Serwis Doradztwa Podatkowego

Stawka VAT na usługę naprawy wyrobu medycznego wraz wymianą części

Ustawa nie definiuje pojęć „naprawy” zatem dla prawidłowego rozumienia tych terminów można posłużyć się powszechnym ich znaczeniem wynikającym z wykładni językowej.

Naprawa dotycząca wyrobu medycznego w rozumieniu przepisów rozporządzenia (UE) 2017/745 dopuszczonego do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej stanowi usługę wymienioną w poz. 69 załącznika nr 3 do ustawy opodatkowaną 8% stawką VAT.

Ustawa nie definiuje pojęć „naprawy” zatem dla prawidłowego rozumienia tych terminów można posłużyć się powszechnym ich znaczeniem wynikającym z wykładni językowej. Zgodnie z definicjami zawartymi w internetowym wydaniu Słownika Języka Polskiego PWN „naprawa” to „usunięcie w czymś usterek, uszkodzeń i doprowadzenie czegoś do stanu używalności”. Ustalając stawkę VAT każdorazowo oceny wymaga czy dane świadczenie spełnia warunki do uznania za kompleksowe czy też należy poszczególne elementy świadczenia traktować odrębnie. Jeżeli z punktu widzenia nabywcy wykonywane czynności tworzą jedną całość, polegającą na usłudze naprawy urządzenia medycznego a celem nabywcy nie jest nabycie przykładowo, samej części zamiennej uznać należy, że elementem dominującym jest usługa naprawy wyrobu medycznego, a świadczenie opodatkowane jest 8% stawką VAT. Natomiast wykonywane w powiązaniu z usługą naprawy wyrobu medycznego dodatkowe czynności, w tym: dostawa części wymaganych do naprawy, sprawdzenie prawidłowości działania urządzenia po wymianie części zamiennej – mają charakter pomocniczy.

Stanowisko powyższe potwierdza przykładowo WIS z dnia 6 grudnia 2022 r. sygn. 0115-KDST2-1.440.181.2022.3.AP,. w którym organ wskazał:

„Nadrzędnym celem świadczenia, jak wywiedziono wcześniej, jest realna likwidacja uszkodzenia i zapewnienie prawidłowego funkcjonowania urządzenia. Tym samym mamy do czynienia z usługą naprawy (…).

Mając na uwadze, że w przedmiotowej sprawie – jak wynika z okoliczności sprawy – mamy do czynienia z wyrobem medycznym w rozumieniu ustawy z dnia 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych, dla którego została wystawiona deklaracja zgodności z dyrektywą 93/42/EWG, stwierdzić należy, że wykonywana przez Wnioskodawcę usługa naprawy tego wyrobu medycznego (na którą składają się: dostawa części przez pracowników serwisu dokonujących naprawy, rozmontowanie urządzenia w celu odinstalowania zużytej lub uszkodzonej części, odinstalowanie zużytej lub uszkodzonej części, zainstalowanie nowej części, złożenie/montaż urządzenia, sprawdzenie prawidłowości działania urządzenia po wymianie części zamiennej, regulacja/kalibracja urządzenia), stanowi usługę naprawy świadczoną na wyrobie medycznym w rozumieniu ustawy z dnia 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych dopuszczonym do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zgodnie z tą ustawą.

(…)

Mając powyższe na uwadze, stwierdzić należy, że kompleksowa usługa naprawy (…), która stanowi wyrób medyczny w rozumieniu ustawy z dnia 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych, dopuszczony do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zgodnie z tą ustawą, podlega opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 8%, na podstawie art. 41 ust. 2 w związku z art. 146aa ust. 1 pkt 2 i ust. 1a, art. 146ea pkt 2 i art. 146ef ust. 1 pkt 2 oraz art. 145d ustawy”.

 

Barbara Głowacka

Doradca podatkowy

barbara.glowacka@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 98

Skontaktuj się z naszą redakcją