Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) (…). Oznacza to, że sprzedaż udziałów w spółce z o.o. stanowi przychów z kapitałów pieniężnych, a nie jak miało to miejsce w przypadku sprzedaży ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej, które stanowiły przychody z praw majątkowych.
Na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów (…); wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (…).
W przypadku spółki z o.o. przekształconej ze spółki jawnej przez „wydatki na objęcie lub nabycie udziałów”, o których mowa w art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., rozumie się:
1) w przypadku gdy podatnik wniósł do spółki niebędącej osobą prawną wkład niepieniężny, a spółka niebędąca osobą prawną uległa przekształceniu w spółkę lub została przejęta przez spółkę, przez wydatki na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) spółki uważa się wydatki poniesione na nabycie lub wytworzenie składników majątku stanowiących przedmiot takiego wkładu, niezaliczone do kosztów uzyskania przychodów w jakiejkolwiek formie (art. 23 ust 3f tej ustawy).
2) w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce powstałej z przekształcenia spółki niebędącej osobą prawną kosztem uzyskania przychodów, o którym mowa w art. 23 ust. 1 pkt 38, są wydatki na nabycie lub objęcie prawa do udziałów w spółce przekształcanej, powiększone o uzyskaną przez podatnika nadwyżkę przychodów nad kosztami ich uzyskania z tytułu udziału w spółce przekształcanej, obliczoną zgodnie z art. 8, oraz pomniejszone o wypłaty dokonane z tytułu udziału w spółce przekształcanej i o przypadające na podatnika wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów z tytułu udziału w tej spółce. Jeżeli nastąpiło zmniejszenie udziału kapitałowego w spółce przekształcanej, to wydatki na nabycie lub objęcie prawa do udziałów w spółce przekształcanej, nadwyżkę przychodów nad kosztami ich uzyskania z tytułu udziału w spółce przekształcanej, wartość wypłaty dokonanej z tytułu udziału w spółce przekształcanej oraz przypadające na podatnika wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów z tytułu udziału w tej spółce przyjmuje się w części odpowiadającej proporcjonalnie wartości udziału kapitałowego po jego zmniejszeniu w stosunku do jego wartości przed zmniejszeniem (art. 22 ust. 1t tej ustawy), co można wyrazić wzorem:
Wou = W + D – Dw – Nkup
gdzie:
Wou – to wydatki na objęcie lub nabycie udziałów w spółce jawnej,
W – to wkład do spółki jawnej,
D – to dochód uzyskany z udziału w spółce jawnej,
Dw – to dochód wypłacony (zysk) podatnikowi,
Nkup – to przypadające na podatnika wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów z tytułu udziału w tej spółce,
– przy czym, w przypadku zmniejszenia udziału kapitałowego w spółce jawnej Wou, D, Dw oraz Nkup przyjmuje się w części odpowiadającej proporcjonalnie wartości udziału kapitałowego po jego zmniejszeniu w stosunku do jego wartości przed zmniejszeniem.
Mirosław Lewandowski
Konsultant podatkowy
miroslaw.lewandowski@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 60 (wew. 143),
tel. 451 165 957