WSA w Gliwicach w wyroku z dnia 22 lutego 2024 r. sygn. I SA/Gl 1182/23 orzekł w przedmiocie prawa do zastosowania stawki 0% podatku od towarów i usług w eksporcie towarów, niezależnie od momentu otrzymania i rodzaju dokumentów, którymi podatnik dysponuje w celu potwierdzenia ich wywozu poza terytorium Unii Europejskiej.
Wyrok dotyczył Spółki dokonującej na rzecz swoich kontrahentów eksportu towarów. Spółka wystąpiła z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w jej sprawie z uwagi na to, iż zdarza się, że ma ona trudności z pozyskaniem dokumentu (komunikatu) IE 599 (potwierdzenie wywozu towarów poza UE) przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, pomimo że towar faktycznie został wywieziony poza terytorium UE i dostarczony do odbiorcy towarów. Najczęściej komunikat ten jest ostatecznie pozyskiwany w późniejszym czasie, jednak już po upływie terminu do złożenia deklaracji za dany okres. W sytuacjach braku komunikatu IE 599 (potwierdzającego wywóz towaru poza UE), spółka dysponuje alternatywnymi dowodami potwierdzającymi wywóz towaru poza terytorium UE przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres. W zależności od przebiegu transakcji, kontrahenta, miejsca dostarczenia towarów zestaw alternatywnych dokumentów może być różny.
Niezależnie jednak od specyfiki poszczególnych jednostkowych transakcji, oprócz faktury dokumentującej transakcję, spółka posiada również co najmniej jeden z następujących dokumentów:
- międzynarodowy list przewozowy (CMR) opatrzony podpisem lub pieczęcią przewoźnika oraz osoby odbierającej towary poza UE na rzecz odbiorcy towarów (np. pracownik magazynu), zawierający także informacje dotyczące towaru lub,
- oświadczenie kontrahenta o tym, że będące przedmiotem dostawy towary zostały dostarczone do miejsca poza UE lub,
- oświadczenie przewoźnika odpowiedzialnego za transport towarów o tym, że będące przedmiotem dostawy towary zostały dostarczone do miejsca poza UE.
Spółka zwróciła się do organu z pytaniem czy dokonywane przez nią dostawy towarów mogą być opodatkowane stawką VAT w wysokości 0%, jeśli spółka posiada alternatywne zestawienie dokumentacyjne przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres, lecz nie posiada w tym terminie komunikatu IE 599?
Organy podatkowe obu instancji uznały, iż spółka nie jest uprawniona do zastosowania stawki 0%. Spółka wniosła skargę od otrzymanej interpretacji.
WSA wskazał, iż zarówno w przepisach ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, jak i w przepisach dyrektywy VAT przewidziano otwarty katalog dokumentów za pomocą których podatnik może wykazać wywóz towarów poza terytorium UE. Mogą to być zatem jakiekolwiek dokumenty z których będzie wynikało, że faktycznie doszło do eksportu towarów. Nie można z góry zakładać, że dokumenty wymienione we wniosku o wydanie interpretacji nie będą spełniać wymogów potwierdzających wywóz towarów. WSA wskazał, iż przyjęcie stanowiska zaprezentowanego przez organ prowadzi zaś do wniosku, że jeżeli spółka nie będzie posiadała dokumentów pochodzących od organów celnych lub innego dokumentu „urzędowego”, to nie będzie mogła wykazać eksportu towarów. Stanowisko organu pozostaje jednak w sprzeczności z poglądem ukształtowanym w orzecznictwie TSUE.
WSA wskazał, że: „W tym przypadku, żądanie legitymowania się przez skarżącą dokumentem urzędowym, przy założeniu, że z innych dowodów wynika, iż towar opuścił terytorium UE (pomijając charakterystyczną dla postępowania interpretacyjnego kwestię związania organu opisem stanu faktycznego, w którym zaznaczono wystąpienie przesłanki materialnoprawnej eksportu) nie jest konieczne do osiągnięcia celów w postaci prawidłowego stosowania zwolnień podatkowych, czy zapobieganiu i zwalczaniu nadużyć podatkowych”.
Karolina Karaś
tel. 32 259 71 50