioskodawca zbył mieszkanie. Od momentu nabycia mieszkania przez ówczesną małżonkę wnioskodawcy do chwili jego zbycia minęło 5 lat. Dlatego ? zdaniem wnioskodawcy ? nie jest on obciążony obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu zbycia darowanej nieruchomości.
W odpowiedzi Dyrektor KIS wskazał na jednolicie ukształtowaną linię orzeczniczą, zgodnie z którą włączenie do majątku małżonków w drodze umowy rozszerzającej ustawową wspólność majątkową nieruchomości lub praw majątkowych stanowiących majątek odrębny jednego małżonka na zasadach i w sposób określony przez ustawę Kodeks rodzinny i opiekuńczy, nie jest nabyciem tej nieruchomości lub prawa majątkowego przez drugiego małżonka w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. Organ stwierdził również, że zarówno darowizna do majątku wspólnego małżonków, jak i umowa rozszerzająca wspólność małżeńską majątkową wywołuje takie same skutki na gruncie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c tej ustawy, zatem włączenie do majątku wspólnego nieruchomości lub prawa majątkowego wchodzącej uprzednio w skład majątku osobistego małżonka nie stanowi nabycia tej nieruchomości lub prawa w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8. Tym samym datą nabycia nieruchomości lub prawa majątkowego przez każdego z małżonków jest data nabycia przez tego małżonka, który tę nieruchomość lub prawo włączył do majątku wspólnego.
Z powyższego wynika, iż sprzedaż mieszkania przez wnioskodawcę w 2019 r. nie stanowi ? z zastrzeżeniem, że nie nastąpiło w wykonaniu działalności gospodarczej ? dla wnioskodawcy źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., gdyż zbycie to nastąpi po upływie 5 lat, licząc od końca 1997 r., w którym nastąpiło nabycie. Zatem uzyskany z tej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i wnioskodawca nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego z tego tytułu.