Zasada sukcesji NIP bazuje na ogólnym, wywodzącym się z prawa handlowego założeniu, że spółkę powstałą po przekształceniu należy identyfikować, jako ten sam byt prawny, którym była spółka funkcjonująca przed przekształceniem. Zasady ewidencji podatników reguluje ustawa o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników. Przepisy ustawy stanowią lex specialis w stosunku do przepisów ustawy Ordynacja podatkowa, jednakże wyłącznie w zakresie sukcesji nadanego podatnikowi numeru NIP[1]. Artykuł 12 ust 1 pkt 2) ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników[2] stanowi, że NIP nadany podatnikowi nie przechodzi na następcę prawnego, z wyjątkiem przekształcenia spółki cywilnej w spółkę handlową lub spółki handlowej w inną spółkę handlową. Zgodnie z art. 12) ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników za przekształcenie spółki cywilnej w spółkę handlową uznaje się również wpis spółki cywilnej do rejestru na podstawie art. 26 § 4 K.S.H.W przypadku przekształcenia spółka przekształcana zachowuje byt prawny, zmienia się jedynie jej forma prawna, co uwzględnione zostało w możliwości zachowania dotychczasowego numeru NIP. Sam fakt, że spółka w wyniku przekształcenia nie jest już podatnikiem konkretnego podatku, nie powinien mieć znaczenia w odniesieniu do numeru NIP, który jest nadawany jednorazowo i służy kontaktom z fiskusem na polu wszystkich podatków.[3]
[1] A. Olesińska, Następstwo w prawie podatkowym, w: Prawo podatkowe. Teoria. Instytucje. Funkcjonowanie, pod red. B. Brzeziński, Toruń 2009, s. 284,.
[2] Tj. z dnia 17 listopada 2021 r. (Dz. U z 2022r., poz. 166)
[3] . Sobiech A., Sobiech Przekształcenie spółki osobowej na gruncie KSH BISP Doradztwo Podatkowe nr 3/ 2022, A. Sobiech „Opodatkowanie spółek osobowych”, Warszawa 2016 r.
Maciej Sobiech
dyrektor Oddziału Wielkopolskiego
doradca podatkowy nr 09809
radca prawny nr wpisu 1845